Nekaj desetletij nazaj so trendi narekovali uporabo premazov za les v temnih barvnih tonih – predvsem pri oknih, vratih, strešnih napuščih, opažih in pohištvu. Ta trend je bil priljubljen zaradi svoje elegance in klasičnega videza, ki je ustrezal tradicionalnim arhitekturnim slogom. Temni odtenki lesa, kot so mahagonij, oreh in češnja, so ustvarjali toplo in bogato vzdušje v notranjih prostorih. Tudi s stališča trajnosti je bila temna zaščita lesa ustrezna, saj je premaz v temni niansi nudil boljšo UV zaščito in s tem daljšo življenjsko dobo lesenega elementa.
Svetle nianse so trend
V zadnjih letih se je trend premaknil v smer svetlejših nians lesenih elementov. Svetli odtenki, kot so hrast, javor in brest, postajajo vedno bolj priljubljeni zaradi njihovega svežega in modernega videza. Ti leseni elementi ustvarjajo občutek svetlobe in prostornosti, kar je v skladu z današnjimi trendi v arhitekturi, ki poudarjajo odprtost in minimalizem.
Če želimo tudi pri obnavljanju starejših lesenih elementov (npr. oken, vrat, strešnih opažev ...) slediti današnjim trendom, ni potrebna zamenjava temno prebarvanega lesa z novim lesom. Star temno prebarvan les – ki je še zdrav in nenapaden z lesnimi škodljivci - lahko posvetlimo s posebnim premazom. Tako poskrbimo tudi za ohranjanje narave, saj podaljšamo življenjsko dobo lesa.
Najbolj preprost in okolju prijazen način za posvetlitev lesa je uporaba posebnega premaza Illumina. Premaz ne razbarva temne površine, temveč je dovolj pokriven, da enakomerno prekrije temno podlago in njeno nianso približa naravni barvi smrekovega lesa. Po premazovanju z Illumino struktura lesa ne bo več vidna, vendar s pravilno pripravo površine in pravilnim delom dosežemo, da je končni videz lesenega elementa tak kot pri vseh lazurah - daje občutek vidne strukture lesa.
Illumina ni klasična pokrivna barva (emajl). Za razliko od pokrivnih barv, Illumina tvori tanke in paroprepustne filme, primerne za zaščito dimenzijsko nestabilnega lesa. Ima dober oprijem na ustrezno pripravljene starane podlage in omogoča dober oprijem lazurnih premazov. Ni primerna kot samostojni premaz, saj ne zagotavlja dobre vremenske obstojnosti. Zato se vedno uporablja v kombinaciji z lazuro na osnovi topil, ki daje končno zaščito in izgled ter vremensko obstojnost sistemu.
Illumina je primerna tudi za saniranje iztrošene lesene površine, na kateri so, zaradi okužbe lesa z glivami modrivkami ali s plesnijo, nastale temne lise. Uporablja se lahko na vseh vrstah temnih lazur zunaj stavbe.
Ker je Illumina namenjena predvsem posvetlitvi lesa, bodo rezultati najboljši, če bomo za končni premaz izbrali svetlo nianso lazure. Pri temnejših niansah težje dosežemo enakomeren videz površine, sledi čopiča pa so opaznejše. Upoštevati moramo tudi to, da bo niansa izbrane končne lazure, nanesene čez Illumino, rahlo drugačna, kot če jo nanašamo na še nepobarvan les.
Priprava površine
V primeru, da je površina še relativno ohranjena in je na njej še dovolj starega premaza, jo obrusimo z brusnim papirjem granulacije 120-150 in odprašimo. Če pa je premaz že iztrošen, površino najprej skrtačimo, po potrebi še obrusimo z brusnim papirjem ter odprašimo. S tem odstranimo vse slabo oprijete delce premaza in sloj lesa, ki je pod premazom že propadel. Po krtačenju pregledamo površino in jo nato premazujemo glede na njeno stanje. Če je les zdrav oziroma ga niso napadli lesni škodljivci, ga najprej zaščitimo z Bellesom. Les okužen z insekti saniramo s Fentinom. Biocide uporabljajte varno. Pred uporabo vedno preberite oznako in informacije o proizvodu.
Nanašanje Illumine
Illumino nanašamo s čopičem na primerno pripravljeno in suho površino. Nanašamo vedno v smeri letnic, da imitiramo strukturo lesa.
Priporoča se nanos v dveh slojih. Cilj je, da je po premazovanju z Illumino površina čim bolj enakomerno prekrita.
Če želimo lepši končni videz lesenega elementa, površino pred nanašanjem drugega sloja Illumine rahlo pobrusimo z brusnim papirjem granulacije 180-200 in dobro odprašimo.
Pri bolj zahtevnih elementih, moramo biti pozorni na zatekanje na drugi strani in ga sproti brisati. Premazujemo vedno samo eno stran, drugo pa, ko se predhodna posuši, sicer zatečenih mest ne moremo več popraviti.
Nanašanje lazure
Ko se Illumina dobro posuši, jo premažemo še z 1-2 slojema lazure v želenem svetlem barvnem tonu (Beltop UV Plus ali Belton). Pri nanašanju zaključne lazure je potrebno biti zelo pazljiv in natančen. Lazuro obvezno nanašamo v smeri letnic. Končni videz bo lepši, če preko Illumine nanesemo 2 tanka sloja lazure, kot enega debelega. Priporoča se uporaba čopiča z bolj trdimi ščetinami, da se lepše imitirajo letnice.