(FOTO) Črnogorska študenta arhitekture na Koroški cesti pečeta palačinke po babičinem receptu

Miha Dajčman Miha Dajčman
02.06.2021 14:59
Gostinsko ponudbo Koroške ceste je sredi maja dopolnila Bakuta, majhen lokal s ponudbo sladkih in slanih palačink, ki ga vodita študenta iz Črne gore.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Vildan Ramusović in Miloš Baničević, ki sta ustvarila Bakuto, si želita, da bi bilo na Koroškli ulici več gostinske ponudbe.
 
Andrej Petelinšek

Če ste se minule dni sprehodili po obnovljeni Koroški ulici, ste v bližini Hotela Maribor in Glavnega trga morda opazili vijolične in rumene balone, pred tem pa oranžne in bele. Z njimi na nov lokal v središču mesta opozarjata osemindvajsetletni Vildan Ramusović in petindvajsetletni Miloš Baničević, oba študenta arhitekture, ki sta v Maribor iz Črne gore prišla pred skoraj tremi leti. "Sva pred koncem študija, med korono sva razmišljala, da bi v Mariboru odprla lokal. Ob arhitekturi nama je druga ljubezen gostinstvo, doma radi kuhamo, predvsem pa pečemo palačinke. Odločila sva se, da nekaj na tem naredimo. Ker smo vsi med zaprtjem razmišljali o družini, sva prišla na idejo babičinih palačink," o povodu v ukvarjanje z gostinstvom ter snovanje blagovne znamke Bakuta pojasni Ramusović.

Dvojec je skoraj eno leto iskal primeren prosti lokal v središču mesta, ko jima je uspelo, sta se lotila dela. Prostor je velik 16 kvadratnih metrov, zato sta veliko energije vložila v smiselno oblikovanje prostora, veliko obrtniških del sta opravila sama, da bi bili stroški urejanja lokala čim nižji, na obnovi in pripravi lokala sta delala dva meseca, pomagali so jim tudi prijatelji. "Investicija je glede na prostor razmeroma velika, nekaj pa smo prihranili, ker sva veliko stvari opravila in oblikovala sama," navrže Ramusović. 

Sašo Bizjak

Bakuta je besedna tvorjenka, ki ne obstaja v nobenem jeziku, a opominja, da gre za produkt babic, kar predstavlja tudi grafična podoba blagovne znamke. "Večina se nas iz otroštva spomni slastnih babičinih palačink, ki so nas osrečevale. Babice so recepte skrbno skrivale, v Bakuti pa najboljše recepte z ljudmi delimo," pravi Ramusović. Študenta bi nekoč rada Bakuto odprla tudi v drugih slovenskih mestih in v tujini, Maribor pa tako pestro ponudbo palačink potrebuje, sta prepričana: "Mariborčanke in Mariborčani si želijo 'placa', kjer lahko pojejo nekaj sladkega." Palačinke in dodatki so iz lokalnih, slovenskih produktov, nekaj dodatkov uvažajo, sokovi so s kmetije iz Kungote, osnovne palačinke pa so poimenovane po tradicionalnih imenih slovenskih babic - Cvetka, Franca, Jelka, Zala in Jožica. Vsebino sladice si lahko kupci izberejo tudi sami, posebnost pa so slane palačinke, denimo palačinka s suhim mesom, kislo smetano, siri in ajvarjem. Najbolj priljubljena je bela palačinka Cvetka z belo Linolado in Raffaellom.

"Želiva si, da bi cela Koroška cesta postala gostinska ulica," še pripomni Ramusović ter doda: "Zdaj, ko je ulica zaprta, je dejansko namenjena ljudem, prebivalcem mesta in turistom. Koroška se bo počasi razvijala, tudi z obnovo fasad in verjamem, da je za prihodnost ta lokacija zelo dobra tudi za Bakuto, kot bo Bakuta dodana vrednost ulici."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta