Dom Antona Skale Maribor, kjer bivajo otroci, mladostniki in polnoletni s posebnimi potrebami, ki se izobražujejo po prilagojenih programih, se bo s septembrom pripojil k Osnovni šoli Gustava Šiliha, ki stoji tik ob njem, in tako prenehal obstajati. A to ne pomeni, da ne bo več domskega varstva za otroke s posebnimi potrebami, le pravnoorganizacijsko bo drugače. Še vedno bo dom ohranil svojo hišo v Majcigerjevi ulici, tudi vsi zaposleni bodo še naprej lahko delali, le da pod okriljem OŠ Gustava Šiliha, ki se bo ob tej priložnosti preimenovala v Center Gustava Šiliha Maribor, saj ta ustanova že dolgo več ni zgolj osnovna šola za otroke s posebnimi potrebami.
Pripojitev je bila že nekaj časa v načrtu
V domu bivajo otroci in mladi do 26. leta, ker jim tam, kjer so doma, ni možno zagotoviti prilagojene vzgoje in izobraževanja ali pa jim zaradi oddaljenosti ni mogoče organizirati prevoza. V tem šolskem letu jih je v domsko varstvo vključenih 40, čeprav jih dom lahko sprejme dvakrat več. Število otrok v mariborskem domu upada zaradi vse več šol, ki izvajajo programe za otroke s posebnimi potrebami, predvsem v manjših krajih v okolici Maribora. Po drugi strani pa se v OŠ Gustava Šiliha borijo s prostorsko stisko in že sedaj dve predšolski skupini gostujeta v prostorih doma. Dom Antona Skale je še zadnji samostojni dom, drugi so že organizirani znotraj zavodov oziroma šol s prilagojenim programom.
O pripojitvi še na mestnem svetu
Že zdaj je OŠ Gustava Šiliha osnovna šola samo po imenu, ker z vsemi programi, ki jih izvajajo, presega to poimenovanje. S priključitvijo domskega varstva pa se širi dejavnost, zato se bodo ob tej priložnosti preimenovali v Center Gustava Šiliha Maribor. O pripojitvi in ustanovitvi centra morajo sicer še glasovati mariborski mestni svetniki. Dom namreč deluje pod okriljem ministrstva za izobraževanje, a v stavbi mariborske občine, v njeni lasti je tudi stavba OŠ Gustava Šiliha, ki je ustanoviteljica te šole s prilagojenim programom in je ena od 20 javnih osnovnih šol v Mestni občini Maribor.
"Že od leta 2018 se govori o tej pripojitvi. Večjih sprememb ni predvidenih, zaposleni ohranjajo iste pogodbe, sistematizacija delovnih mest ostaja, program domskega varstva tudi. Otrokom bo tako še naprej omogočena popolnoma enaka namestitev, nič ne bo drugače, število posteljnih mest ohranjamo. Pa tudi ime, ker bo dom organiziran kot Enota Dom Antona Skale," pravi vršilka dolžnosti ravnateljice Doma Antona Skale Anja Ferlin, ki na pripojitev gleda pozitivno, predvsem pa postavlja v ospredje korist otrok. "Z ravnateljico (Milojko Sevšek, op. a.) se že dogovarjamo za čim večjo korist za nas in za njih, tudi v smislu skupnega koriščenja nekaterih prostorov. Dom je dopoldne prazen, ker so otroci v šoli, in bodo lahko dopoldne otroci iz OŠ Gustava Šiliha lažje koristili naše prostore, popoldne pa mi njihove. Imajo popolnoma novo igrišče in se že dogovarjamo, da ga bomo lahko tudi mi uporabljali. Za bolj ali manj iste otroke delamo, za njihovo dobrobit," pravi Ferlinova, saj kar nekaj otrok iz Doma Antona Skale obiskuje OŠ Gustava Šiliha.
"Za bolj ali manj iste otroke delamo, za njihovo dobrobit"
Dodatni prostori omogočajo več dejavnosti
"Oboji se veselimo tega, ker bomo lahko popolnoma izkoristili prostore. Za zaposlene in otroke se ne bo nič spremenilo, lahko pa še kaj dodamo. Vidimo še bolj skupno delo, skupno dihanje. Povezani smo že zdaj, ampak če smo še uradno, lahko skupaj še več damo našim otrokom," pojasnjuje ravnateljica OŠ Gustava Šiliha Milojka Sevšek. Idej, katere dodatne programe in dejavnosti bodo lahko skupaj izpeljali, ne manjka: od dejavnosti v času poletnih počitnic, nastanka kriznega centra za otroke s posebnimi potrebami, vključevanja v praktično delo oseb iz programa Usposabljanje za življenje in delo ...
Osnovna šola Gustava Šiliha je že izkoristila vsak kotiček in je popolnoma zasedena, saj zaradi specializiranih učilnic in novih metod dela potrebujejo več prostorov. Šolo obiskuje 240 otrok, vrtec pa še 48, zaposlenih na šoli je 168, pridružilo pa se jim jih bo še 24 iz doma. "Več je ljudi, več je dobrih idej in več je lahko pozitivnih izmenjav. S tem lahko otroci samo pridobijo," je optimistična Sevškova.