V poletnih mesecih vrtovi prekipevajo od zelenjavnih pridelkov, začimbnic in sadja, ki omamno dišijo in z živimi barvami krasijo naše krožnike. Ni boljšega kot sveža solata iz paradižnika ali kumar z domačega vrta ali pravkar utrgana sočna breskev. Tudi v mariborskem nakupovalnem središču Europark se na ekološki tržnici ob sredah med 14. in 19. uro stojnice lokalnih ponudnikov šibijo pod težo zdravih domačih plodov in ekoloških sestavin. Čas obilnega pridelka lahko izkoristimo za pripravo omak, vlaganje zelenjave in sušenje začimb, ki nam bodo okuse poletja pričarali še globoko v zimo. Metka Ternjak Gomboc, strastna vrtnarka in strokovnjakinja za zdravo prehrano, pa ob tem deli recept za posušen paradižnik v olju in ideje za zasaditev zelenjadnic za jesenski čas.
Posušen paradižnik v oljčnem olju
Sušenje je star postopek konzerviranja zelenjave in se odlično obnese tudi pri paradižnikih, ki jih lahko vložimo v olje. Izberite popolnoma zrele paradižnike. Metka Ternjak Gomboc na primer prisega na pelate. Za sušenje lahko uporabimo električni sušilnik ali pečico, ki sta neodvisna od vremena, ali se znajdemo drugače in uporabimo pladenj ter mrežo iz pečice. Rezine paradižnika (brez mesnatega dela, ki ga uporabite za solate ali shranke) na gosto naložite na mrežo, izdatno posolite z morsko soljo in zaščitite pred insekti. Za boljši okus dodajte zelišča. Sušite dva do tri dni, ko so visoke temperature, in ponoči plodove zaščitite pred roso. Paradižnik je primeren za vlaganje, ko je na otip kot suha marelica. Takega vložite v kakovostno, hladno stiskano olivno olje. Če se kakšen ponesreči in ga preveč posušite, ga lahko porabite kot suho začimbo za omake in juhe.
Za vrtičkarje
Poletje nas zalaga z obilico raznovrstne zelenjave, a marljivi vrtičkarji že razmišljajo o setvah in zasaditvah zelenjadnic, ki jih bodo pobirali v hladnih jesenskih in zimskih dnevih. V teh dneh lahko sejete korenček, peteršilj, črno redkev, različne sorte radiča, endivijo, kitajsko zelje, ohrovt, zelje, rdečo peso, redkvico, kolerabo, repo, rukolo, špinačo, blitvo in krešo. Gredice naj bodo mešano zasajene in ne pozabite na zastirko, ki vam bo prihranila veliko dela. V kakšen večji lonec posejte peteršilj, rukolo in še kakšna vam ljuba zelišča, da bodo čim bližje kuhinji v hladnih dneh. Za več nasvetov in odlično biološko pridelano hrano pa obiščite Europarkovo ekološko tržnico vsako sredo med 14. in 19. uro v pritličju nakupovalnega središča. Metka Ternjak Gomboc vsem skrbnim vrtičkarjem želi polne košare zdravih, lepih plodov in veselo vrtičkanje vse do zime.