Ministrstvo za solidarno prihodnost se je ob srečanjih z občinskimi stanovanjskimi skladi zavezalo k zadostnemu financiranju gradnje javnih najemnih stanovanj. Tako bo letos na voljo 75 milijonov evrov iz načrta za okrevanje in iz proračuna, trend pa se bo nadaljeval tudi v prihodnjih letih, je zatrdil minister Simon Maljevac.
Prikrajšane so vse generacije, najbolj pa mladi
Maljevac je poudaril, da so njihovi načrti jasni, saj bi radi do leta 2026 zagotovili gradnjo čim več javnih najemnih stanovanj: "Naš cilj je pet tisoč, od leta 2026 naprej pa sistem, ki bo deloval s sredstvi v višini sto milijonov evrov letno."
Poudaril je, da so pred časom obiskali regijske stanovanjske organizacije, da bi se na lastne oči prepričali, kakšno je stanje v državi. Ocenil je, da tovrstnih stanovanj primanjkuje praktično povsod po državi. Ugotovili so, da so prikrajšane vse generacije, pogosto so bili izpostavljeni mladi, ter tudi, da ni na voljo ustreznih podatkov o tem, kakšne so potrebe po posameznih skupinah ljudi in po regijah, kakšna bi bila sprejemljiva najemnina. "Vidimo samo podatke o tem, kdo se prijavi za neprofitno stanovanje, pa še to so razpisi izpred nekaj let, tudi ni nujno, da se vsi prijavijo," je pojasnil.
Sodelovati morajo vsi
Po njegovem mnenju lahko lahko v državi stanovanjsko politiko premaknemo naprej samo v primeru, če bodo pri tem sodelovali vsi. "Stanovanjski skladi so osnovna hrbtenica tega sistema," je dejal minister in opozoril, da so bili slednji ob pomanjkanju stanovanjske politike zadnjih 30 let s prepuščeni samim sebi in so reševali situacijo najbolje, kot so lahko. "Tako da smo za to, da situacija ni še slabša, lahko hvaležni izključno njim," je prepričan minister.