Po poročanju Dnevnika so na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport uresničili marčevsko obljubo ministra Jerneja Pikala, da bodo letos našli denar za nadaljevanje projekta gradnje nove Narodne in univerzitetne knjižnice v Ljubljani (NUK 2). S proračunskimi prerazporeditvami so za letos na tem ministrstvu že našli 800 tisoč evrov, medtem ko naj bi bili dogovori z ministrstvom za kulturo, ki naj bi za projekte prispevalo še 200 tisoč evrov, v sklepni fazi. S tem prvim milijonom evrov bodo po napovedih biroju Bevk Perović arhitekti plačali investicijsko dokumentacijo in dokumentacijo za gradbeno dovoljenje, za katero naj bi po napovedih zaprosili prihodnje leto. Dogovor z arhitekturnim birojem, ki je zmagal na natečaju iz leta 2012, naj bi po informacijah Dnevnika podpisali že v ponedeljek.
Na podlagi idejnega projekta iz leta 2014 naj bi bil strošek investicije z vso dokumentacijo in komunalnim prispevkom 50 milijonov evrov. Po okvirni časovnici, ki so si jo zastavili na ministrstvu, bodo finančno ključna leta 2021, ko bo treba zagotoviti prvih pet milijonov evrov za gradnjo, ter predvsem 2022 in 2023, ko bo treba za gradnjo odšteti okoli 37 milijonov evrov. Čeprav ta novi korak ni zanemarljiv, bo resnost namena evidentna torej čez približno dve leti.
Če se vam zdi 50 milijonov evrov preveč, ponujamo v branje tvit Gregorja Golobiča iz 24. aprila letos: "Včeraj je bil dan knjige. Danes velja pomisliti, da bo samo letos za odstranjevanje cestninskih postaj porabljenih 44 milijonov evrov, kar praktično ustreza vrednosti izgradnje NUK 2 z opremo vred." Odstranjevanje postaje Vransko, ki je trenutno aktualno, bo recimo stalo 9,3 milijona evrov.
24. ljubljanski dnevi knjige
NUK 2 je bil tudi ena od sedmih zahtev za izboljšanje položaja knjige in založništva, ki jih je ob svetovnem dnevu knjige 23. aprilu na vlado naslovilo Društvo slovenskih pisateljev (DSP). Zaradi "notranjih težav" je društvo kot osrednji organizator letošnje 25. Slovenske dneve knjige iz običajnega aprilskega termina prestavilo v maj, začeli pa so se prav včeraj. Vreme jim sicer ni bolj naklonjeno, kot je bilo aprilsko, ampak stojnice na ploščadi pred Moderno galerijo (ki je tako kot tudi narodna galerija soorganizator prireditve) so pod šotorom. Do sobote zvečer bo knjige ponujalo skoraj 30 založnikov, pripravili so tudi spremljevalni program. Z namenom, da bi oživili kulturno sosesko v bližini DSP, bodo dogodki potekali še v pravoslavni cerkvi.
Dneve sta odprla podpredsednika DSP Dušan Šarotar in Gabriela Babnik, ki je tudi programska voditeljica dnevov. Slogan letošnjih dnevov knjige je Prostori, ki jih zapuščamo. Avtorji in avtorice se bodo po besedah Gabriele Babnik spraševali, kaj se dogaja z jezikom, ko kdo odide drugam, onstran svojih nacionalnih meja, in ali je dovolj, da poseljuje le internetni prostor.
Spremljevalni program bodo soustvarili štirje programski kustosi - Svetlana Slapšak, Dimitrij Rupel, Ana Duša in Hana Ostan Ožbolt.