V enajstih letih je Eko sklad dodelil 466 milijonov evrov nepovratnih sredstev za okoli 140 tisoč naložb v učinkovito rabo energije ter približno za enak znesek kreditov, in sicer za deset odstotkov zgoraj omenjenih naložb, je na posvetu, ki ga je nedavno pripravila Slovenska inženirska zbornica, pojasnila Maja Čadež iz Eko sklada.
Leta 2020 prejeli 186 vlog za gradnjo hiš
Za kreditiranje okoljskih naložb občanov je letos na voljo deset milijonov evrov, pojasnjujejo v Eko skladu. Gre za ugodno kreditiranje za namene, kot so vgradnja naprav in sistemov za učinkovito ogrevanje in prezračevanje prostorov ter pripravo tople vode, zmanjšanje toplotnih izgub toplotnega ovoja stavb, gradnja ali nakup skoraj ničenergijskih stanovanjskih stavb, nakup energijsko učinkovitih gospodinjskih aparatov in okolju prijaznih vozil ali nadomeščanje materialov, ki vsebujejo nevarne snovi. Kot pojasnjujejo, odplačilna doba znaša največ deset let za vse ukrepe, razen za ukrep gradnje ali nakupa skoraj ničenergijskih stanovanjskih stavb ter pri obsežnejši obnovi stavb, ki vključuje izvedbo najmanj treh ukrepov iz tega poziva, za katere odplačilna doba lahko znaša največ 20 let.
Nepovratne finančne spodbude so namenjene med drugim tudi za za nove naložbe v gradnjo ali nakup skoraj ničenergijskih novih eno- ali dvostanovanjskih stavb, pa tudi za celovito skoraj ničenergijsko prenovo starejših eno- ali dvostanovanjskih stavb.
Občinam za nove naložbe namenjenih 14 milijonov
Za občane ima sklad na voljo tudi nepovratne finančne spodbude za nove naložbe v gradnjo ali nakup skoraj ničenergijskih novih eno- ali dvostanovanjskih stavb, za nakup stanovanj v takšnih stavbah, pa tudi za celovito skoraj ničenergijsko prenovo starejših eno- ali dvostanovanjskih stavb. Vrednost tega razpisa je šest milijonov evrov. Rok za zaključek naložbe je dve leti od dokončnosti odločbe o dodelitvi pravice do nepovratne finančne spodbude. Kot je pojasnila Maja Čadež iz Eko sklada, so pred dvema letoma prejeli 186 vlog za spodbude za gradnjo skoraj ničenergijskih stavb in zgolj 12 za celovito energetsko obnovo obstoječih zgradb.
Za nepovratne finančne spodbude občinam za nove naložbe v gradnjo skoraj ničenergijskih stavb v njihovi lasti sklad namenja 14 milijonov evrov. Kot piše v razpisu, je namen javnega poziva spodbujanje trajnostne gradnje novih skoraj ničenergijskih stavb splošnega družbenega pomena, stanovanjskih stavb za posebne družbene skupine in stavb javne uprave. Rok za zaključek naložbe je tri leta od dokončnosti odločbe o dodelitvi pravice do nepovratne spodbude, višina nepovratnih sredstev pa je odvisna od površine neto ogrevane in prezračevane površine. Zadnji razpis v višini 2,7 milijona evrov nepovratnih sredstev in treh milijonov evrov posojil je namenjen podjetjem, in sicer prav tako za nove naložbe v gradnjo skoraj ničenergijskih stavb na območju Slovenije. Najnižja višina posameznega kredita znaša 25.000 evrov, najvišja pa dva milijona evrov, vendar skupna zadolženost vlagatelja pri Eko skladu ne sme preseči deset milijonov evrov. Rok za zaključek naložbe je tri leta od dokončnosti odločbe o dodelitvi pravice do spodbude, so pojanili na Eko skladu.
Nič več subvencij za zamenjavo starih kurilnih naprav
Država je ukinila ugodne subvencije Eko sklada za območje Ljubljana, Maribor, Trbovlje in Zagorje, Murska Sobota za zamenjavo starih kurilnih naprav z novimi ter toplotnimi črpalkami. Edino v Celju so njegovo veljavnost podaljšali. S 1. marcem je namreč po odločitvi ministrstva za okolje in prostor (MOP) prenehal veljati odlok o načrtu kakovosti zraka na omenjenih območjih. Odlok, ki je bil podlaga za pridobivanje višjih finančnih spodbud Eko sklada, je prenehal veljati zaradi manjšega števila dni s preseženimi vrednostmi prašnih delcev (PM10) od 35-krat na leto.