Delavci mariborskega podjetja A&E Europe, ki ga obvladujejo ameriški lastniki, se kljub opozorilni stavki konec lanskega leta še vedno niso sestali z vodstvom, da bi uredili dolgoletne težave - zlasti mizerne plače. Ker so šefi tujci in živijo v tujini, je komunikacija težka, teče pisno, počasi in preko (odvetniških) posrednikov, problemi pa se kopičijo iz leta v leto. Zato sindikalist David Ažnoh napoveduje, da bodo akcijo proti izkoriščanju zaposlenih nadaljevali. Prihodnji petek napovedujejo celodnevno stavko. Delavci so na decembrskem shodu na pomoč poklicali tudi predsednika države Boruta Pahorja in predsednika vlade Janeza Janšo. Pahor se je odzval na objave v medijih. Poklical je delovno inšpekcijo, ki v podjetju ni ugotovila nič spornega ali nepravilnega, in predstavnika sindikata. Bo naredil še kaj več, kaj konkretnega, kar bi dejansko pomagalo ljudem?
Plača, ki ni vzdržna, kaj šele dostojna
Delavci v proizvodnji industrijskih in gospodinjskih sukancev za šivanje že leto in pol terjajo izboljšanje plačila za svoje delo in začetek socialnega dialoga z vodstvom (direktorji so Nemec Jürgen Drescher in Američana Kristen Higbee Hughes ter Christopher Rendall Alt) ali lastniki (American&Efird Global). Kot pričajo, so nekateri za delo v navijalnici, ki poteka večizmensko, plačani le nekaj več kot 500 evrov bruto. S tem ne morejo preživeti, izpostavljajo. Je pa treba dodati, da manjkajoči znesek do minimalne plače (940 evrov bruto) dobijo, a je ta brez prispevkov. "Pomembno je, da so od prispevkov odvisni penzija, bolniška, dohodkovni razred idr.," pojasnjuje Ažnoh.
Podpredsednik Konfederacije sindikatov Slovenije poudarja, da delo pod takšnimi pogoji - v več izmenah in z nadurami, saj je naročil ogromno, in za niti minimalno plačo - ni vzdržno in dostojno človeka. Za to se borijo, da "bi v podjetju A&E Europe najslabše plačani delavec dobil izhodiščno plačo enako minimalni plači namesto 518 evrov bruto, ostali pa po lestvici, ki jo bomo potrjevali in se o njej pogajali."
Velja dodati, da podjetju (finančno) ne gre slabo in bi strošek (minimalne) plače moralo obvladati. Posla imajo v Mariboru več kot dovolj, obseg dela je povečan, zaloge se ne kopičijo, globalna skupina s svojo mrežo tovarn po svetu pa s sukanci oskrbuje skoraj ves kontinent.
Bo predsednik le govoril?
Sindikat in stavkovni predstavniki zahtevajo sprejem nove kolektivne pogodbe, ureditev sistemizacije in zakonsko vzpostavitev sveta delavcev s pogodbo o sodelovanju. Zahteve bodo stopnjevali s ponavljajočimi se stavkami in prekinitvijo dela v proizvodnji. Ker se bojijo, da bi stavka lahko splavala po vodi, čeprav naj bi bila za to več kot polovica od skupno 162 zaposlenih, sindikalist Ažnoh meni, da "bi delavce k boju za pravice lahko motivirale besede predsednika Pahorja, saj zna lepo, spodbudno govoriti". Ali ne bi od človeka na tako visokem, vplivnem položaju vendarle pričakovali več? Verbalna, moralna podpora pač ni dovolj.
V uradu predsednika države so za Večer pojasnili, da se je Borut Pahor v telefonskem pogovoru s sindikalnim zastopnikom in vodjo stavkovnega odbora A&E Europe "seznanil z njihovimi zahtevami in oceno razmer v podjetju". Govorili so tudi težavah z izvedbo stavke. O tem, kaj bo predsednikov naslednji korak, če sploh bo kakšen, njegovi piarovci niso povedali nič. Pripomnili so, da so njegove pristojnosti omejene.