Tudi domači skladatelj Igor Štuhec

mh
07.01.2020 14:52

Tretji koncert Simfoničnega cikla SNG Maribor

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Igor Štuhec 
Igor Napast

Tretji koncert Simfoničnega cikla SNG Maribor bo jutri, 9. januarja, v dvorani Union. Simfoničnemu orkestru SNG Maribor bo tokrat dirigiral Robert Houlihan, solist bo Milan Hudnik, violončelo, koncertna mojstrica Oksana Pečeny Dolenc.
Na sporedu bo Tragična uvertura v d-molu, op. 81, Johannesa Brahmsa, delo domačega skladatelja Igorja Štuheca Koncertantna fantazija za violončelo in godala, v drugem delu koncerta pa ob 250. obletnici rojstva Ludwiga van Beethovna Simfonija št. 5 v c-molu, op. 67.
Slovenski skladatelj in pedagog Igor Štuhec je rojen v Mariboru oziroma v Sv. Ani. Je eden najvidnejših slovenskih skladateljev starejše generacije s tehtnim opusom simfonične, koncertantne in komorne glasbe. Kompozicijo je študiral na Akademiji za glasbo v Ljubljani v razredu Matije Bravničarja in Lucijana Marije Škerjanca. Med letoma 1964 in 1966 se je izpopolnjeval na Visoki šoli za glasbo na Dunaju. V dunajskem tonskem laboratoriju je leta 1965 ustvaril tudi prvo slovensko elektronsko skladbo. Izpopolnjeval se je na tečajih Nove glasbe in skladateljskih delavnicah v Darmstadtu, kjer se je seznanil z raznovrstno glasbo vodilnih skladateljskih osebnosti in postopoma razvil samosvoj glasbeni slog. O skladbi, ki bo izvedena in je nastala leta 2009, je Štuhec zapisal: "Koncertantna fantazija je nastajala v obdobju, ko sem v glasbeni sporočilnosti prehajal iz novoromantičnih vzgibov in liričnih čustvovanj v modernistični zvočni svet. Kljub temu da me je še vedno preveval duh romantike in sentimentalnosti, sem delu dal motto: 'In vsak vzlet se zopet konča na zemlji.' Tako sem v skladbi strnil občutke in realne zvočne postope, potem ko sem jo po mnogih letih adaptiral in ji pridal material nove frekvenčne in časovne strukture - vendar spomini ne zamrejo."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta