Kopalnica v stanovanjskem bloku: Kako rešiti težave s (pre)majhnim prostorom?

Barbara Gavez Volčjak Barbara Gavez Volčjak
20.02.2023 03:00

Ker jo redko prenavljamo, mora biti kopalnica urejena in opremljena tako, da zdrži nekaj desetletij, ob tem pa zadovoljuje potrebe različnih generacij, od majhnih otrok do slabo pokretnih starostnikov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Geberit

Kopalnica ni le eden najbolj obremenjenih prostorov v stanovanju oziroma hiši, temveč tudi eden najnujnejših. Vzdržati mora kar nekaj časa, morda celo več desetletij. Pri tem ne gre le za videz, ki se ga lahko naveličamo, temveč tudi za funkcionalnost.

Logistični izziv v blokovskih stanovanjih

Medtem ko je v družinskih hišah običajno več kopalnic oziroma vsaj kako dodatno stranišče za goste, so sanitarni prostori v blokovskih stanovanjih praviloma majhni, omejeni na najnujnejše. Tudi stranišče ni vedno ločeno od kopalnice, to pa zna biti za družino z več člani logistični izziv. Zato je morda dobro narediti pregrade v kopalnici, na primer med prho in umivalnikom ali straniščno školjko, da se lahko v njej hkrati zadržuje več ljudi.

Nuška Marn iz podjetja Kalcer meni, da je najbolj smiselna steklena pregrada, s katero prostor ni videti še manjši, ni pa nujno, da je kabina za prhanje povsem zaprta. "Zdaj ko je mogoče izdelati breznivojsko prho, se običajno postavi kar fiksna steklena stena, v majhni kopalnici pa je bolje namestiti pregibno, ki se po potrebi lahko vsaj delno umakne. Če vsak uporabnik za seboj obriše steklo z brisalcem, se tudi vodni kamen nima časa nabrati," doda sogovornica iz Kalcerja.

S stekleno pregrado prostor ne bo videti manjši, bo pa z njo kabina za prhanje ločena od predela, kjer je umeščen umivalnik.
Hansgrohe


Danijel Fartek iz podjetja MCK prav tako meni, da je smiselnost pregrade odvisna od velikosti kopalnice. Vsaka pregrada razen steklene, ki je debela zgolj kak centimeter, namreč zavzame nekaj prostora v širino in dolžino. "Imejmo v mislih tudi, da vsaka pregrada optično zmanjša prostor. Zato je treba pretehtati, ali kopalnico res uporablja več družinskih članov hkrati ali ne. Stranke velikokrat prosijo za izris v želji, da bi imeli pregradne nizke stene pri straniščni školjki. Ko te pregrade vidijo na izrisu, si ponavadi premislijo," razloži Fartek.

Geberit

Racionalno izkoriščen prostor

Prav spričo dejstva, da kopalnice običajno niso velike, moramo pri njihovem opremljanju izkoristiti vsak centimeter. "Da bi v kopalnico vgradili vse elemente, ki zagotavljajo potreben nivo osebne higiene, se mora prostor zelo racionalno izkoristiti," pojasnjuje Arnold Mažgon iz podjetja Geberit. "Eden takih zaželenih elementov, za katere pogosto ni prostora, je bide. Vendar obstaja elegantna rešitev: tuš WC, ki v enem združuje oboje, stranišče in bide. S temi napravami, ki nas očistijo s curkom čiste tople vode, lahko pa tudi posušijo, odstranijo neprijetne vonjave in še kaj, prihranimo kar nekaj prostora. Obenem pa si zagotovimo udoben način vzdrževanja osebne higiene. Drugi element, ki se posebno ob prenovah pogosto opušča, so kopalne kadi. Namesto njih se vgrajujejo prhe oziroma pršne kabine, ki zavzamejo manj prostora."

