Umrl je Janko Šetinc

KR
10.08.2022 10:52

90-letni umetnik je bil na začetku vsega, kar se je visokokakovostnega umetniškega spočenjalo v Mariboru, in tudi izjemen glasbeni kritik Večera.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Janko Šetinc
Tihomir Pinter

Umrl je Janko Šetinc, vrhunski pianist, čembalist, pedagog in dolgoletni vrhunski glasbeni kritik Večera. Letos aprila je dopolnil 90 let. Rodil se je v Mariboru. Tukaj je končal klasično gimnazijo, leta 1961 pa diplomiral na Akademiji za glasbo v Ljubljani, pri profesorju Marjanu Lipovšku. Leta 1969 je tam končal še podiplomski študij. Izpopolnjeval se je iz klavirja v Londonu in iz čembala v Pragi.

Bil je na začetku vsega, kar se je visokokakovostnega umetniškega spočenjalo v Mariboru, je ob njegovi 90-letnici zapisala naša novinarka Melita Forstnerič Hajnšek. Tudi pobudnik, idejni in umetniški vodja Festivala baročne glasbe, ki so ga več kot dve desetletji prirejali v viteški dvorani mariborskega gradu. Festival je načrtoval že leta 1967. Iz baročnega festivala je 1993. po Šetinčevi zamisli v sodelovanju s Koncertno poslovalnico Narodnega doma Maribor zrasel v festival Glasbeni september.

Štiri desetletja je bil pedagog na Srednji glasbeni in baletni šoli v Mariboru pa tudi na Pedagoški fakulteti v Mariboru in tudi v Velenju. Bil je mentor številnim, med drugim Marku Letonji, Karmini Šilec ...

Prejel je nagrado tedanje Skupščine občine Maribor za umetniško delovanje, red dela s srebrnim vencem, priznanje Glasbene mladine Slovenije, priznanje Glasbene mladine Maribor in Glazerjevo nagrado 1992., nagrado Julija Betetta, nagrado dr. Romana Klasinca, nagrado Konservatorija za glasbo in balet Maribor.

V treh desetletjih in pol koncertiranja je nabral več sto nastopov. Kot solist in komorni muzik je nastopal doma in v tujini. Njegovo klavirsko in čembalsko igro sta odlikovali bogata tehnika in sugestivna izrazna moč. Kot komorni muzik je igral v vseh zasedbah od dua do noneta, zlasti pa v stalnih zasedbah, kot so sloviti Collegium Musicum Maribor, ki ga je ustanovil leta 1968, ko je zasnoval tudi Festival baročne glasbe. Muziciral je tudi v Triu Cavaliere in v Slovenskem klavirskem kvartetu. Kot solist je nastopal z orkestri Slovenske in Mariborske filharmonije, RTV Ljubljana, z Zagrebškimi solisti, komornim studiem Zagrebške filharmonije, z Dubrovniškim mestnim orkestrom, Slovenskim komornim orkestrom ... Nastopil je v vseh glasbenih središčih Slovenije, nekdanje Jugoslavije in v mnogih evropskih kulturnih centrih, kot so London, Pariz, Dunaj, Milano, Benetke, Budimpešta, Helsinki, Gradec, Bratislava ...

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta