Veronikina nagrada Borutu Gombaču

Petra Vidali Petra Vidali
25.08.2020 22:00

Dobil jo je za pesniško zbirko S konico konice jezika, zlatnik poezije za življenjsko delo pa je prejel Iztok Geister

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Borut Gombač 
Arhiv Večera

Nocoj je bil v Narodnem domu v Celju osrednji Veronikin večer s podelitvijo Veronikine nagrade, zlatnika poezije in male veronike. Bolj komoren kot prejšnja leta - za 50 ljudi -, a ne manj slovesen.
Strokovna žirija za Veronikino nagrado 2020 - dr. Igor Divjak, predsednik, Petra Kolmančič, pesnica in Veronikina nagrajenka, in Maja Šučur, novinarka in literarna kritičarka - je za nagrado nominirala pet pesniških zbirk: Borut Gombač: S konico konice jezika (Književno društvo Hiša poezije), Vesna Liponik: Roko razje (Škuc), Jana Putrle Srdić: Oko očesu vrana (Center za slovensko književnost), Lucija Stupica: Točke izginjanja (LUD Literatura) in Uroš Zupan: Sanjska knjiga (Cankarjeva založba).
Hkrati z Veronikino nagrado so podelili še zlatnik poezije za življenjsko delo Iztoku Geistru. Tretje literarno priznanje pa je šlo na podelitvi v roke lavreatu male veronike, zmagovalcu pesniškega natečaja za srednješolsko mladino Aljažu Primožiču.

Iztok Geister  
Andreja Cibron Kodrin

Odsotnost kakršnekoli absolutne oporne točke in perspektive

Igor Divjak je tako utemeljil nagrado za Boruta Gombača: "Gombač se v zbirki S konico konice jezika pogumno loti raziskovanja jezika kot snovi, ki jo je treba razgraditi, pregnesti in preoblikovati, da se v njem lahko razprejo nove ustvarjalne možnosti in poti. Gombačev pesniški subjekt je obenem tvorec in opazovalec razgradnje pomenov, ko se besede trgajo "na zloge, črke, pračrke ...", da v njih zasijejo iskre novih podob. Vendar pa po razgradnji svet ni več tak, kot je bil prej - zaznamuje ga odsotnost kakršnekoli absolutne oporne točke in perspektive. V verzih "Ta drveča voda nima struge, z reko teče tudi breg" lahko zaslišimo odmev relativnostne pesnitve Gregorja Strniše; tudi Gombačev svet popotnika skozi vsakodnevne zgode in nezgode je svet fizikalnega relativizma, ko meja med subjektom in objektom, svobodno voljo in determiniranostjo ni več jasna. Tudi v Gombačevih pesmih lahko prepoznamo nakazano baladno strukturo, ko vsaka usojenost vodi v neizbežno smrt, vendar pa avtor tu dogajanje svojih pesmi zaustavi in raziskuje tanko mejo med življenjem in smrtjo, kot da bi ta zaustavljeni čas ponujal tudi prostor za raziskovalni navdih. Svinčena konica izstreljene krogle se že dotika kože, a žrtve še ni zadela. V tej razliki med biti in ne biti Gombač gradi pomenske labirinte, svoj splet norosti in bolečine, ki ga raziskuje subtilno, čutno in zavzeto - s konico konice jezika."

Tih in neviden odmik tik pred skrajno mejo

Borut Gombač: S konico konice jezika (Književno društvo Hiša poezije)
Književno društvo Hiša poezije
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta