Umrl je pesnik Hans Magnus Enzensberger

sta, P. V.
25.11.2022 13:45

Bil je eden najpomembnješih nemških povojnih literatov pa tudi politični mislec, aktivist in urednik

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Hans Magnus Enzensberger leta 2012 v Mariboru
Rene Gomolj

Umrl eden najvplivnejših evropskih političnih mislecev, nemški pesnik in pisatelj Hans Magnus Enzensberger.

Enzensberger, ki se je rodil 11. novembra 1929 v bavarskem mestu Kaufbeuren, je bil poleg Günterja Grassa, Martina Walserja, Uweja Johnsona in Heinricha Bölla eden od najpomembnejših avtorjev povojne nemške literature. Bil je član legendarnega literarnega kluba z imenom Gruppe 47 in del uporniškega obdobja leta 1968. V knjigi spominov s pomenljivim naslovom Tumult (Trušč) je opisal svoje delovanje v takratni Zunajparlamentarni opoziciji (APO).

APO je bilo politično protestno gibanje v takratni Zahodni Nemčiji v drugi polovici šestdesetih in na začetku sedemdesetih let 20. stoletja, ki je predstavljalo osrednji del nemškega študentskega gibanja.

V tem obdobju je Enzensberger leta 1965 ustanovil tudi kulturno revijo Kursbuch.

Enzensberger se je v svojem življenju preizkusil na številnih področjih. Enzensberger je kot pesnik, esejist, prevajalec in urednik v povojnem času bistveno zaznamoval kulturno in družbeno dogajanje v celotnem nemškem jezikovnem prostoru. Bil je urednik pri založbi Suhrkamp v Frankfurtu, nekaj časa je živel na Kubi, pa tudi na Norveškem, v Italiji, Mehiki, ZDA in Zahodnem Berlinu. Leta 1979 se je preselil v München.

Pisal je romane, eseje, anekdote in spomine ter drame, kot je Untergang der Titanic (Potop Titanika), ki jo je leta 1980 uprizoril George Tabori. Mladim je namenil knjige, kot sta Immer das Geld: Ein kleiner Wirtschaftsroman (Vedno denar: Majhen ekonomski roman) ali Zoprna lirika: prva pomoč za bralce v stresu. Predvsem pa je bil pesnik.

Že s svojo prvo pesniško zbirko, Zagovor volkov iz leta 1957, je vzbudil pozornost, zbirka je obveljala v nemškem pesniškem prostoru za prelomno zbirko.

Da se Enzensberger tudi na stara leta ni ustvarjalno utrudil, dokazuje njegova knjiga z naslovom Fallobst (Padlo sadje) iz leta 2019, v kateri je razmišljal o najsodobnejših temah, na primer o migracijah.

Leta 2012 je bil pesnik eden od dvanajstih osrednjih tujih gostov Evropske prestolnice kulture Maribor. Obisk dogodka žal še zdaleč ni bil takšen, kot bi si ga Enzensberger zaslužil, ob tej priložnosti pa je izšla tudi knjiga Izbranih del s štirimi v slovenščino prvič prevedenimi besedili.

V Sloveniji je sicer znan predvsem po dveh prevodih pesniških zbirk, prvencu Zagovor volkov in izboru poezije Ode in svarila, ter knjigi o matematiki Številski hudiček.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta