Začela se je sezona polžev – kako ukrepati?

Oglasno sporočilo Oglasno sporočilo
03.05.2023 15:50

Obstaja veliko načinov za borbo proti polžev, pomembno pa se je zavedati, da se je s polži potrebno boriti ves čas, da ne obstaja trenutna enkratna rešitev.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Arhiv Naročnika

Po daljšem deževnem obdobju nas na vrtu prvi pričakajo polži. Ti so nezaželeni gostje v vrtovih, še posebej na začetku sezone, ko so sadike vrtnin še manjše. Obstaja veliko načinov za borbo proti polžev, pomembno pa se je zavedati, da se je s polži potrebno boriti ves čas, da ne obstaja trenutna enkratna rešitev. Proti polžem se je najbolje boriti na več načinov, tako s fizičnimi ovirami, rastlinami z odvračalnim vonjem kot tudi s kupljenimi vabami. Tako jim bomo na več načinov preprečili dostop do vrtov in naših rastlin.

Naravno: fizične ovire

Arhiv Naročnika

Ena od bolj naravnih možnosti za preprečevanje dostopa polžem do rastlin, je uporaba fizičnih ovir. To lahko vključuje postavitev ovir okoli rastlin, kot so ovire iz grobega peska, žagovine ali apnene moke, ki preprečujejo polžem, da bi se plazili na rastline. Prav tako sta zelo učinkovita kavna usedlina in lesni pepel. Praktično neprehodno oviro predstavljala pepel bukve in hrasta.

Pas okoli gredic naj bo širok vsaj za debelino dlani, najbolje pa je, da imamo s temi materiali nasute kar vse poti in tudi pot okoli vrta. Polži se ne bodo mogli prebiti čezenj, saj jih bo material dražil, zasluzili se bodo in izločali veliko sline.

Druga možnost je ročno pobiranje polžev. To je lahko zamudno, vendar pa je učinkovita in varna metoda.

Naravno: rastline z odvračalnim vonjem za polže

Za odvračanje polžev lahko uporabimo tudi nekatere rastline, ki imajo dovolj močan vonj, da odvračajo oziroma preprečujejo tem malim požrešnežem dostop na vrt oziroma do naših rastlin. 

Arhiv Naročnika

 Zato tla okoli ogroženih vrtnin zastiramo z nekaterimi rastlinami, ki jim smrdijo:

  • Bezgovo listje in poganjki
  • Listi gozdne praproti
  • Zeleni deli bele gorjušice (Sinapis alba)
  • Listje česna in čebule
  • Vratič
  • Posušeni deli orjaške zlate rozge
  • Kapucinka

Polži imajo zelo radi tudi pivo. V tla zakopljite kozarce s širokim vratom, ki so do polovice napolnjeni s to pijačo. Zjutraj jih boste našli utopljene. Pivo je potrebno vsake tri dni menjati, saj jih staro ali od dežja razredčeno ne privlači več.

BIO sredstvo za zatiranje polžev

Arhiv Naročnika

Pogosto samo domači pripravki ne pomagajo več in poseči moramo po kupljenih sredstvih. Nasujemo jih po poteh, okoli gredic ali okoli rastlinjaka. Pripravek COMPO BIO sredstvo proti polžem je dovoljen v ekološki pridelavi in ne škodi drugim živim bitjem na vašem vrtu. Varen je tudi za vaše hišne ljubljenčke. Zato se prav gotovo odločimo za uporabo le-tega, namesto za številna živa bitja, tudi hišne ljubljenčke, nevarne pripravke.

Mnogi se sprašujejo, zakaj okoli potresene vabe ne ležijo mrtvi polži, kot so bili navajeni pri uporabi drugih pripravkov proti polžem. No, železov sulfat, ki je v pripravku COMPO BIO sredstvo proti polžem polži pojedo, a ne poginejo takoj. Zatečejo se v zemljo, zato jih ne vidite. A sčasoma se njihovo število zmanjša in škoda bo vedno manjša. Če hkrati uporabite še katerega izmed zgornjih načinov zatiranja, boste prav tako uspešni, narava pa bo ostala čista in neokrnjena. Pripravek je zelo obstojen in ga prav vsak dež ne uniči. Zato bo deloval dolgo, tudi v deževnem vremenu.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.