Kot prvo je treba paziti, da uporabljate pepel od lesa in ne od kakšnih drugih odpadkov ali denimo lesa, ki je bil obdelan z laki in barvami. Pepel je priporočljivo uporabljati zlasti na tleh z nizko pH vrednostjo, torej na kislih tleh, ki jih želite nekoliko nevtralizirati.
Dodajate ga lahko na gredice, kjer boste sadili krompir, korenje, repo, gomoljno zeleno in druge korenovke, prav tako bo pepel, ki vsebuje veliko kalija, koristen na gredicah, kjer rastejo veliki porabniki hranil, kot so kapusnice in plodovke.
Manjši odmerki
Po zelenjavnih in tudi po cvetličnih gredah lesni pepel trosite v majhnih odmerkih. Za 10 m2 zadostuje že 5 kg lesnega pepela. Zaradi velike vsebnosti kalcija se pepel odziva izrazito bazično, zato ni toliko primeren za uporabo na bazičnih oziroma peščenih tleh, saj tam lahko ustvari neugodne razmere, lahko pa se mineralne snovi tudi izpirajo v podtalnico. Zato ni dobro pretiravati z uporabo pepela – odvečnega raje odvrzite na kompost. Na kompostnem kupu bo razpadel skupaj s kuhinjskimi odpadki in kasneje v kombinaciji z drugimi elementi v kompostu pomagal obogatiti tla.
Lesni pepel, ki ostane po kurjenju lesa, poleg kalcija vsebuje tudi veliko kalija, zato ga lahko dodajate tlom kot gnojilo. Kalij je eno od osnovnih treh hranil, ki jih rastline potrebujejo poleg dušika in fosforja. Kalij tudi krepi odpornost rastlin ter izboljša kakovost cvetov in plodov. Največ kalija vsebuje pepel iz bukovega lesa (okrog 30 odstotkov), najmanj ga je v pepelu iz oljčnega lesa.
Fosforja je v pepelu manj, od 2 do 5 odstotkov. Lesni pepel ne vsebuje dušika, ki je nujen za rast rastlin, ker se porabi v procesu gorenja. Vsebuje pa nekatere druge pomembne elemente, kot so že omenjeni kalcij, pa magnezij, silicij, mangan, žveplo, železo, cink, molibden, baker, bor …
Prednosti uporabe lesnega pepela
• Z dodajanjem pepela lahko dvignete pH v tleh in tako izboljšate prekisla tla.
• Pospešuje proces kompostiranja in je dobrodošel dodatek na kompostni kup. V ta namen uporabite 4 kg/m2, še zlasti če je na njem veliko listja in sveže pokošene trave, ki povzročata kislo reakcijo.
• Tudi vrtnicam, sadnemu drevju in vinski trti lahko dodate lesni pepel.
• Nekateri ga uporabljajo tudi na trati, saj naj bi s tem, ko se dvigne pH v tleh, bila onemogočena rast mahu.
Kje pepela raje ne uporabljamo
Uporabo lesnega pepela odsvetujemo pri rastlinah, ki uspevajo na kislih tleh in ne marajo kalcija. To so rododendroni, azaleje, hortenzije in ameriške borovnice.