Inovativno bivališče Tecla je nastalo kot projekt podjetja WASP - italijanskega specialista za 3D-tiskanje - in studia Mario Cucinella Architects in je zasnovano kot prototip. Objekt je v celoti iz zemljine, torej lokalne zemlje, izkopane na gradbišču. Gre za naravni material, ki ga je mogoče ponovno uporabiti in reciklirati, poleg tega je ogljično nevtralen.
Stiskana v 200 urah
Prototip, natisnjen v kraju Massa Lombarda blizu Ravene, je bil izdelan z večstopenjskim modularnim 3D-tiskalnikom z dvema med seboj sinhronima rokama, ki lahko delujeta hkrati in skupaj lahko obdelata območje stotih kvadratnih metrov površine tiskanja.
Hišo sestavlja 60 kubičnih metrov naravnih materialov, za tiskanje pa so potrebovali 200 ur. Napredna tehnologija je pri hiši z dvojno kupolo omogočila istočasno izdelavo konstrukcije, strehe in zunanje obloge, kar pomeni dodatno prednost pri gradnji. "Brezoblična ilovica se je spremenila v hišo. Imamo znanje za gradnjo brez ogljičnega odtisa, ki se postavi s preprostim klikom," pravi Massimo Moretti, ustanovitelj italijanskega podjetja za 3D-tiskanje.
Dobra stabilnost in izolacija zidov
Uporabljena zemljina, bogata z ilovico, ki je prek 3D-tiska razporejena v valovite plasti, zagotavlja statično stabilnost, deluje pa tudi kot odličen toplotni izolator. Konstrukcija s površino 60 kvadratnih metrov je visoka 4,2 metra, obsega bivalni prostor, kuhinjo in spalni prostor, na streho pa sta umeščeni okrogli strešni okni.
Projekt je bila razvit v okviru raziskave o okoljski trajnosti, ki je preučevala bioklimatska načela ter ljudsko arhitekturo in gradnjo za proizvodnjo nizkoogljičnih domov. "Tecla se odziva na vse hujše podnebne razmere, na potrebo po gradnji trajnostnih bivališč in na globalno stanovanjsko problematiko, s katero se bomo morali soočati v prihodnosti - zlasti v kontekstu množičnih migracij in naravnih nesreč," je pojasnil glavni arhitekt Mario Cucinella.