Paradižnik in paprika sta sorazmerno enostavni za gojenje v domačem vrtu ali loncu. To vrtičkarjem omogoča, da uživajo v lastnih pridelkih in se povežejo s procesom pridelave hrane. Paradižnik je sočen in lahko ga uporabimo v številnih jedeh, medtem ko ima paprika bogat okus, ki lahko obogati različne recepte.
Setev v zabojčke
Na okenskih policah v zabojčke lahko do sredine marca sejemo papriko, feferone in jajčevce. Paradižnik pa posejemo do konca marca, saj potrebuje manj časa, da vzklije. Pred setvijo semen je priporočljivo namakanje, setev pa opravimo pri temperaturi približno 20 stopinj Celzija.
Ko se prvi par listov postavi v vodoravni položaj, je čas za prvo pikiranje sadik. Priporočljivo je večkratno pikiranje razhudnikov, kot so paprika, paradižnik, feferoni in jajčevci, saj s tem spodbudimo korenine k krepitev. Po presajanju ne pozabimo na redno zalivanje.
Druge sadike
Sredi meseca lahko v lončke na notranjih okenskih policah že posadimo fižol in sladko koruzo.
Če ste v začetku februarja sejali solato za sadike, jih lahko v prvi polovici marca ob ugodnih razmerah že presadite na vrt.
Sadike peteršilja, špinače, solate, pora, cvetače, brokolija, zgodnjega zelja in drugih vrtnin, razen plodovk, prestavimo v hladen prostor ali rastlinjak, da se ne pretegnejo. Redno skrbimo za ohranjanje vlažnosti substrata in občasno dodajamo tekoča organska gnojila, saj setveni substrati običajno ne vsebujejo veliko hranil.