Svet za odrsko zaveso: nekateri osnutki za predstave so že sami po sebi umetnine

pz
16.04.2021 05:50
Na ogled je nekaj likovno najbolj vznemirljivih uprizoritev iz zgodovine Lutkovnega gledališča Maribor
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Rdeča kapica Petra Škerla
LGM

Danes bodo v razstavišču Lutkovnega gledališča Maribor (LGM) odprli razstavo z naslovom Rojstvo lutke, z njo pa vsaj malo potešili željo po druženju z lutkami, ki je v zadnjem obdobju onemogočeno. Še pred rojstvom nove predstave se mora zgoditi Rojstvo lutke, sporočajo iz LGM, magično transformacijo ideje v predmetni svet pa osvetljuje prav ta razstava. Prvi izbor likovno najbolj vznemirljivih uprizoritev je naredila direktorica Katarina Klančnik Kocutar, piko na i pa je s končno postavitvijo postavila Darka Erdelji, scenografka, ilustratorka in oblikovalka lutk v LGM.

Rdeča kapica iz predstave
 
Boštjan Lah

"V gledališču imamo veliko izjemno zanimivega in tudi zgodovinsko vrednega materiala iz naše dolgoletne zgodovine. Ob odprtju muzejev in galerij smo najprej naredili razstavo Zdravo lutke!, kjer smo predstavili bolj znane zgodbe, ki jih starši in otroci poznajo. Ta razstava se je zdaj iztekla, za drugo razstavo pa smo si zamislili malo bolj poglobljen pristop. Brskali smo med tistimi predstavami, ki imajo zelo lepe, dragocene osnutke, da so vredni ogleda in so že sami po sebi umetnine, naši mojstri pa jih v delavnicah le oživijo v trodimenzionalnem svetu. Izbor gre torej v to smer," razloži Katarina Klančnik Kocutar. Kot avtorji likovnih podob so med drugim predstavljeni Janez Vidic, Silvan Omerzu, Sabina Šinko, Peter Škerl, Damijan Stepančič, Svjetlan Junaković, Maja Kastelic ... Ob njihovih osnutkih bo mogoče videti še postavitev polizdelkov, tehničnih risb, torej cel razvoj, kako se pride do lutke. "To so neke vmesne skice, da mojstri nato čim bolj verodostojno dvodimenzionalno lutko prenesejo v trodimenzionalno. Malo namiga torej, kako sploh pride od ideje do predstave. Gremo po korakih nazaj do izvora, misli, razstava pokaže, kako razmišljamo, preden se predstava zgodi," je še izpostavila direktorica.

Razstava je odprta vsak petek in soboto popoldan, med 16. in 18. uro, v soboto pa tudi dopoldan, med 9. in 12. uro.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta