V začetku prazničnega decembra naše mesto praznuje še en poseben dan. 4. decembra je torej 770. obletnica prve pisne omembe Maribora kot mesta iz leta 1254. Obenem mineva tudi natanko 3000 dni od postavitve prve ulično-promocijske in zgodovinsko-turistične panojske razstave Prvi vlak je pripeljal v Maribor. Gre za svojevrsten rekord, da je razstava v Vetrinjski ulici postavljena že od septembra 2016 s podporo in sodelovanjem Domoznanskega oddelka Univerzitetne knjižnice Maribor, Zavoda za turizem Maribor in Mestno občine Maribor. Sprva kot priložnostna, začasna razstava, posvečena 170. obletnici prihoda železnice v mesto in nasploh na današnje slovensko ozemlje. Zaradi velikega zanimanja, pozitivnega odziva in odobravanja javnosti ter mestnih oblasti je postala stalna točka ogleda. V tem času je bila že delno osvežena in dopolnjena.
Ob postavitvi se je z njo želelo obogatiti mestno ulično ponudbo, približati preteklost mesta današnjim generacijam, predvsem pa pri domačinih in gostih v mestu ozavestiti in utrditi zavest o pomenu enega največjih gospodarsko-prometnih in socialnih mejnikih v celotnem, več kot 860-letnem trajanju in obstoju našega mesta. V rekordnih 3000 dneh, kar je na ogled, jo je videlo in si jo ogledalo preko 85.000 ljudi, predvsem tujih in domačih turistov ter domačinov. Zadnje vzorčno štetje je bilo opravljeno zadnji vikend letošnjega julija, ko si je razstavo v 55 minutah ogledalo kar 107 ljudi. Med tujimi gosti so prevladovali in največ zanimanja pokazali predvsem Avstrijci in Nemci, kar je nekako pričakovano, saj je gradbeno-tehnični nastanek železnice na naših tleh zgodovinsko povezan z avstroogrsko monarhijo, del katere je bil Maribor.
Zgodovinski prihod železnice v Maribor in nasploh na ozemlje današnje Slovenije leta 1846 je odločilno in najpomembneje vplival na razvoj mesta, ki je pričelo naglo rasti, se širiti in v vseh pogledih bogateti. Maribora z današnjo identiteto in v današnji podobi ter obliki prav gotovo ne bi bilo brez "ajznpona" in "ajnzponarjev". Železniška proga med Gradcem in Celjem s postajo v Mariboru je bila odprta 2. junija 1846. Zato ta datum tudi velja za dan slovenskih železnic.
Po razstavi Prvi vlak so konceptualno in vsebinsko podobne razstave pričeli postavljati tudi drugi razstavljavci in organizatorji v središču mesta. Vsem, ki si razstave na panojih še niso ogledali, naj bo ta sestavek še eno vabilo.
Boris Šinkovič, idejni pobudnik in
organizator postavitve razstave Prvi vlak