"Tu smo in šibamo," so besede, s katerimi je Vladimir Rukavina, direktor Narodnega doma Maribor, odprl tradicionalno tiskovno konferenco pred letošnjim Festivalom Lent. Ta se iz lanskoletne avgustovske izvedbe znova vrača v ustaljeni termin, med 25. junij in 3. julij, v mestu pa naznanja, kot pravijo organizatorji, ne le začetek poletja, ampak tudi občutek, da se življenje ponovno vrača v tire normalnosti. Glede na to, da so se z akcijo Pet pred dvanajsto trudili za sproščanje kulturnih prireditev, da so ljudje lačni kulture in da so dogodki ne nazadnje spet možni, je logično, da festival zaženejo čim prej, je povedal prvi mož multikulturnega festivala.
Nekaj poudarkov 29. Festivala Lent
- Večerov oder na Rotovškem trgu, ki je največje prizorišče, bo postregel s koncerti Gibonnija, Mi2, Siddharte, Big foot mame, Pera Lovšina in za razliko od lani tudi predskupin. Producent Andrej Težak - Tešky pravi, da je prizorišče za zdaj namenjeno za 400 oseb, računajo pa, da bi bilo ob dodatnih sprostitvah tudi za 1000 ali 1500 ljudi.
- Na Odru Minoriti v avditoriju lutkovnega gledališča bodo komedije in jazz, med drugim pride ameriški kitarist James Blood Ulmer, za ljubitelje rock in etno glasbe pa mednarodna zasedba Bokanté.
- Zaključek Folkarta bo v dvorani Union s skupinami iz Slovenije, Češke, Srbije, Bolgarije, in če bo možno, Bosne. Folkart bo tudi letos brez "eksotike", a "pester, čudovit, strasten in glasen", obljublja producentka Alenka Klemenčič.
- Festival uličnega gledališča Ana desetnica na Glavnem trgu letos ponuja cirkus, med drugim tudi Circus Korona.
- Najbolj zaželena komedija bo verjetno tudi tokrat tista Tadeja Toša v Vetrinjskem dvoru. Tam bo tudi otroško rajanje z brezčasno Romano Krajnčan.
- Art kamp se zaradi načrtovane prenove promenade Mestnega parka seli na zahodni del parka, umeščen bo severno od gimnastične telovadnice, oder pa bo postavljen ob kafiču Gallus.
Nov veter v smeri želja MOM
Festival Lent bo sicer potekal v podobnih okvirih kot lani - brez Glavnega odra, na manjših prizoriščih in s pretežno slovenskimi izvajalci, je pa že čutiti nov veter, ki piha v smeri želja ustanovitelja, torej Mestne občine Maribor. Ta v prvi vrsti vztraja pri dogajanju čez vse poletje. Narodni dom se je tokrat v tej smeri še posebej potrudil in z glasbo z balkonov in Muziko na cesti pripravlja dogajanje vse poletne vikende, za konec avgusta pa še štiri večje koncerte, med njimi Dubioze Kolektiva, najverjetneje pa tudi Magnifica in 2Cellos.
"Iščemo tudi rešitve, kako umestiti fiksno platformo na stebričkih v reko Dravo"
Ker so se povezali z SNG Maribor in Festivalom Ezl ek, se bo Lent velikopotezno zaključil 3. septembra z Operno nočjo. Ta se bo zaradi predvidene prenove promenade Mestnega parka izjemoma odvijala na Glavnem trgu, Narodni dom pa bo dogajanje razširil s svojimi glasbenimi prireditvami. Nasploh so letos k sodelovanju povabili več javnih zavodov in kulturnih institucij, ponovno so se povezali tudi s festivalom Borštnikovo srečanje, ki se zaključuje, ko se Lent začenja.
Vstopnice od 10. junija
Prodaja vstopnic za Festival Lent se bo začela v četrtek, 10. junija, ob 10. uri. Cene za posamezne dogodke se gibajo od 5 do 25 evrov, vstop na prizorišča pa bo potekal po načelu PCT - prebolevniki, cepljeni, testirani. Podrobnejši program po dnevih in prizoriščih si lahko ogledate na spletni strani www.festival-lent.si/program-festivala-lent.
270 prireditev na 36 prizoriščih
"Ves čas razmišljamo o novih vizijah, ki jih imamo sami, prisluhniti skušamo vsaki dobri ideji, tudi ustanovitelju, upamo, da se bo letošnje poletje to v veliki meri že pokazalo," je povedal Rukavina in pozval tudi druge kulturne institucije ter nevladnike, ki še niso, da pristopijo in v prihodnje skupaj poskušajo ustvariti "boljši, lepi in daljši Festival Lent".
Ta bo kljub omejitvam ponudil 270 prireditev na 36 prizoriščih in z izvajalci iz 22 držav. Organizatorji poudarjajo, da bodo vse pripravili v skladu s tisti čas veljavnimi pravili, pri tem pa računajo, da se bodo ukrepi do takrat še dodatno sprostili, saj je po besedah Rukavine težko finančno vzdržno delati dogodke za 500 ljudi.
Investicije kot priložnost
Da se mu povezovanje zdi dobra popotnica za naprej, je povedal mariborski župan Saša Arsenovič. In da verjame, da bodo z dobrimi vsebinami dolgoročno pritegnili več denarja iz gospodarstva, kar je "edina pot, ki nam zagotavlja finančno vzdržnost in razvoj festivala". Za prihodnost se mu zdijo ključni tudi načrtovani infrastrukturni projekti, vse od Centra Minoriti, ki bo vzpostavljen z obnovo Sodnega stolpa, Vojašniškega trga, obnove promenade Lenta, novega Rotovškega trga in brvi čez Dravo, ki bo po njegovem mnenju festivalu prinesla možnost širitve na desni breg, kjer je brežina primernejša za postavitev tribun. "Iščemo tudi rešitve, kako umestiti fiksno platformo na stebričkih v reko Dravo, ki bi lahko celo leto služila nekaterim vsebinam in dala naboj in razvoj tudi Festivalu lent," je še dejal župan.
Proračun junijskega dela festivala je 700.000 evrov, za dogajanje v juliju in avgustu pa še ni začrtan, obseg poletnih dogodkov bo namreč odvisen od izkupička prvega dela festivala, je pojasnil Rukavina, ki je podpisal tudi pogodbo z generalnim pokroviteljem, Zavarovalnico Sava. "Mariboru vračamo možnost smeha, življenja, družabnosti, krasnega mesta, ki se bo v prihodnosti bistveno bolj razvijalo," je bil optimističen tudi David Kastelic, predsednik uprave Zavarovalnice Sava.