Albaugh lahko v Račah poveča proizvodnjo herbicidov. Župan ne vidi večjih težav, društvo Rovo napoveduje pritožbo

Agencija RS za okolje je izdala okoljevarstveno soglasje za povečanje formulacije glifosatnih pripravkov na 20.500 ton letno. Podjetje mora pridobiti še okoljevarstveno dovoljenje.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Podjetje Albaugh bo lahko za štirikrat povečalo proizvodnjo v Račah. Foto: Igor NAPAST
Igor Napast

Podjetje Albaugh iz Rač, ki se ukvarja s proizvodnjo pesticidov, že nekaj let želi povečati proizvodne kapacitete. Vlogo za pridobitev okoljevarstvenega soglasja so podali leta 2017, kasneje smo v Večeru razkrili, kako onesnažen je sosednji potok, kamor so z dovoljenjem občine odvajali odpadne vode iz obrata, ki vključuje proizvodnjo pesticidov in sežigalnico nevarnih odpadkov. Sedaj je agencija odločila, da je podjetje ugodilo okoljskim zahtevam in pogojem lokalne skupnosti, in Albaugh je pridobil okoljevarstveno soglasje za širitev proizvodnje. Soglasje daje možnost povečanja proizvodnje pripravkov na glifosatni osnovi, in sicer s sedanjih 5000 ton na leto na 20.500.

Novi pripravki in polnilne linije

Čeprav so v podjetju sprva načrtovali vnovično sintezo glifosata (dovoljenje zanjo so že imeli), so se tem načrtom pod pritiski javnosti odrekli, ostajajo pa načrti za povečanje formulacije glifosatnih pripravkov. Enostavneje - glifosat v kristalizirani obliki uvažajo (običajno iz Kitajske) in preko Luke Koper pripeljejo v Rače. Tam pripravijo ustrezno razredčene končne pripravke za prodajo na trgu. Med bolj znanimi je denimo pripravek Boom efekt. Večinoma ti proizvodi potujejo na evropsko tržišče, le manjši delež se proda v Sloveniji, pod 2,5 odstotka sedanje proizvodnje.

Igor Napast

Poleg proizvodnje pripravkov na glifosatni osnovi je podjetju agencija izdala še soglasje za uvedbo novega postopka formulacije za pripravke brez glifosata (1120 ton na leto) in vzpostavitev novih polnilnih linij. Sedaj sta v podjetju dve liniji, ki napolnita po pet ton pripravkov na dan, dodani bosta še dve polnilni liniji. Ob tem v podjetju načrtujejo tudi ukinitev proizvodnje insekticidov ter sinteze in formulacije biocidov, enako ukinjajo sintezo glifosata, ki je sicer že prej niso izvajali.

Pritožbe udeležencev v postopku

Agencija sicer zavezuje podjetje k mnogim varnostnim ukrepom in monitoringom, tudi zato, ker objekti tovarne stojijo v središču naselja, nasproti osnovne šole, in na vodovarstvenem območju tretjega reda. Agencija je sodelovanje v postopku odobrila Občini Rače - Fram, društvu Alpe Adria Green, društvu ROVO in Inštitutu za trajnostni razvoj.

Pritožbo na odločitev agencije je že napovedal Gorazd Marinček iz društva ROVO, ki poudarja, da gre za nevaren obrat na vodovarstvenem območju. Podjetje mora za pričetek širitve sedaj pridobiti še okoljevarstveno dovoljenje, kar vključuje tudi monitoring tal. Albaugh se je, kot izhaja iz odločbe ARSO, odpovedal odvajanju odpadnih industrijskih vod iz vseh obratov, tudi sežigalnice nevarnih odpadkov. Vode bodo uporabljali v zaprtem krogu, ostanek pa odpeljali kot industrijski odpadek. Med prilagoditvami, ki jih je izposlovala Ekološka iniciativa Rače, je tudi monitoring emisij iz sežigalnice v zrak, ki jih bodo sproti objavljali na spletni strani podjetja.

Tako društvo ROVO kot Občina Rače - Fram sta v postopku izpostavljala tudi povečanje prometa v kraju. S sedanjih 200 težkih tovornih vozil nosilnosti 25 ton na leto se bo promet povečal na 1450 tovornih vozil letno. V praksi to pomeni 8,8 tovornega vozila na dan.

V podjetju zagotavljajo, da je za varnost poskrbljeno: "Ugodili smo vsem zahtevam, ki smo jih prejeli od lokalnih in nacionalnih okoljskih združenj ter občine. Med najpomembnejšimi je javni dostop do podatkov o emisijah iz sežigalnice v realnem času, revidirali smo dokumentacijo in okrepili ukrepe za zmanjšanje tveganja za okolje. Enako smo premaknili zapornico za dostop do dvorišča tovarne tako, da se bodo tovornjaki hitreje umikali z javnih površin," je pojasnil Stephen Karl, predsednik evropske izpostave Albaugha. V podjetju zato menijo, da ovir za izdajo okoljevarstvenega dovoljenja ni.

Največji problem je sežigalnica

Ekološka iniciativa Rače priznava, da je podjetje Albaugh TKI izpolnilo vsa pričakovanja, ki so jih izpostavili že julija 2015, ob prihodu družbe v te kraje. Pozdravljajo konec lanskega leta izpolnjeno zahtevo, kot zadnjo, da je raško podjetje preko spletne strani javnosti zagotovilo sproten dostop do rednih okoljskih meritev, tudi izpustov iz sežigalnice. Pri tem Aleksander Zidanšek iz iniciative izpostavi, da je večji problem kot povečanje proizvodnje sežigalnica nevarnih odpadkov v središču kraja. Problematični so njeni izpusti v zrak in odvajanje odpadnih industrijskih voda. "Zelo koristen je spletni dostop do meritev, da lahko vsak trenutek vpogledamo, vidimo stanje, in dobro je, da ti parametri ne presegajo mejnih vrednosti. Kljub temu pa pričakujemo, da se bo situacija s sežigalnico čim prej izboljšala. Ena možnost je zaprtje, druga pa tehnološka izboljšava in zmanjšanje vpliva na okolje," pravi. Pri posledicah povečanja proizvodnje izpostavlja več vprašanj, tako glede proizvodnje, transporta in uporabe glifosata, ki se sicer lahko uporablja kot aktivna snov v fitofarmacevtskih sredstvih do 15. decembra 2022, dokler je Evropska komisija uporabo dovolila. "Glede proizvodnje in transporta so problemi manjši kot glede uporabe. Vsi si želimo, da bi imeli pridelano hrano brez kemijskih sredstev, brez pesticidov, a to hrano podraži."

Okoljsko breme Rač je širše kot sedanja proizvodnja Albaugha in sežigalnica, gre za odložena bremena preteklosti. Kot je povedal Zidanšek, okoljsko ministrstvo še letos načrtuje pričetek preiskav na širšem območju gramoznih jam v okolici Rač. Posebej pregledano bo območje Kozoderčeve jame, da bi ugotovili morebitno prisotnost nezakonito odloženih odpadkov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta