Festival FeKK je leta 2015 ustanovila skupina filmskih navdušencev na čelu z direktorjem Petrom Cerovškom in programskim vodjo Matevžem Jermanom, da bi s tem tudi naša filmska scena dobila festivalski dogodek, ki bi dajal prostor izključno kratkemu filmu. Prav slednji je namreč pogosto spregledan kot vznemirljiva forma, ki pušča bistveno več svobode kot bolj odmevni celovečerni filmi. Festival se je do danes že dodobra prijel in letos beleži že osmo edicijo, temu primerno pa je vse bolj bogat in raznolik tudi filmski program s spremljevalnimi dogodki in gosti.
Letos bodo tako priredili 33 projekcij in spremljevalnih dogodkov, na katerih bodo prikazali več kot 160 kratkih filmov iz 35 držav. Festival se bo odvil na več lokacijah v Ljubljani, glavne pa bodo dvorana Slovenske kinoteke, Kinodvor, Galerija ŠKUC in pa seveda tista najbolj privlačna, Letni kino Slovenske kinoteke na Muzejski ploščadi Metelkova. Geslo letošnje edicije je Skrivno življenje, preko katerega bodo poskušali "odkrivati zastrte perspektive, ki si tako ali drugače prizadevajo izmuzniti dominantnim pogledom antropocena," kot so zapisali organizatorji.
Osrednji gost letošnjega FeKKa bo srbski režiser Želimir Žilnik, ki bo premierno predstavil program kratkih filmov z naslovom Politične lekcije iz Zahodne Nemčije s filmi, ki so do nedavnega veljali za izgubljene. Žilnik bo tudi član glavne tekmovalne žirije, ob njem pa bosta v njej še vodja programa poljskega festivala Short Waves Aleksandra Ławska in hrvaška filmska ustvarjalka Sunčica Ana Veldić. Organizatorji opozarjajo tudi na strokovni program PROFeKK, v sklopu katerega bodo v galeriji ŠKUC priredili predavanja, okrogle mize in delavnice. V prostorih Projektne sobe SCCA Zavoda za sodobno umetnost bodo danes odprli tudi razstavo Nature is Healing/Narava se celi, pod katero se je podpisala lanska dobitnica nagrade FeKK Grand Prix Sara Bezovšek.
Letošnji festival FeKK se s slovesno prireditvijo in projekcijo zmagovalnih filmov v Letnem kinu Slovenske kinoteke zaključuje v soboto zvečer.