Na voljo je skoraj celo leto, a predvsem v velikonočnem času je bolj iskan, ko pogosteje posežemo po hrenovi korenini, takšni s čvrstim belim mesom s polnimi ostrimi sokovi. Na osrednji mariborski tržnici na Vodnikovem trgu kilogram hrena dobite za pet do šest evrov, za dve korenini smo tako plačali dva evra.
Nastrgan hren lahko ponudimo kot samostojno prilogo praktično h katerikoli slani jedi. Vsebuje veliko gorčičnega olja, vitaminov C, B in kalija. Izkušene gospodinje pa tudi branjevke na tržnici povedo, da je hren bolje nastrgati kot naribati, pojasnile so, da hren pri ribanju izgubi več soka, zato je takšen bolj primeren, če ga zmešamo s kakšno sestavino, recimo z jabolki.
Hrenova korenina nima posebnega vonja, a se pri strganju ali ribanju sprosti eterično olje, ki ga vsebuje hren, in povzroči solzenje in kihanje, zato ga nekateri strgajo ob vodi, ki teče iz pipe, drugi si nadenejo plavalna očala, tretji dajo hren pred strganjem za nekaj časa v zamrzovalnik, četrti pa pravijo, da če se pri tem opravilu malo ne zjočeš, hren ni dober. Kogar preveč moti ostrina hrena, jo lahko omili tako, da ga zmeša z jabolki. Na tržnici je naprodaj tudi že pripravljen domači hren z jajci, jabolki, kisom, oljem in začimbami. Skodelica takega hrena stane 3,5 evra.