Romet


Mažgon svetuje tudi pametno izbiro elementov za shranjevanje. Prostor lahko denimo učinkovito izkoristimo z umivalniki s pripadajočimi omaricami pod njimi, ki ne sežejo daleč v prostor. Volumen v predalih, namenjen shranjevanju, pa zaradi posebnega načina odvajanja vode ni nič manjši. "Določena oprema se lahko skrije v steno. Na tak način se že skoraj praviloma vgrajujejo splakovalniki WC-školjk. Pogosto pomaga tudi nadomestitev krilnih vrat z drsnimi ali pa uporaba kotnih umivalnikov. Ogledala nad umivalniki lahko nadomestimo s stenskimi omaricami, katerih prednje stranice so zrcala, v njih pa lahko shranimo veliko pripomočkov, ki so zato skriti, a vedno pri roki. Tudi te omarice se lahko vgradijo v steno," našteva strokovnjak.

Če načrtujete popolno prenovo kopalnice, lahko dosežete pomembne izboljšave v prostoru za več desetletij.
Foto: Villeroy & Boch



Keramin

Spolzka tla so past za ravnotežje

Poleg dobrega izkoristka prostora je v kopalnici na prvem mestu varnost, saj so lahko mokra tla past tako za otroke kot za starejše, ki že imajo težave z ravnotežjem. Za manj drseče veljajo mat ploščice, torej brez glazure oziroma brez leska, meni Danijel Fartek. "Če želimo pravo protizdrsno keramiko, s faktorjem protizdrsnosti R11, imejmo v mislih, da jo bomo zelo težko čistili. Takšna keramika je zahtevana v javnih objektih, v domačih kopalnicah to ni smiselno," doda sogovornik.

Podobno svetuje Nataša Hercog Kraner, svetovalka v Salonu keramike Romet: "Žal se popolnemu drsenju ne moremo izogniti, ga pa lahko omilimo z izbiro mat keramike, s keramiko visokega sijaja, ki jo prekrijemo s preprogo, ali z mozaično talno keramiko, ki bo zaradi gostejših fug omilila drsenje."

Tudi Sergeja Kuzman iz podjetja Keramin v izogib drsenju svetuje keramiko z mat površino. "Nekaterim je dovolj manjši protizdrsni faktor, če vseeno želite malo bolj grobe ploščice, pa priporočamo večji protizdrsni faktor," pojasni sogovornica in doda, da se je o tem najbolje posvetovati s strokovnjaki.

Shutterstock

Kdaj je smiselno odstraniti staro keramiko?

Vse našteto seveda upoštevamo tudi pri prenovi kopalnice, za katero se marsikdo odloči v starejših letih, ko že opaža težave z gibljivostjo, ali pa takoj ob nakupu stanovanja, v katerem načrtuje ustvariti družino. Eden zahtevnejših posegov pri prenovi kopalnice je odstranitev keramične obloge, zato smo strokovnjake povprašali, ali je to nujno. "Kadar prenova kopalnice vključuje menjavo inštalacij, je smiselno odstraniti tudi obstoječo keramiko. Vibracije med dolbenjem utorov za inštalacije lahko namreč povzročijo odstopanje keramike. Naše podjetje pri prenovi kopalnic praviloma odstrani keramiko, saj je to zanemarljiv strošek. Redko se zgodi, da to ne bi bilo smiselno. Varčevanje na račun tega ni priporočljivo," opozarja Danijel Fartek iz MCK.

Demolition of old tiles with jackhammer. Renovation of old walls in the bathroom or kitchen
Shutterstock
Shutterstock


Tuš WC združuje stranišče in bide. S takšno rešitvijo prihranite kar nekaj prostora.
Geberit
Marsikje se splakovalniki WC-školjk vgrajujejo v steno. Prostor nad njimi lahko izkoristimo kot odlagalno poličko.
Geberit
Poskrbeti moramo za dovolj močno osvetlitev v kopalnicah, pa tudi za tisto pridušeno, ki se uporablja za nočne obiske.
Geberit

 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta