Prenove se je smiselno lotiti takrat, ko ugotovimo, da je fasada poškodovana, dotrajana in več ne opravlja funkcije zaščite objekta pred zunanjimi vplivi iz okolja, pravi arhitekt Tomaž Meznarič. Po njegovem mnenju je poleg estetskega vidika treba posvetiti veliko pozornosti tudi energijski optimizaciji objekta. "Pri izbiri zaključnega sloja fasade razberemo iz lokacijske informacije, kakšni tipi oziroma materiali fasad so v določenem okolju dovoljeni. Dobro se je ozreti po soseski in preveriti, kakšne fasade prevladujejo v naši okolici. Pri tem pa sledimo dobrim zgledom," priporoča Meznarič.
Kako do novega videza hiše
Izbira ni vedno enostavna. Poznamo namreč več tipov zaključnih slojev fasad. Poleg tega imajo na izbiro ustrezne fasade vpliv drugi dejavniki.
"V našem okolju je poleg lesenih fasad najbolj razširjena kontaktna fasada, poznamo tudi fasade iz kamna, opečnate, apnene, ilovnate, aluminijaste in fasade iz vlaknocementnih plošč. Izbira je pestra. Zavedati se je treba, da nova fasada na stavbi pride najbolj do izraza kot zaključena enota. To pomeni, da je smiselno nekaj pozornosti posvetiti tudi oknom in vratom na hiši, ulični ograji, celo terasi in konec koncev zunanji zasaditvi."
Kar pomeni, da lahko stavba z novo fasado dobi povsem drugačno podobo.
"Z novo fasado na objektu lahko naredimo veliko za zunanji videz hiše. Pogosto se namreč ob fasadni prenovi odločimo še za menjavo oken bodisi za celovito sanacijo strehe. Če hkrati s fasado menjujemo okna, je smiselno, da razmislimo, ali bi morebiti želeli imeti večja, ki so v sodobni gradnji nadvse priljubljena, saj z njimi v prostore dobimo več naravne svetlobe oziroma se z večjimi steklenimi površinami bolj povežemo z vrtom. Seveda je treba okna zamenjati, preden se lotimo sanacije fasade. Ravno tako lahko pri vhodu v hišo ali na terasi s poudarjenimi izzidki, nadstreški, raznimi pergolami, vertikalami ali drugimi arhitekturnimi detajli dopolnimo videz fasade. Stavba bo s povsem novo preobleko pridobila popolnoma nov in svež videz."
Trendi se spreminjajo tudi pri fasadah. Več je posebnih fasad, na primer prezračevane. Katere so njihove prednosti in značilnosti?
"Zadnja leta zaznavamo trend in povečano povpraševanje na področju prezračevanih fasad. Ta fasada je prezračevana oziroma obešena na leseno ali aluminijasto podkonstrukcijo. Z zračnim kanalom loči zaključno fasadno oblogo od sloja toplotne izolacije. Toplotna izolacija po zračnih kanalih odvaja vodno paro, kar ji omogočata ustrezno predvidena dovodna in odvodna pot. Lahko bi tudi rekli, da odbija oziroma zmanjšuje zunanji hrup in ga ne prenaša v objekt. Investicija v takšno fasado je nekoliko višja in je primerna za lesene, aluminijaste, steklene ali vlaknocementne zaključne fasadne plošče. Različni tipi zaključnih slojev tovrstnih fasad nam omogočajo, da lahko zunanji videz še bolj prilagodimo svojim željam in individualnim potrebam. Praviloma so materiali, kot so aluminij, vlaknocementne plošče, razne pločevine in steklo, trajnejši in lažji za vzdrževanje, medtem ko moramo pri materialih, kot je les, posebno pozornost nameniti premazom, zaščiti in načinom staranja."
Pri izbiri barve upoštevajte tudi okolje
Izbira ustrezne fasadne barve je, kot pravijo v podjetju Jub, tesno povezana z vrsto, kakovostjo in tipom podlage na fasadi hiše. Prav tako je pomembno, kakšnim vremenskim vplivom je stavba izpostavljena, opozorijo v Jubu. In nadaljujejo: "Če živite na Obali, kjer je več sonca, ali v regiji, kjer je veliko padavin, je treba to prednostno upoštevati tudi pri izbiri barvnega odtenka. Sicer pa bi morali o barvi fasade razmišljati že mnogo prej kot pa tik pred vgradnjo zaključnega sloja." Menijo, da bi že v fazi gradnje morali izoblikovati okvirno vizijo o videzu celotne fasade, da kasneje ne bi bilo dileme. Prav tako poudarijo, da bi morali biti vsi materiali in s tem tudi barve izbrani skladno, tako je objekt obravnavan celostno in ne vsak element zase. Barvni odtenek je po besedah Jubovih strokovnjakov treba izbirati na podlagi večjih vzorcev z nanesenim ometom, ne samo na osnovi barvne karte, saj barve na majhnih površinah delujejo drugače kot na velikih ploskvah: "Barvo je treba obvezno preveriti na naravni svetlobi, pod umetno svetlobo se odtenek lahko spremeni. Prav tako se za barve nikoli ne smemo odločati preko digitalnih medijev, kot so ekrani, telefoni, tablice, saj zaradi različnih vrst svetlobe in nastavitev na zaslonih odstopajo od realnega stanja." Glede na to, da hišo oblečemo v barvo za 15, 20 let in s tem sooblikujemo tudi javni prostor, pri izbiri odtenka fasade ne sme biti okus posameznika edino vodilo. "Treba je upoštevati tudi okolje, kjer objekt stoji, ter značilnosti in barve v njem," še naštejejo v Jubu.
S fasado ne bodimo vpadljivi
V Sloveniji je opaziti kar precej drznosti pri fasadnih barvah. Vendar vsaka barva ne sodi na vsako stavbo ali v vsako okolje. Obstajajo kakšna pravila, priporočila, meje?
"Izbiri barve fasade je dobro nameniti nekaj več pozornosti in skrbnosti. Zavedati se je treba, da je fasada s svojo barvo eden najbolj vidnih elementov zunanjosti hiše. V občinskih prostorskih načrtih so predvideni odtenki barv in tudi usmeritve, kakšno barvo fasade izbrati v določenem okolju. Brez upoštevanja tega za novogradnjo sploh ni mogoče pridobiti uporabnega dovoljenja. Po drugi strani pa se zdi, da pri prenovah fasad vendarle ni tako, da usmeritev enostavno nihče ne upošteva. Posledica tega pa je, da lahko po Sloveniji vidimo veliko zelo vpadljivih in močnih barvnih odtenkov na fasadah hiš. Pri izbiri barv predlagam, da se upošteva širša slika: najprej se pogleda, kakšne barve so drugi elementi na hiši in tudi ob njej. Pri tem je pomemben tako videz ograje kot tudi okenskih okvirjev, vhodnih in garažnih vrat, tudi barva kritine in krovskokleparskih izdelkov, na primer žlebov."
Je dobro in smiselno pri fasadi slediti trendom?
"Pri izbiri fasade ne. Dejal bi, da je celo bolje, če se izogibamo trenutnim trendom ali najljubši barvi. Zavedati se je treba, da bo fasada krasila hišo še veliko dlje, kot bodo vladali določeni trendi. Smiselno se je držati umirjenih, nevtralnih, zemeljskih barvnih odtenkov. Hkrati se poskusimo izogniti uporabi veliko različnih odtenkov in barv na hiši. Pomembno je, da s fasado nismo zelo vpadljivi! Tukaj naj velja še en nasvet: za večje površine na stavbi izberite umirjene barve, če pa želite na njej kaj poudariti, uporabite močnejšo barvo, vendar v mejah zdravega razuma."
Les na fasadi? Seveda gre!
V ospredju bivanja so naravni materiali. Kako se obnesejo, ko gre za fasado, ki je zelo izpostavljen element?
"Nič ne bo narobe, če se bomo pri izbiri fasade zgledovali po lokalnih značilnostih. Če se bomo ozrli po prostoru, v katerem gradimo, in bomo pri tem uporabljali naravne materiale. Zgledujmo se po naravi! Ne potrebujemo kamnitih oblog ali lesa, pripeljanega iz tujine, umetnih plošč, ki prihajajo od daleč. Izogibajmo se imitacijam kamna ali lesa. Če želimo na fasadi les, izberimo lokalnega, v Sloveniji ga imamo dovolj, iz njega naredimo opaž. Če nas mika naravni kamen, prav tako uporabimo lokalnega ali si omislimo opeko. Predvsem pa naj vas ne bo strah uporabiti les na fasadi. Z ustreznim vzdrževanjem se lahko obstojnost lesene fasade zelo podaljša. S sivenjem pa daje hiši posebno patino in edinstven naravni videz."
Pomen kakovostne toplotne izolacije
Pri prenovi fasade je treba poskrbeti tudi za toplotno izolacijo. V podjetju Henkel Slovenija opozarjajo, da lahko nezadostna toplotna izolacija stavbe pozimi vodi do povečanih toplotnih izgub in poškodb zaradi razvoja plesni in gliv, ki se naselijo na fasadi zaradi nastajanja kondenzata. Po drugi strani pa se poleti zaradi neustrezne izolacije pregrevajo bivalni prostori. S tem se zmanjša kakovost bivanja, ogroženo je tudi zdravje stanovalcev. Za toplotno izolacijo se danes pogosto uporabljajo kontaktne fasade s tankoslojnim ometom, znane tudi kot ETICS (External Thermal Insulating Contact System), ki so po besedah Henklovih strokovnjakov pritrjeni na zunanjo steno objekta. "Oblaganje fasade z ETICS je dovoljeno na vseh vodoravnih in poševnih površinah, kjer ni pričakovati zadrževanja vode. Izvedba je možna na katerokoli konstrukciji, na podlago iz opeke, betona, porobetona ali lesa," pravijo sogovorniki in pojasnijo, da obstaja več vrst ETICS. Izbira je odvisna od lokacije stavbe, namembnosti pa tudi od investitorjevih želja. Boljšo toplotno izolacijo po njihovem mnenju dosežemo z vgradnjo materialov z nizko toplotno prevodnostjo, torej visoko toplotno odpornostjo, kot je na primer mineralna volna.