Zaradi pomanjkanja kalcija se največkrat pojavijo težave na paradižniku in papriki, opazimo jih tudi na solati, zelju. Pomanjkanje kalcija se na paradižniku in papriki pokaže tako, da začne trohneti konica plodu.
Škropite večkrat v presledkih
Da bi preprečili težavo s črno konico, je treba z listnim gnojilom, ki vsebuje kalcij, pričeti škropiti ob pojavu prvih plodov, drugič ob nadaljnji rasti plodov in tretjič v času prvega obarvanja in spremembe barve. V vrtnih centrih boste našli več različnih kalcijevih gnojil. Bistveno je, da pri mešanju z vodo upoštevate navodila na embalaži. Škropite vsako etažo plodov takoj, ko opazite razvoj novih plodov na posamezni etaži. Čim hitreje poskrbite za dodajanje kalcija rastlinam, ki kažejo pomanjkanje. Poškodovanih plodov ne boste mogli pozdraviti, s kalcijem pa boste preskrbeli za vse na novo zrasle plodove. Škropljenje pri paradižniku do pričetka barvanja plodov in temperaturah nad 30 ºC ponavljajte na pet do sedem dni. Pri temperaturah pod 30 ºC pa škropljenje ponavljajte v 10- do 14-dnevnih presledkih.
Zakaj je kalcij pomemben?
Kalcij je gradnik celičnih sten. Njegovo pomanjkanje v rastlinah se hitro pokaže z razpadom rastline in s trohnenjem tkiva.
Rjav listni rob pri solati
Za solato, zelje in drugo listno zelenjavo je značilno, da ima ob pomanjkanju kalcija rjavi listni rob. Takšni znaki se hitro pokažejo pri gojenju solatnic in kapusnic (solata, zelje, cvetača, brokoli, ohrovt …). Pri kapusnicah se pomanjkanje pri mladih rastlinah lahko kaže tudi v rjavenju listnih žil, kasneje v razvoju je znak pomanjkanja rjavenje in odmiranje robov notranjih listov (izrazito pri kitajskem zelju). Solatnice so ob pomanjkanju kalcija občutljive tudi na okužbe s sivo plesnijo.