(FOTO) Cepljenje proti covidu-19 v Mariboru: Jeza zaradi gneče pred vhodom. Kaj je s priporočeno varnostno razdaljo?

Barbara Bradač
01.04.2021 16:55
Pred vhodom v UŠC Leona Štuklja, kjer poteka cepljenje proti covidu-19, občasno nastaja gneča. Zdravstveni dom poziva k upoštevanju za cepljenje določene ure.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Letošnje leto si bomo zapomnili tudi zaradi številnih omejitev za preprečevanje širjenja koronavirusa in množice nenehno spreminjajočih se pravil, ki se jih morajo držati državljani in izvajalci raznih storitev. 2021. je bilo leto velikega projekta cepljenja proti covidu-19, a je država pri tem daleč zaostala za evropskim povprečjem. S ciljem povečati precepljenost so pristojni tudi zaostrovali pogoje za tiste, ki so se namesto cepljenja odločili za redno testiranje s hitrimi antigenskimi testi. Pred centri za testiranje so občasno dolge vrste ljudi, ki negativen izid testa potrebujejo za dostop do delovnega mesta, trgovine, prehod meje in podobno. Obvezno testiranje velja tudi za učence v osnovnih in srednjih šolah.

Andrej Petelinšek
Če bi vsi spoštovali termin, gneče ne bi bilo, pravijo v zdravstvenem domu. Foto: Andrej PETELINŠEK
Andrej Petelinšek

Zdravstveni dom dr. Adolfa Drolca Maribor v petek nadaljuje cepljenje proti covidu-19, naročila za nove odmerke cepiva so že oddana. Čez vikend in na praznični ponedeljek cepljenja ne bo, predvidoma v torek dobijo cepiva, od srede pa bodo spet cepili v UŠC Leona Štuklja, ki je, kot pravi Aleksander Jus, pomočnik direktorja za zdravstveno nego, logistično najprimernejši prostor. Nekateri pa se jezijo zaradi gneče, ki se ustvari pred vhodom v dvorano, pri čemer mnogi ne upoštevajo priporočene varnostne razdalje. Bralka, ki nas je poklicala, je celo razmišljala, da bi zaradi gneče odšla domov, pred športnim centrom namreč ni nikogar, ki bi skrbel za več reda.

Starejši so navajeni, da pridejo prej

"Naročenim na cepljenje določimo termine, do minute točno imamo v razmiku desetih minut naročenih 30 ljudi. Če bi se vsi držali termina, gneče ne bi bilo. Če kdo misli, da bo prej na vrsti, če bo ​prišel prej, se moti. Zagotovo pa bodo vsi prišli na vrsto, če so dobili obvestilo o cepljenju, saj je za njih odmerek cepiva tudi predviden," pojasni Jus. Starejše generacije so navajene, da ne pridejo k zdravniku ob uri, ko so naročeni, ampak malo prej, medtem ko mlajši pogosteje zamujajo. Tudi sami smo se prepričali, da so v vrsti pred vhodom stali ljudje, ki so imeli termin ​šele čez 45 minut.

Andrej Petelinšek

Vsakih nekaj minut stopi pred vhod v UŠC zdravstveno osebje in pokliče po urniku naročene. Ne pokliče jih po imenu in priimku ali po letnici rojstva, kot so se spraševali nekateri, pač pa po uri, ki jim je bila za cepljenje dodeljena. Težava, ki nastane je, da tik pred vhodom stojijo tudi tisti, ki še niso na vrsti, in se morajo klicani do vrat preriniti skozi skupino ljudi.

Aleksander Jus: "V enem tednu smo sposobni cepiti do 10 tisoč ljudi, če bomo le dobili zadostno količino odmerkov cepiva."
Andrej Petelinsek

Zaposleni izkoriščeni do zadnjega

"S številom zaposlenih, kot ga imamo, ne moremo kaj veliko več narediti. V sredo smo cepili z devetimi timi, ker je nastala gneča, smo angažirali še dodatne, da je delo potekalo čim hitreje. Ljudem sporočimo točno določene ure, kdaj naj pridejo, ravno zato, da se ne bi nabrala gneča in da se lahko upoštevajo zaščitni ukrepi. Kadra, ki bi ga lahko namenili za usmerjanje in opominjanje ljudi na upoštevanje ukrepov pred vhodom v UŠC, enostavno nimamo več," pravi Jus. Pojasni, da ob izvajanju cepljenja delujejo vse ambulante zdravstvenega doma, ob tem pa organizirajo še testiranje na dveh vstopnih točkah, na Cesti proletarskih brigad in na Teznu, množično testiranje na Partizanski cesti pa testiranja v okoliških občinah, nekaj zaposlenih dela tudi na vhodih v zdravstvene postaje, še vedno je organizirana klicna točka.

Naročene Jus poziva, da termin upoštevajo, ker pa razume, da to mnogokrat ni mogoče, naj vsaj ne stojijo neposredno pred vhodom, saj je prostora dovolj. Tako se bodo tudi bolje slišali pozivi zdravstvenega osebja, ki celo težko stopi ven, ker so tam nagneteni čakajoči.

Andrej Petelinšek

Za cepljenje prijavljenih 6300 starejših od 60 let

Na cepilnem seznamu imajo v mariborskem zdravstvenem domu še nekaj čez 6300 ljudi, starih nad 60 let, skupno število prijavljenih pa je trenutno malo več kot 16 tisoč. Vendar se seznami sproti dopolnjujejo, saj se je za cepljenje še vedno mogoče prijaviti. Tako bo oseba, stara 80 let, ki se je prijavila pred nekaj dnevi, na vrsti prej kot 63 let stara, ki se je prijavila že v začetku januarja.

Andrej Petelinšek

"Ravnamo po prioritetah nacionalne strategije, glede na ogroženost, pri čemer se šteje, da je starejši bolj ogrožen kot nekoliko mlajši," pojasni Jus. Kako bodo v zdravstvenem domu ob tem delnem zaprtju države sledili pozivu, da se ta čas čim bolj izkoristi za cepljenje? "Že ves čas delamo vsak dan maksimalno in se bomo še naprej tako trudili. V enem tednu smo sposobni cepiti do 10 tisoč ljudi, če bomo le dobili zadostno količino odmerkov cepiva." 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta