Družbeno odgovorno z mladimi: "Ne kupite vsega, kar vam mediji ponujajo"

Nina Ambrož Nina Ambrož
06.10.2020 17:00

O tem, kako prebirati novice in kateremu viru informacij zaupati, bodo z mladimi debatirali novembra na Akademiji 2020.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Anita Hrast in Martina Rauter o medijih
Andrej Petelinšek

Inštitut za razvoj družbene odgovornosti v sodelovanju z Društvom novinarjev Slovenije pripravlja za november nov projekt: Akademijo 2020 - družbena odgovornost z mladimi in za mlade v novinarstvu. Na delovnem sestanku v mariborskem hotelu Bau so snovalci projekta včeraj govorili o stanju medijev, o tem, kako pomembno je, da so mladi kritični prebiralci novic, in komu ali čemu naj zaupajo. V hibridnem srečanju, ki je potekalo tudi virtualno, saj so se govorniki v dogajanje vključevali po spletni povezavi, sta bila izpostavljena tudi pomen trajnostnega razvoja in mreženja ter pridobitev certifikata za družbeno odgovornost.

Anita Hrast, direktorica Inštituta za razvoj družbene odgovornosti, ki deluje 16 let, je povedala, da odgovornost ni le družbena, temveč tudi osebna. Ker bo fokus letošnje akademije novinarstvo, je Petra Lesjak Tušek, novinarka, urednica pri Večeru in predsednica Društva novinarjev Slovenije, dejala, da bodo v programu izpostavili "medije in novinarje kot del širše družbene odgovornosti in pomembnega stebra v družbi. V predavanja se bo vključila Sonja Merljak, ki ustvarja Časoris in daje poudarek vzgoji za medije, načinu, kako naj se mladi učijo uporabljati medijske vsebine ne le kot potrošniki, temveč kot kritični državljani in aktivni uporabniki medijskih vsebin, ki premišljajo o vsebinah, ki jih izbirajo, in znajo ločevati lažne novice na spletu od verodostojnih in kredibilnih medijskih vsebin. Da ne kupijo kar vsega, kar se pojavlja na različnih kanalih. Predstavili bi radi tudi delo novinarjev in medijev, osnove, po katerih se deluje, vključno z etičnim kodeksom. Naše osnovno vprašanje pa je problem, ki je vse bolj prisoten v družbi nasploh, problem zaupanja in verodostojnosti medijskih vsebin. Z mladimi uporabniki družbenih omrežij, denimo facebooka, instagrama, snapchata itd., ki večino novic prejemajo iz teh omrežij, izvorni mediji pa se nekako izgubljajo, bi radi dognali, kako filtrirati, selekcionirati novice." Petra Lesjak Tušek meni, da je novinarstvo eden bolj družbeno in osebno odgovornih poklicev, "nič manjša pa ni odgovornost uporabnikov medijskih vsebin. V kritičnem času koronavirusa se je izkazalo, da so ljudje več kot prej uporabljali medije, več so gledali televizijo, poslušali radio in brali časopise. Vsi mediji so zaznali, kako pomembna je, zlasti v kritičnem obdobju, pravočasna, verodostojna in kredibilna informacija. Seveda pa je to še vedno čas za številne dezinformacije." Martina Rauter, vodja podjetja Smarki, upa, da bodo zgodbo in sporočila iz Maribora ponesli po vsej Sloveniji. (na)

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta