Eko sklad: V enajstih letih dodelili več kot 450 milijonov subvencij

Sanja Verovnik Sanja Verovnik
20.03.2022 02:00

Za kreditiranje okoljskih naložb občanov je letos na voljo deset milijonov evrov, pravijo v Eko skladu.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Epr/vdma Armaturen

V enajstih letih je Eko sklad dodelil 466 milijonov evrov nepovratnih sredstev za okoli 140 tisoč naložb v učinkovito rabo energije ter približno za enak znesek kreditov, in sicer za deset odstotkov zgoraj omenjenih naložb, je na posvetu, ki ga je nedavno pripravila Slovenska inženirska zbornica, pojasnila Maja Čadež iz Eko sklada.

Leta 2020 prejeli 186 vlog za gradnjo hiš

Za kreditiranje okoljskih naložb občanov je letos na voljo deset milijonov evrov, pojasnjujejo v Eko skladu. Gre za ugodno kreditiranje za namene, kot so vgradnja naprav in sistemov za učinkovito ogrevanje in prezračevanje prostorov ter pripravo tople vode, zmanjšanje toplotnih izgub toplotnega ovoja stavb, gradnja ali nakup skoraj ničenergijskih stanovanjskih stavb, nakup energijsko učinkovitih gospodinjskih aparatov in okolju prijaznih vozil ali nadomeščanje materialov, ki vsebujejo nevarne snovi. Kot pojasnjujejo, odplačilna doba znaša največ deset let za vse ukrepe, razen za ukrep gradnje ali nakupa skoraj ničenergijskih stanovanjskih stavb ter pri obsežnejši obnovi stavb, ki vključuje izvedbo najmanj treh ukrepov iz tega poziva, za katere odplačilna doba lahko znaša največ 20 let.

Občinam za nove naložbe namenjenih 14 milijonov

Za občane ima sklad na voljo tudi nepovratne finančne spodbude za nove naložbe v gradnjo ali nakup skoraj ničenergijskih novih eno- ali dvostanovanjskih stavb, za nakup stanovanj v takšnih stavbah, pa tudi za celovito skoraj ničenergijsko prenovo starejših eno- ali dvostanovanjskih stavb. Vrednost tega razpisa je šest milijonov evrov. Rok za zaključek naložbe je dve leti od dokončnosti odločbe o dodelitvi pravice do nepovratne finančne spodbude. Kot je pojasnila Maja Čadež iz Eko sklada, so pred dvema letoma prejeli 186 vlog za spodbude za gradnjo skoraj ničenergijskih stavb in zgolj 12 za celovito energetsko obnovo obstoječih zgradb.

Tudi občine lahko zaprosijo za nepovratne finančne spodbude.
Andrej Petelinšek

Za nepovratne finančne spodbude občinam za nove naložbe v gradnjo skoraj ničenergijskih stavb v njihovi lasti sklad namenja 14 milijonov evrov. Kot piše v razpisu, je namen javnega poziva spodbujanje trajnostne gradnje novih skoraj ničenergijskih stavb splošnega družbenega pomena, stanovanjskih stavb za posebne družbene skupine in stavb javne uprave. Rok za zaključek naložbe je tri leta od dokončnosti odločbe o dodelitvi pravice do nepovratne spodbude, višina nepovratnih sredstev pa je odvisna od površine neto ogrevane in prezračevane površine. Zadnji razpis v višini 2,7 milijona evrov nepovratnih sredstev in treh milijonov evrov posojil je namenjen podjetjem, in sicer prav tako za nove naložbe v gradnjo skoraj ničenergijskih stavb na območju Slovenije. Najnižja višina posameznega kredita znaša 25.000 evrov, najvišja pa dva milijona evrov, vendar skupna zadolženost vlagatelja pri Eko skladu ne sme preseči deset milijonov evrov. Rok za zaključek naložbe je tri leta od dokončnosti odločbe o dodelitvi pravice do spodbude, so pojanili na Eko skladu.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta