1.Vlaga
Vlago se najlažje opazi kot nabran kondenz na oknih. Takšno nabiranje vlage je posledica toplotne razlike med zunanjo in notranjo temperaturo, ki na stiku med obema ustvari vodne kapljice, običajno na oknih ali zunanjih zidovih v prostoru. Idealna stopnja zračne vlažnosti je med 45 in 55 odstotki, izmerite jo lahko s higrometrom. Če je stopnja vlažnosti previsoka, jo lahko znižamo s kratkim prezračevanjem s prepihom, vendar na ta način pride tudi do izgube toplote. Če želimo zagotoviti enakomerno prezračevanje, je dobra odločitev lokalni prezračevalni sistem z rekuperacijo toplote, ki zrak filtrira in samodejno uravnava stopnjo vlage v zraku.
2.Plesni
Plesen je rezultat pretirane vlage; 80-odstotna vlažnost v stanovanju je mejna vrednost, pri kateri plesen začne nastajati. To povzročamo že s samim dihanjem, na nastanek pa vplivajo tudi običajna vsakodnevna opravila, kot so kuhanje, kopanje in sušenje perila. Če vlage v prostoru ne zmanjšujemo, bo ta vodila v nastanek plesni, plesen pa vsebuje toksine, ki so nevarni za naše zdravje. Težave se pojavijo, če je ne odstranimo in smo ji izpostavljeni dlje časa. Lahko se začnejo pojavljati alergije ter težave s koncentracijo in dihali, kot je astma.
Plesni morda ne opazite. Pogosto se skriva na zidovih za omarami ali na spodnji strani vzmetnice. Zato bodite pozorni predvsem na vlažnost prostora, saj je bolje preprečiti nastanek plesni, kot da bi se morali kasneje ukvarjati z njenim odstranjevanjem. Za eno skrb manj se lahko odločimo za vgradnjo lokalnega prezračevalnega sistema, ki bo poskrbel za kakovostno izmenjavo zraka v naših prostorih.
3.Virusi in prašni delci
Med onesnaževalci zraka, ki smo jih omenili na začetku, ostanejo še prašni delci in virusi. Tako kot spore plesni lahko tudi prašni delci povzročijo težave osebam z boleznimi dihalnih poti. To leto pa smo zaradi zunanjih okoliščin še posebej pozorni na virusna respiratorna obolenja in preventivne ukrepe. Kot je potrdila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), se virus SARS-CoV-2 najhitreje prenaša po zraku. Zato je toliko pomembnejše, da je zagotovljeno ustrezno prezračevanje tako doma kot na delovnem mestu, kjer veliko ljudi preživi vsaj tretjino dneva in je pogosto v stiku z drugimi osebami. Izmenjava zraka, pa naj bo z odpiranjem oken ali s prezračevalnim sistemom, je učinkovit ukrep, ki z menjavo notranjega in zunanjega zraka odstrani tudi virusne delce.
WHO je skupaj s strokovnjaki Zveze evropskih asociacij na področju ogrevanja prezračevanja in hlajenja stavb REHVA tudi ugotovila, da je ustrezna ventilacija pomembna, saj bo poskrbela za zmanjšanje možnosti širjenja koronavirusa po prostoru. S preprostimi navodili, ki so jih pripravili strokovnjaki, je mogoče zagotoviti varnost pred okužbo s koronavirusom v prostorih.
Z Eko skladom brezplačno do prezračevalnega sistema
Eko sklad socialno šibkim gospodinjstvom omogoča pridobitev nepovratnih sredstev v višini 100 % financiranja lokalne prezračevalne enote z rekuperacijo. Prijavijo se lahko državljani Republike Slovenije, ki zadnjih 9 mesecev prejemajo denarno socialno pomoč ali varstveni dodatek. Vlagatelj mora biti lastnik oziroma solastnik vsaj ½ stanovanja. Če vlagatelj ni lastnik, mora imeti vsaj polovično lastniško pravico drug družinski član, ki prebiva na tem naslovu. Eko subvencijo je mogoče uveljavljati za eno- ali dvostanovanjske stavbe oziroma stanovanja v dvostanovanjski stavbi. Eko sklad socialno šibkim gospodinjstvom financira 100 % stroškov lokalne prezračevalne enote oziroma največ do višine 9.620,00 evrov. Z drugimi besedami: socialno šibka gospodinjstva dobijo prezračevalne enote z vgradnjo popolnoma brezplačno! Ampak pozor! Razpis je odprt samo do 31. 12. 2020, zato nikar ne odlašajte s svojo odločitvijo!
Kateri prezračevalni sistem z rekuperacijo izbrati?
Prezračevalni sistemi SIKU imajo ustrezne certifikate, ki zagotavljajo ustrezno mehansko prezračevanje prostorov in poskrbijo za varnost brez vlage, plesni in virusov v prostoru. Zagotavljajo energetsko učinkovito izmenjavo zraka, saj vemo, da je pogosto odpiranje oken v hladnih dneh potratno za porabo energije, saj je prostor pri odpiranju oken potrebno še dogrevati. Prezračevalni sistem pa bo zadrževal temperaturo tudi, če bo deloval neprestano. Mogoče ga je vgraditi tudi v starejše objekte, kjer bo poskrbel za ustrezno prezračevanje prostorov, ne da bi imeli zato večje stroške, ki se še pogosteje pojavljajo v starejših objektih in zato zahtevajo premišljeno prezračevanje.
Več informacij o primerni rešitvi za svoj dom pa lahko dobite pri podjetju Airabela, ki je pooblaščeni distributer klimatskih, ogrevalnih in prezračevalnih sistemov za stanovanjske in poslovne objekte. Obiščite jih v salonu, kjer si lahko izdelek tudi ogledate ter dorečete najustreznejšo rešitev. Podjetje Airabela ima tudi razvejano mrežo monterjev, zato vam bodo z veseljem priporočili najustreznejšega.