Se vam je kdaj zgodilo, da ste dneve in tedne čakali najprej na elektroinštalaterja, nato na mojstra za ogrevalni sistem, potem pa še inštalaterja za prezračevanje? Naposled ste si zaželeli, da bi vse skupaj delovalo avtomatizirano, kot del pametne inštalacije, pa ste spet morali poiskati novega strokovnjaka, ki je poskrbel za to. Roman Zemljarič, direktor podjetja Zerox, se zaveda, kako zahtevna in zamudna je lahko gradnja ali prenova doma, še posebno, ko gre za različne inštalacije. Zato se je pred več kot 20 leti odločil, da vse storitve ponudi na enem mestu. Prepričan je, da so inštalacije kakor ožilje doma, zato je ključno, da delujejo pravilno.
Vaše podjetje se ponaša z impresivnim portfeljem, saj ste izvedli elektroinštalacije v tovarni Tesla v ZDA, pri Audiju in BMW-ju v Nemčiji, Ferrariju v Italiji, kot tudi pri Airbusu, v letalski industriji. Vaše inštalacije so v zasebnih zgradbah, bolnišnicah, hotelih, poslovnih in proizvodnih objektih v Švici, Avstriji, na Madžarskem, v Španiji, Kanadi, Italiji, veliko tudi v Sloveniji. Kako so te izkušnje v velikih industrijskih objektih vplivale na vaše delo pri inštalacijah v hišah in stanovanjih?
"V desetletjih izkušenj v gradbeništvu sem skupaj s sodelavci obiskal različne kraje - od modernih velemest do tradicionalnih hiš in se srečal z raznolikostjo zgradb in gradbenih tehnik. Videl sem od preprostih hiš in objektov, kjer je za lahkotnejše bivanje bistveno, da je vsako stikalo na svojem mestu in so le najnujnejše vtičnice v prostorih, do silno inovativnih stavb, kjer je vse avtomatizirano. Potovanja in opazovanja dobro delujočih stavb in inštalacij v njih so močno vplivala na delo našega podjetja. Je že res, da največ delamo v industrijskih in poslovnih objektih, prav tam pa smo dobili dragocene izkušnje, ki jih radi prenesemo v domače okolje, točneje v naše domove.
Naš cilj je, da ena ekipa pokriva vse inštalacije. Tako se izognemo medsebojnim zamudam in nesporazumom med različnimi izvajalci. Koordinirana izvedba vseh inštalacij, ki so usklajene z najvišjimi standardi kakovosti, zmanjšuje možnost napak, ki so pogosto posledica neusklajenega dela več izvajalcev. Zmanjšanje zamud pomeni, da se projekt hitreje premakne proti zaključku, tako imajo lastniki doma manjše stroške, manj stresa in na koncu več zadovoljstva, ko nastane udoben in zares dobro delujoč dom."
Brez frustracij in težav
Kakšna je vloga kakovostnih inštalacij v sodobnem domu?
"V sodobnem svetu, kjer stavbe niso zgolj zavetje, ampak prostori, kjer živimo, delamo in se sproščamo, se inštalacije prepletajo s prostorsko zasnovo ter izpolnjujejo naše potrebe po svetlobi, nemotenem delovanju naprav, ustrezni temperaturi in svežem, prečiščenem zraku. Za udoben in brezskrben dom je zato nujno pravilno načrtovati različne sisteme v hiši.
Obstajajo tri ključne komponente: to so elektroinštalacije, ogrevalni in hladilni sistem ter prezračevanje. Ko delujejo optimalno, jih komaj opazimo, toda če niso pravilno zasnovani, lahko povzročijo veliko frustracij in težav. Zato je ključno, da so pravočasno in pravilno načrtovani ter izvedeni kakovostno."
Načrtovanje inštalacij hkrati z načrtovanjem hiše
Kdaj pa je treba razmišljati o tem, kje v hiši bo kak priključek, kje bodo vtičnice, ogrevalna naprava, hladilni sistem, morda celo pametne inštalacije?
"Zagotovo ste že sami doma opazili, da bi vam na določenih mestih prišle prav še dodatne vtičnice, ali pa ste šli h komu na obisk in zagledali v hiši podaljške ali slišali nerganje gospodinje, ker ima v kuhinji premalo vtičnic za vse aparate. To se ne bi zgodilo, če bi se načrtovanja inštalacij lotili pravilno. Že ko načrtujete novo hišo ali prenovo doma, je dobro, da vključite v načrtovanje še strokovnjaka za inštalacije. Ta vas bo opozoril tudi na elemente, na katere sami ne bi pomislili."
Kateri pa so elementi, na katere posebej opozorite?
"Več je teh dejavnikov. Kadar gre za elektroinštalacije, svetujemo, da se stikala namestijo na lahko dostopnih mestih, blizu vrat ali na začetku hodnika, da lahko ob vstopu v prostor preprosto prižgemo luč. Poglavje zase v vsakem domu je kuhinja, kjer je poleg pečice, kuhališča, hladilnika in pomivalnega stroja treba pravočasno pomisliti še na vtičnice za kavni avtomat, palični mešalnik in še kaj, da ne bo treba v kuhinji uporabljati podaljška. Poleg tega poskrbimo za pripravo napeljave za televizijo, pogone za žaluzije, ventilator za kamin ter inštalacije za sončno elektrarno in polnilnico. Pri načrtovanju nove hiše svetujemo tudi, kako najbolje izkoristiti lokacijo doma, razložimo optimalne možnosti za hlajenje in prezračevanje ter katere inštalacije so najprimernejše, tudi glede na to, ali jih nameravajo namestiti v tla, vgraditi v stene ali skriti pod strop. Pomagamo jim tudi uravnotežiti njihove želje in finančne zmožnosti."
Toplo, hladno, zračno
Prizadevanje, da bi bile stavbe čim bolj energetsko učinkovite, prinaša izzive tudi pri izbiri ogrevanja in hlajenja stavb. Kaj svetujete pri tem?
"Učinkovit ogrevalni in hladilni sistem ne samo izboljša kakovost bivanja, ampak lahko tudi znatno zmanjša stroške ogrevanja in hlajenja doma. Pri izbiri sistema je treba upoštevati velikost prostora, izolacijske lastnosti doma in lokalne klimatske pogoje pa še kakšno skrivnost, znano le tistim, ki imamo izkušnje pri načrtovanju in vgradnji strojnih inštalacij, je treba poznati."
Kako smiselno je prisilno prezračevanje v stavbah in kje ga priporočate?
"Sodobni prezračevalni sistemi so bistveni za zagotavljanje zdravega notranjega zraka. S svojo učinkovitostjo samodejno odstranjujejo onesnaževalce in uravnavajo vlažnost, hkrati pa dovajajo svež, prečiščen in primerno temperiran zrak iz zunanjosti.
To je še zlasti pomembno v modernih, dobro izoliranih domovih ali prenovljenih stavbah, kjer naravno prezračevanje skozi okna ne zadostuje ali če nas ni doma, ko bi morali zračiti. Pravilno in kakovostno zasnovan prezračevalni sistem zagotavlja, da je zrak v prostorih vselej svež, tudi če je v njem veliko ljudi. V kuhinji, kjer se pripravljajo različne jedi, ali v stanovanjih, kjer morda živijo kadilci, pravilno zasnovan prezračevalni sistem hitro izmenja zrak, kar zagotavlja prijetno okolje brez vonjav že kmalu po kuhanju ali že kar med kajenjem. Vsekakor pa prezračevanje omogoča tudi varčevanje z energijo, saj svežemu zraku, ki ga vnašamo v prostor, poleti zmanjšamo temperaturo s predhlajenim izhodnim zrakom, pozimi pa ga predhodno ogrejemo s toploto odvedenega zraka."
Pametni dom v vsak dom
Še korak naprej so pametne inštalacije. Ali je modro, da si jih omislimo v lastnem domu?
"Pametni dom omogoča avtomatizacijo različnih hišnih funkcij, kot so osvetlitev, ogrevanje, varnost in zabavne naprave in drugi elektronski sistemi, lahko nadzora in upravljanja na daljavo. S to tehnologijo lahko izboljšamo energetsko učinkovitost, varnost in udobje doma. Iz lastnih izkušenj lahko potrdim, da se pametni sistem odlično obnese.
Priporočam ga za vsako hišo, saj že osnovne funkcije, kot so avtomatizirano upravljanje žaluzij in nadzor temperature v posameznih prostorih, bistveno izboljšajo kakovost bivanja in nam prihranijo energijo. Prav tako je koristno v pametne inštalacije vključiti tudi protivlomne naprave. Za sodobne družine, ki veliko potujejo, je še posebej pomembno, da imajo oddaljen nadzor nad varnostjo, porabo energije in osvetlitvijo.
S strankami vedno opravimo individualne posvete, da bi razumeli njihove želje in jim ponudili najboljše rešitve. Idealno je, da smo vključeni že pred dokončanjem načrtov in dokumentacije za hišo ali vsaj pred začetkom gradnje."
Do več udobja in prihrankov
Pametni dom vključuje tehnologije in naprave, ki omogočajo avtomatizacijo in daljinsko upravljanje različnih funkcij doma, s čimer povečujejo udobje, varnost in energetsko učinkovitost. V pametni dom so umeščeni naslednji sistemi:
• Pametna osvetlitev. Avtomatizacija osvetlitve, ki se lahko prilagaja glede na razpoloženje, čas, prisotnost, zunanjo svetlobo.
• Pametne žaluzije in zavese. Avtomatizacija zatemnjevanja in odpiranja/zapiranja na podlagi urnika ali svetlobnih razmer ter neurij.
• Pametno upravljanje temperature. Sistem za upravljanje ogrevanja in hlajenja, ki omogoča nastavitev temperaturnih urnikov in prilagajanje na daljavo.
• Pametni varnostni sistemi. Kamere, senzorji, alarmi in ključavnice, ki omogočajo spremljanje in nadzor doma na daljavo.
• Pametne vtičnice in stikala. Daljinski nadzor nad priključenimi napravami in možnost ustvarjanja urnikov za vklop in izklop.
• Pametne naprave. Gospodinjske naprave, kot so hladilniki, pralni stroji in pečice, ki omogočajo povezavo z internetom za oddaljeno upravljanje in obveščanje.
• Pametni glasovni asistenti. Naprave, ki omogočajo glasovno upravljanje naprav in sistemov v pametnem domu.
• Pametni senzorji. Senzorji za vlago, temperaturo, kakovost zraka in senzorji gibanja, ki omogočajo avtomatizacijo odzivov na spreminjajoče se razmere.
• Pametni sistemi za upravljanje vode. Samodejno zalivanje vrta in sistemi za nadzor nad vodnimi puščanji.
• Integracijski sistemi. Centralizirane platforme, ki združujejo vse pametne naprave in sisteme ter omogočajo njihovo skupno upravljanje.