Ob jubileju Reporterja Milana je Matjaž Šalamun - Šalca, idejni vodja radijske oddaje, ki je v dveh desetletjih prerasla v sinonim za mariborski humor, dejal, da se projekta zagotovo ne bi bil lotil, če bi mu kdo povedal, da bo vsak delavnik 20 let počel prav to. "Malo je čudno, ko te otroci ali pa celo že vnuki od prijateljev poslušajo. Še vedno. Ampak tako je, ker je Maribor nekaj posebnega. No, ko smo ob jubileju govorili o letu 2041, pa mislim, da je res bila šala nagnjena k pretiravanju," je povedal Šalca.
Foto: Radio City
Zunaj okvirjev
Od 1. aprila 2001 so poslušalci Radia City lahko slišali več kot 5600 radijskih oddaj Reporter Milan, ki jih ustvarjajo Šalamun, Dejan Vedlin in Tine Križanič. "Zahvaljujoč temu, da smo zelo razgibana družba in da predvsem Štajerci radi hudo težke situacije obrnemo na hec, je Reporter Milan obstal," ugotavlja Šalca. Nič drugače ni v času epidemije.
"Otroci ne gredo v šolo, šport je prepovedan, lahko pa greš v trgovino in kupiš samorezne vijake"
Reporter Milan je iz prvotnih šestih minut postal triminutna oddaja, ki je za pozornost radijskih poslušalcev bolj primerna, a še vedno zunaj okvirjev, ki jih sprejemajo na komercialnih radijskih postajah širom Evrope. "Reporter Milan ostaja izjema. Ne le v Sloveniji, ampak tudi širše. Analitiki, ki imajo v obdelavi našo frekvenco, predvsem iz tujine, so se 'piknili' v to, da tako dolgo govorimo. A ko smo jim pokazali naše številke raziskav, ki jih na radiu merijo za potrebe naročnikov oglasov, so vztrajali, naj Reporter Milan ostane. Te številke so po vseh teh letih neverjetne," poudari Šalamun in pripomni, kako se mu vedno znova zdi fascinatno, ko ob 9.50 in 15.15 opazuje ljudi v avtomobilih, ki se nasmejijo njihovim oddajam.
Kako s(m)o zrihtali cesto do Anderliča
V prispevkih Reporterja Milana se Mariborčanke in Mariborčani prepoznajo, so ogledalo mestu in ljudem. "Osnova so lokalne teme, tudi naš radio je lokalen in tega se zavedamo. Tudi zato smo zelo pogosto zgodbe delali s pomočjo Večera. Primer je recimo cesta do Anderliča, ki dolgo ni bila urejena. Ker smo bili s to temo tečni, so jo tudi uredili. Pa ne vemo, ali zaradi Večera ali nas, niti ni važno, a opozarjanje na napake skozi smeh je včasih obrodilo sadove," pove Matjaž Šalamun.
Boljše, da se ljudje vsaj nasmejijo
Iz radijske oddaje je Reporter Milan postal društvo, ki je množice nasmejalo tudi na odrih, trojica je nastopala po vsej Sloveniji, čeprav Šalamun, Križanič in Vedlin niso imeli igralskih izkušenj. "Naša pot na odrih je šla od kleti Narodnega doma do večkrat razprodanega božičnega standupa v dvorani Tabor. Od 90 do 4100 prodanih kart. Tega se tudi sami nismo zavedali. Ob tem smo humorju skušali dodajati tudi glasbene vložke in vse drugo. Nikoli si nisem mislil, da bom na odru stal več kot 600-krat. In čeprav smo poskušali in naredili vse, kar se da, ne pomeni, da ne najdemo vedno kaj novega, izzivi so," pojasni Šalamun.
Ekipo Reporterja Milana, predvsem Šalamuna, ljudje pogosto vprašajo, kako jim uspeva vedno znova najti teme in ob tem še vedno ostati smešni. "En dan pred novim 'lockdownom' je bil podpis pogodbe za drugi tir. Tam je bil mrtvo-hladno koncert, ljudje so bili sicer na razdalji, za 'šlag' na torto pa so imeli šest jahačev na lipicancih. To zelo dobro odraža aktualno dogajanje v politiki in tudi stroki. Otroci ne gredo v šolo, šport je prepovedan, lahko pa greš v trgovino in kupiš samorezne vijake. Če to ni povod za humor, ne vem. Drugega kot smejati se ne moreš. Iz tega, žal, raje narediš dobro komedijo, da se vsi nasmejijo, kot da so ljudje jezni. Pa čeprav imajo razloge za to. Nikoli nisem rekel, da si je kdo od stroke ali politike izmislil virus, a način, kako se lotevamo tega, je smešen, če ne že tragičen," še pravi Šalamun.