(FOTO) Častiti talce je moralna dolžnost

29.10.2021 20:00
Tako je izpostavil govornik na eni od spominskih slovesnosti, ki se vrstijo pred ponedeljkovim dnevom spomina na mrtve.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Komemoracije ob spomeniku talcev se je udeležilo kar nekaj Mariborčanov. Foto: Andrej PETELINŠEK
Andrej Petelinsek

V čast žrtvam nacistov med drugo svetovno vojno so danes popoldne zapeli in položili cvetje ob spomeniku talcev v Mariboru ter na dvorišču mariborskih zaporov, kjer je bilo ustreljenih 689 ljudi. "Slovenci okupatorja, ki pri svojih zavržnih ciljih ni izbiral sredstev, leta 1941 niso pričakali s petjem in cvetjem," je na slovesnosti dejal govornik, Mariborčan Andrej Rajh, poslanec državnega zbora (SAB). Slabo oboroženi, prezebli in lačni so se predano borili za svobodo in goreče verjeli v potomce, v prihodnost. Zato "je naša moralna dolžnost, da častimo talce", je poudaril poslanec.

​"Družba se danes deli in popotnica ni dobra," so bile njegove besede, ki jih je bilo mogoče razumeti v kontekstu aktualne oblasti in razburkane, razcepljene družbene scene. Svoboda, pravičnost, enakopravnost, enakost, strpnost in sodelovanje so vrednote, na katerih bi morali graditi sedanjost, je našteval Rajh.


 
Andrej Petelinsek

 
Andrej Petelinsek

Na komemoraciji so prebrali tudi tri pretresljiva poslovilna pisma žrtev (Bogdana Špindlerja, Franca Toplaka in Lea Novaka), ki so jim nacisti dovolili, da so lahko 31. oktobra 1941, tik pred smrtjo, svojcem napisali svoje poslednje besede. Stane Kocutar je spomnil na zgodbo junaškega katoliškega duhovnika Izidorja Završnika, zaprtega v skupini drugih zapornikov, ki je zavestno izbral smrt, zato da je pred njo ubranil sojetnika.

V sklopu žalnih slovesnosti pred dnevom spomina na mrtve je dopoldne potekala komemoracija s položitvijo venca z vojaškimi častmi tudi v spominskem parku Ledina. Majda Cvetanovski iz krajevnega odbora Združenja borcev za vrednote NOB je v govoru predstavila zgodbe ustreljenih talcev. Večinoma so bili zaporniki, ki so jih nacisti na Ledini ob jarkih, nastalih pri bombardiranju, streljali v zatilje. Skupno jih je bilo ustreljenih okoli 200, največ spomladi 1945., tik pred koncem vojne, ko so Nemci praznili zapore. Venec je položil podžupan mariborske občine Samo Peter Medved.


 
Igor Napast

 
Igor Napast

Predstavniki mariborske občine so vence položili še pred spominskim obeležjem na Loki nad Streliško cesto, pred spominskim obeležjem žrtvam agresije Jugoslovanske armade nad Slovenijo leta 1991 v Ljubljanski ulici, pred spomenikom Slavi Klavori v Parku mladih, pred Maistrovo grobnico na pokopališču Pobrežje, v Parku spomina v Melju, ob spomeniku borcem za severno mejo v Mestnem parku in pred spomenikom generalu Maistru pred Prvo gimnazijo.


 
Igor Napast

V Muzeju narodne osvoboditve Maribor so se žrtev spomnili nekoliko drugače, in sicer z dobrodelnim projektom Šest milijonov ladjic za šest milijonov žrtev, ki ga organizira društvo Up-ornik v sodelovanju s študenti arhitekture. Da ne mislijo le na mrtve, temveč tudi na današnje žrtve človeške ignorance in najranljivejše v družbi, so poudarili.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta