Zborovstvo: Visok nivo, a morda brez špice

KR
22.04.2024 15:23

28. tekmovanje slovenskih zborov Naša pesem je letos zaznamovalo tudi veliko debitantov, ti predstavljajo "novo generacijo, ki Našo pesem vodi že v šesto desetletje".

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Akademski pevski zbor Tone Tomšič  
Janez Eržen

Preteklo soboto in nedeljo je bilo v Dvorani Union v Mariboru že 28. državno tekmovanje slovenskih zborov Naša pesem. Na petih tekmovalnih koncertih je nastopilo 20 zborov iz vse Slovenije. Ocenjevala jih je petčlanska mednarodna žirija. Zmagovalec je bil Akademski pevski zbor Tone Tomšič Univerze v Ljubljani z dirigentko Rahelo Durič Barić

Tekmovanja Naša pesem se lahko udeležijo zasedbe iz Slovenije in slovenske zasedbe iz tujine. Na prireditvi sodelujejo male pevske skupine (od štiri do enajst pevcev) in odrasli zbori v mešani, ženski ali moški zasedbi, ki imajo najmanj 12 pevcev. Pevci smejo v zboru sodelovati le ljubiteljsko, medtem ko so zborovodje lahko poklicni glasbeniki.

Na letošnjem tekmovanju se je predstavilo sedem debitantskih zasedb in 12 zborovodij debitantov. V sporedih zborov so poslušalci slišali pet novitet in pet prvih izvedb.

Potem ko je tekmovanje predlani potekalo delno revialno, se je letos vrnilo v polni tekmovalni obliki in z veliko debitanti. Ti predstavljajo "novo generacijo, ki Našo pesem vodi že v šesto desetletje", so zapisali organizatorji: Javni sklad RS za kulturne dejavnosti, Mestna občina Maribor, Zveza kulturnih društev Slovenije in Zveza kulturnih društev Maribor. "Naša pesem je izjemnega pomena za ohranjanje in razvoj kakovosti zborovskega petja pri nas, kar dokazuje tudi dejstvo, da je bil za vse vidnejše slovenske zasedbe prav nastop na Naši pesmi ključen za njihov nadaljnji zagon in napredek, tudi za mednarodno uveljavitev."

Nastopilo je 20 odraslih zborov in malih pevskih skupin z okoli 600 pevci iz vse Slovenije, kar sedem zasedb in trinajst zborovodij pa se je letos predstavilo prvič. Petčlanski mednarodni žiriji v sestavi Tadeja Vulc, Primož Kerštanj, Aira Birziņa - Latvija in Esteban Urzelai - Baskija, Španija je predsedovala Urša Lah, ki je letošnjo izvedbo ocenila kot zelo obetavno.

Dirigentski poklic v zahodnih demokracijah ogrožen

Predsednica žirije Urša Lah je povedala: "Nastopilo je zelo veliko debitantov, kar je za nas zelo perspektivno in pomeni, da se zborovodje želijo predstaviti, napredovati. Izbirali so zelo izvirne, slogovno raznolike sporede, usmeriti pa jih želimo, da poleg mladih skladateljev izbirajo tudi že uveljavljene in naročajo poleg priredb slovenskih ljudskih tudi več originalnih slovenskih del. V svojem nagovoru sem želela opogumiti zborovodje, da se srečujejo, spodbujajo, diskutirajo in tako skrbijo za naš dirigentski poklic – ta namreč še posebno v zahodnih demokracijah, po katerih se Slovenija rada ozira, postaja ogrožen. Splošen nivo je bil zelo visok, mogoče nam je manjkala le špica, res pa je, da se kar nekaj dobrih zborov letos tekmovanja ni udeležilo. Pohvalila bi tako zmagovalca, ki je odpel zelo prepričljivo in se bo v prihodnosti glede na mladost zasedbe gotovo še izuril, kot tudi vse zlate in visoko srebrne zbore, saj so se mnogi med njimi Naše pesmi udeležili prvič in so svojo vlogo opravili čudovito."

Ohranjanje kakovosti kljub menjavi generacij

Če je domača zborovodkinja opozorila tako na prednosti kot pomanjkljivosti, je Esteban Urzelai slovenskemu zborovstvu izrekel kompliment: "Bil sem zelo presenečen nad nivojem slovenskih zborov. Sicer sem spoznal nekaj slovenskih zborov že pred leti, a občudujem način, kako se kakovost pri vas ohranja kljub menjavi generacij. Pri nas v Baskiji na primer nimamo regijskih tekmovanj kot pri vas in ta vaš sistem se mi zdi zelo učinkovit. Zbori se pri vas na tekmovanju med sabo tudi poslušajo in tako napredujejo. Poleg tega je produkcija skladb videti zelo sveža, kar kaže na veliko vitalnost vašega zborovstva."

Zmagovalec je bil Akademski pevski zbor Tone Tomšič Univerze v Ljubljani z dirigentko Rahelo Durič Barić, ki zbor vodi tretjo sezono, zasedba pa se je v tem času tudi številčno vidno povečala. Na drugo mesto se je uvrstil Mešani pevski zbor Pomlad Novo mesto z dirigentko Alenko Podpečan in na tretje mesto Mešani pevski zbor Viva Brežice, kjer od lani svojo ustvarjalno vizijo uresničuje mladi zborovodja, tudi študent kompozicije Krištof Strnad.

Na zaključku tekmovanja so podelili kipec Gallusa skladatelju  Lojzetu Lebiču, Gallusovo plaketo Komornemu zboru Megaron in Gallusovo listino zborovodkinji Franki Žgavec. 

Mešani pevski zbor Pomlad Novo mesto  
Janez Eržen
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta