Pred petimi leti je bilo v Sloveniji ljudi, ki so prebrali vsaj eno knjigo v zadnjem letu (ki ni bila vezana na delo ali študij), 58 odstotkov, letos pa samo še 51 odstotkov. Med bralci se je najbolj znižal delež tistih, ki so v zadnjem letu prebrali več kot deset knjig. Pred petimi leti je bilo takih 18 odstotkov, letos pa samo še 13 odstotkov. Bere 79 odstotkov žensk in 57 odstotkov moških, vendar se je v primerjavi z letom 2014 v knjižnicah zmanjšalo povpraševanje po tako imenovanem ženskem lažjem branju.
Domače knjižnice nastanejo tako, da knjige kupimo
- 79 odstotkov žensk in 57 odstotkov moških v Sloveniji bere.
- 47 odstotkov jih kupuje knjige, elektronske knjige pa samo 4 odstotki.
- 22 milijonov knjig letno si izposodimo, 5 milijonov jih kupimo (vključno s knjižnicami).
Najlepše knjige
V soboto je Zbornica knjižnih založnikov in knjigotržcev pri GZS podelila nagrade za najboljše oblikovane knjige v različnih kategorijah.
Absolutna zmagovalka je knjiga Alan Hranitej: Vzporedni svetovi/Parallel Worlds, 2006-2019 (oblikovalka: Teja Ideja, založilo Umetniško društvo Ronson). Likovno bogata in vrhunsko izvedena prezentacija z avtorjevim slogom ni le skladna, temveč ga enakovredno dopolnjuje, je zapisala žirija. Naštejmo vsaj še nagrajenke med leposlovnimi deli. Med proznim leposlovjem je žirija izbrala knjigi Srečko Kosovel: Vsem naj bom neznan (oblikovanje: Jurij Kocuvan, Studio 300, založba Goga). Med knjigami poezije jo je najbolj prepričala pesniška zbirka Anje Golob: Da ne da ne bo več prišla da ne bo … (oblikovanje: Urška Hočevar, izdano v samozaložbi).
Najboljše oblikovana knjiga za otroke je Tristo zajcev Anje Štefan (oblikovalka Sanja Janša, Mladinska knjiga). Najboljše oblikovana leposlovna knjižna zbirka je zbirka Kondor (oblikovalka Jasna Andrić, Mladinska knjiga).
Knjiga leta
Na zadnji sejma so razglasili tudi knjigo leta. Žirija je izbrala pet nominirancev, zadnjo besedo pa so imeli obiskovalci sejma. Ti so največ glasovalnih lističev namenili knjigi Vinjete straholjubca avtorice Eve Mahkovic in ilustratorke Eve Mlinar. V utemeljitvi piše, da so Vinjete straholjubca "intimna in provokativna manifestacija prepleta lucidnih idej dveh avtoric".
"Piska Eva Mahkovic čudovite besedne zveze osebnih refleksij črpa iz neskončnega besednjaka, ilustratorka Eva Mlinar prepoznavne simbole mnogih kultur virtuozno kolažira v navdihujoče pokrajine njunega fantastičnega, med angele in demone razpetega sveta, polnega skrivnostnih krajev, nenavadnih bitij, nepričakovanih doživetij in nedoumljivih situacij."
Priznanje za spletni knjižni projekt je prejel portal Lahkonočnice.
O založbi in stojnici VigeVageKnjige
Žirija, ki je po sejmu iskala najlepše oblikovane knjige (Matija Medved, Neli Kodrič Filipić in Maja Gspan), je ob utemeljitvi odločitve za knjigo Anje Golob zapisala: "Žirija je v samozaložbi izdano knjigo opazila na razstavnemu prostoru založbe VigeVageKnjige. Tej po mnenju komisije uspeva nekaj redkega: pokazati, da jim je mar za vsako knjigo in vsakega potencialnega bralca njihove knjige. Z očarljivim osebnim pristopom obiskovalca iz sejemskega vrveža kar potegne v ozko oazo z izrazitim logotipom založbe, ki prevzema vlogo navideznih odprtih vrat. /.../ Pristen odnos do knjig na stojnici se kaže v vsakem detajlu, čisto poseben pa je način zaščite knjige z lično papirnato vrečko ali ovojnim papirjem, ki odstopa od siceršnjega hermetičnega zavijanja v plastiko. /.../ VigeVageKnjige je primer majhnega založniškega kolektiva, ki dokazuje, da so knjige še vedno kraljice duha, ne le trga."