V starem tržaškem pristanišču ženski bienale tudi s štirimi slovenskimi avtoricami in z mariborskim momentom

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Slika Anke Krašna
BID

BID21ART (Biennale Internazionale Donna) je tretji mednarodni ženski bienale, ki ga organizirajo od 15. maja do 18. julija v Skladišču 26 v starem pristanišču mesta Trst. Decembra lani so v Italiji živeči slovenski umetnici in konservatorki, Mariborčanki Karmen Čorak, predlagali, da bi bila kuratorka letošnjega bienala, a je zavrnila, saj bi se zaradi tega morala odpovedati delu kot konservatorka in tudi svoji fotografiji.

Organizatorjem je predlagala, da bi sestavila strokovni odbor, ki bi prevzel odgovornost za kvaliteten izbor umetniških del za razstavo in pripravil katalog. Na razpis oziroma natečaj se je odzvalo blizu 150 umetnic. Strokovni odbor jih je izbral tretjino. Obenem pa je vsaka od petih članic odbora povabila na razstavo od tri do pet znanih, mednarodno uveljavljenih umetnic.

"Moj je bil tudi predlog za temo letošnjega bienala, Trasformazioni silenziose (Tihe spremembe), po delu francoskega filozofa in sinologa Francoisa Julliena. Organizatorja Bienala sta društvo BID in občina mesta Trst. Med Slovenkami sem povabila Anko Krašno in Oljo Grubić, na natečaj pa sta se prijavili in sta bili izbrani tudi Nataša Gregorič in Maja Pogačnik.

Jullien trdi, da v zahodnem svetu manjka koncept tihih sprememb, manjkata globok posluh za ritem Narave in zavest o omejitvah in odgovornosti posameznika. V našem obdobju hrupne družbe tihe spremembe niso zaznane, ostanejo neopazne. Razstavljena dela so sodoben izraz destabilizirajoče družbe, razmišljanja o stalnosti in meditacije o času, vse to je razvidno že iz samih naslovov umetniških del, kot so Pregnane iz raja, Jadra sprememb ..."

Karmen Čorak je ob dveh slovenskih avtoricah povabila tudi tri ustvarjalke iz Rima. Isabella Ducrot je 90-letna umetnica, ki še vedno ustvarja, njeno delo z naslovom Turban (v italijanščini Turbante, kar pomeni tudi nekaj, kar vznemirja) je na naslovnici kataloga. Giancarla Frare predstavlja video z naslovom States of Permanence. Gina. Gina je stara 105 let, je brez spominov, edino, kar ji je ostalo, so poezije Danteja, ki jih recitira, kadarkoli želi komunicirati. Povabila pa je tudi iransko umetnico, ki živi v Rimu in je slikarka.

Čeprav je kot kuratorka razstave navedena Gabriela von Habsburg, njen tekst v katalogu ni delo kritičnega razmišljanja, za tehtnost je poskrbela Luisa De Marinis, članica strokovnega odbora, pravi Karmen Čorak, ki ima te dni veliko dela tudi s pripravo svoje samostojne razstave, ki bo eden od vzporednih dogodkov Beneškega bienala arhitekture. Razstavljala bo v Palazzo Contarini Polignac, nedaleč od Gallerie dell'Accademia. Palazzo je ena najpomembnejših stavb iz začetka šestnajstega stoletja v Benetkah. Čorakova se je nazadnje predstavila v domovini na razstavi v UGM Studiu lani, kjer se je predstavila skupaj z akademskim slikarjem Andrejem Brumnom Čopom na razstavi Krhkost bivanja.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta