Lončena peč je za mnoge edina smiselna različica peči na drva v nizkoenergijski ali pasivni hiši. To pa zato, ker kamin ali kaminska peč v pasivni hiši preagresivno seva toploto in prostore premočno segreje, medtem ko lončena peč oddaja toploto počasi in enakomerno.
Tudi za redno uporabo
Resda je kamin cenejši od lončene peči, a dejstvo je, da kamin ni najboljša izbira za nizkoenergijske stavbe. Če zakurite enkrat na teden, bo kamin ob gorenju seval močno toploto, ko ogenj ugasne, pa bo kakovostno pozidan kamin s šamotom oddajal toploto le še približno dve do tri ure.
Lončena peč je primerna za bolj redno uporabo. Ko v njej zakurite, v eni do dveh urah porabite deset do 15 kilogramov drv. Ko pogorijo, dovod zraka zaprete in peč bo sevala enakomerno toploto nadaljnjih 24 ur, saj gre topel dim skozi šamotne dimne kanale, v dimnik pa gre le minimalna količina toplote. Zato je izkoristek toplote pri lončeni peči znatno višji kot pri kaminu.
Peč za dolga desetletja uporabe
Lončene peči, grajene iz kakovostnih materialov, bi morale zdržati 30 do 50 let in še več, zagotavlja pečarski mojster. Ko kurite lončeno peč, se povsod počutite prijetno, kjerkoli lončena peč ogreva dom, se tudi stene ogrevajo in sevajo toploto nazaj v prostor.
Ustrezna drva
Za dobro delovanje peči je potrebno redno čiščenje dimnika, čiščenje kanalov v peči pa naj opravi pečarski mojster po desetih do 15 letih uporabe. V lončenih pečeh naj se kurijo bukova drva, hrast in les sadnega drevja. Polena morajo biti osušena tako, da vsebujejo manj kot 20 odstotkov vlage. Potem peč dobro funkcionira.