Po navadi jih imajo v večstanovanjskih zgradbah ob vhodu ali na hodnikih in stopniščih, kjer se vklopijo, takoj ko zaznajo gibanje. Vse bolj se senzorji gibanja, ki omogočajo prižig luči, uporabljajo tudi v hišah. Tam se kot funkcionalna izbira izkažejo predvsem, če so nameščeni pred vhodnimi vrati, na dvorišču, v vrtu, denimo pred kompostnikom, kot tudi v notranjih prostorih, denimo na hodniku, stopnišču, v kleti in drugod, kjer osvetlitev potrebujemo zgolj, ko se premikamo iz prostora v prostor. Kajti glavna prednost osvetlitve, povezane s senzorji gibanja, je, da se sama vklopi, ko senzorji zaznajo gibanje. Po določenem času se luči izklopijo, kar pomeni, da jih uporabniku nikoli ni treba prižigati ali ugašati.
Nastavitev po meri
Nekatere zunanje senzorje lahko nastavite tako, da premikajoče se do določene teže enostavno prezrejo. To je zlasti uporabno, če imate hišne ljubljenčke, saj bi se drugače senzorji zaradi njih kar naprej sprožali.
Prihranki pri električni energiji
Kot pojasnijo v podjetju TEM Čatež, so senzorji svetlobe v bistvu stikala, ki preko vgrajenega infrardečega senzorja senzorja prižigajo in ugašajo luči. Če človek, ko se premika po prostoru, prekriva preveč mest na tej mreži, se bo senzor sprožil, prav tako, če bo zaznal, da se ravni infrardeče energije hitro spreminjajo. Izredno natančna nastavitev vklopa svetila glede na izbrano svetlobno občutljivost je tudi ena od največjih prednosti tovrstnih senzorjev, poudarijo v TEM-u Čatež. "Prav tako lahko uporabnik sam odloči o tem, kako dolgo bo trajala osvetlitev, kajti tudi to je mogoče samodejno nastaviti," dodajo sogovorniki iz podjetja TEM Čatež. Tovrstna osvetlitev prinaša prihranke pri električni energiji: luč se po določenem času samodejno izklopi in ne čaka, da to storimo sami.
Vklop luči brez dotikanja
V TEM-u Čatež še povedo, da so tovrstni senzorji zaradi širokega območja zaznavanja zelo praktični in omogočajo enostavno uporabo ter kombiniranje z najrazličnejšimi stenskimi in stropnimi svetili, posebnimi 3D-svetilkami za označevanje, usmerjanje in orientacijo v prostoru. Prav tako jih lahko povežemo z vgradnimi modularnimi LED-svetilkami, naštejejo sogovorniki. "V določenih primerih lahko z njimi nadomestimo klasična stikala na dotik. Tako nam ponoči ne bo treba iskati stikala za luč, prav tako bo v trenutnih razmerah to še zlasti dobrodošlo, saj bomo luč lahko prižgali brez dotikanja," razložijo v podjetju TEM Čatež. Priporočljivo je, da takšen senzor gibanja namestimo kar se da daleč od možnih virov toplote, torej od radiatorjev in oken, skozi katera sije sonce, saj lahko v nasprotnem primeru pride do napak.
Preprosto vzdrževanje
Vzdrževanje je zelo preprosto, pravijo v podjetju TEM Čatež, svetlobni senzor občasno samo obrišemo in je pripravljen za nadaljnjo uporabo. Svetlobni senzorji posebnega vzdrževanja ne potrebujejo.
Različni senzorji
Poleg infrardečih senzorjev poznamo še senzorje gibanja z mikrovalovi, ki zmorejo pokrivati precej večje območje, vendar so temu primerno dražji. V prostor pošiljajo kratke pulze mikrovalov in merijo odboj: ta se spreminja, če se kdo ali kaj v prostoru premika.
Ultrazvočni senzorji gibanja podobno kot mikrovalovni v prostor pošiljajo valove, le da nadzvočne, in merijo odboj od objektov v prostoru in tako zaznajo, če se kateri od njih premika. Obstajajo tudi senzorji gibanja z dvema tehnologijama: takšen senzor gibanja uporablja kombinacijo dveh tehnologij za zaznavanje gibanja, na primer infrardečo svetlobo in mikrovalove, kar pomeni, da zaznava na oba opisana načina.
Tudi za dojenčkovo sobo
• Senzor naj bo nameščen vzporedno s smerjo gibanja, ne tako, da se človek premika proti njemu: to pomeni, da mora biti senzor na steni vzdolž hodnika in ne na tisti, ki je pravokotno nanj.
• Senzor, ki je nastavljen tako, da ob zaznavanju premikanja prižge luč, vam bo prihranil njeno prižiganje in ugašanje, poleg tega je odličen za tiste, ki ste bolj pozabljive sorte, saj vam ne bo nikoli več treba skrbeti, da ste po nesreči pustili luč prižgano.
• Senzor, povezan z alarmom, vas bo opozoril na premike tam, kamor otroci ne bi smeli. Prav tako lahko senzorji gibanja služijo kot sredstvo za nadzor dojenčka, ko je ta sam v sobi – lahko vas na primer opozorijo, da se je otrok zbudil, da poskuša splezati iz posteljice …
Univerzalna vgradnja in uporaba
V podjetju TEM Čatež pravijo, da so svetlobni senzorji gibanja primerni za vse vrste domačih notranjih prostorov, najbolj pa so uporabni na hodnikih, v delavnicah in na stopniščih. Zadnje čase nadomeščajo klasično osvetlitev tudi v kopalnicah in straniščih, kjer jih lahko povežemo s 3D-svetilkami za označevanje (ne)zasedenosti prostora, kar je posebno priročno, ko imamo večjo družino in eno stranišče ali kopalnico.
Za konec še nekaj besed o vgradnji: sogovorniki pojasnijo, da lahko senzorje svetlobe preprosto vgradimo podometno ali nadometno, saj zaradi modularnosti omogočajo univerzalno vgradnjo in uporabo.
Brezskrbni v prostoru, kamor gre še cesar peš
V kopalnici in stranišču je posebno primerna orientacijska osvetlitev s senzorjem, ki zaznava gibanje, da bo vodila do straniščne školjke, ko vstopimo v prostor, pravijo v podjetju Geberit. “Takšen vir svetlobe je običajno šibek, oddaja ravno dovolj svetlobe, da minimalno osvetli tisto, kar iščemo - v tem primeru stranišče.” V Geberitu pojasnijo, da je orientacijska lučka sestavljena iz LED-svetil v sedmih barvnih odtenkih in se samodejno vklopi, ko se približamo stranišču. “Tako zlahka najdete pot tudi ponoči in takoj zatem bolje zaspite, zahvaljujoč zatemnjeni svetlobi,” še poudarijo v Geberitu.