"'Politika Trumpovega drugega mandata je še zelo gnetljiva in prilagodljiva – njegovi podporniki pa zato menijo, da lahko zdaj najlažje izsilijo smer, kot jim je najbolj pogodu. Nesoglasje se je začelo na temo, ki je sicer že nekaj let ena osrednjih v gibanju MAGA. Torej, kakšna naj bo ameriška politika do imigracije?
Izkazalo se je, da sta obe strani vzeli strinjanje druga druge za preveč samoumevno, da bi mnenje preverili še v resnici – vse do minulega tedna. Naj oblasti deportirajo zgolj nedovoljene priseljence, ki običajno opravljajo slabo plačana, fizična dela? Ki denimo čistijo ceste in stranišča, pometajo ceste, pobirajo sadje? Ali naj ZDA omejijo tudi priliv dobro izobraženih kadrov, ki znajo recimo programirati stroje, operirati ljudi ali voditi računovodstvo, vse to za precej nižjo plačo kot Američani?
Morda ni nobeno presenečenje, ampak multimilijonarjem in milijarderjem ugaja dosedanja ureditev, po kateri se delijo delovni vizumi za kvalificirano delovno silo (bolj znano po kodi birokratskega obrazca kot H-1B). Prepir na svojem družbenem omrežju X je sprožil najbogatejši zemljan Elon Musk, sicer priseljenec iz Južne Afrike. Zapletel se je v debato na božični dan in med drugim zapisal, da 'vedno primanjkuje vrhunskih inženirskih talentov. To je temeljni omejitveni dejavnik v Silicijevi dolini.' Musk je nato odvzel 'modro značko' profilu Laure Loomer, vplivnice v Trumpovem ozvezdju, ki je bila zelo kritična do vseh, ki podpirajo sistem H-1B. Na koncu so milijarderju čisto pošli živci, spomnil je, da je tudi sam prišel v Ameriko s pomočjo tega vizuma, in pozval, naj se gredo vsi kritiki jeb**." /.../ Pokazalo se je, da ima Musk v Trumpovem gibanju številne in zelo glasne nasprotnike. Trump ga je tokrat rešil. Vprašljivo je, ali ga bo tudi prihodnjič, ko bo administracija že obratovala."