(FOTO) Kramarski sejem v Mariboru prvič letos: Zaščitna maska, varnostna razdalja? Niti ne ...

Barbara Bradač
07.02.2021 13:00
Prvič letos se je prvo nedeljo v februarju ponovno odprl bolšji sejem na Teznu v Mariboru in privabil veliko obiskovalcev.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Tradicionalni mariborski kramarski danes.
Igor Napast

Izjemoma dovoljena prodaja na premičnih stojnicah, čeprav le za kmetijske pridelke in proizvode kmetovalcev, je na Tezno ponovno vnesla živahnost. Ne v takšni obliki, kot so ga številni Mariborčani vajeni, pač pa uradno le s prodajo kmetijskih pridelkov in proizvodov. Torej daleč od bolšjega-kramarskega sejma, pač pa kot živilska tržnica. Da se na Teznu ponovno nekaj dogaja, je bilo zaznati že ob prihodu na parkirišča ob diskontnih trgovinah. Čeprav imajo trgovine zaprta vrata, je bilo na parkiriščih prav živahno. Tam je potekala tudi prodaja jabolk in še česa kar iz avtomobila.

Igor Napast

Oko marsikaterega prodajalca, ki je izven ograjenega prodajnega prostora sejma prodajal ob pločniku, je bilo ves čas strumno usmerjeno v policijsko vozilo, nekaj časa ustavljeno ob vhodu v Tehniški šolski center. Ko je speljalo, so krompir, jajca, sadike bili z bliskovito hitrostjo pospravljeni v avtomobile, prodajalci pa so se z rokami v žepih in žvižgajoč odpravili kakšnemu "nujnemu" opravku naproti.

Da bi kdo ob vhodu, kjer so obiskovalci hkrati vstopali in izstopali, štel kupce, ni bilo zaznati. Nastavljeno je bilo razkužilo za roke, ki je bolj kot ne samevalo. Obvezne maske so nekateri obiskovalci imeli le za okras, pod nosom, nekateri jih sploh niso imeli, drugi so se pravil resno držali. Prodajalcev, ki mask ne bi imeli, ni bilo. Tudi na prodajnih stojnicah so bila nameščena razkužila, a jih kupci kaj prida niso uporabljali.

Igor Napast

Čeprav je točenje alkoholnih pijač in preizkušanje proizvodov strogo prepovedano, se je v zraku vonjal alkohol. Ob priročnih praznih stojnicah so se v več gručah družili znanci, s pijačo in cigareto v roki, z maskami pod nosom. Pogovor je bil glasen, veliko je bilo smeha. Redar, oddaljen le par korakov, jih ni opazil.

Med, šnops, vino, mesni izdelki, kruh, keksi, jajca, testenine, zelenjava, jabolka, hruške, bučno olje, sadike drevja ... "Veseli smo, da je veliko kupcev. Tolikšnega odziva nismo pričakovali, saj smo bili zelo dolgo zaprti. Nam se zelo pozna, da nismo smeli prodajati, in mislim, da je bilo zelo zgrešeno, da je bila prodaja hrane prepovedana," je povedal prodajalec s kmetije Kaučič iz Gornjih Ivanjcev, na kramarju, je rekel, prodaja že deset let.

Obvezne maske so nekateri obiskovalci imeli le za okras, pod nosom, nekateri jih sploh niso imeli, drugi so se pravil resno držali. Prodajalcev, ki mask ne bi imeli, ni bilo. 
Igor Napast

Razen živil ostale ponudbe s tradicionalnega kramarskega sejma ni bilo opaziti, le živilaod tu in tam. Suho sadje, paradižnik, pomaranče, klementine ... "Od kod so mandarine?" vprašam, prodajalec vprašanje presliši, vpraša le, "koliko". "Kilogram," in še enkrat ponovim vprašanje. Se le omehča in tišje doda: "Iz Turčije," in glasneje: "Domače so, domače, gospa," še reče in jih že zapakira v vrečko.

"Domače so, domače, gospa."  
Igor Napast

Največja vrsta kupcev se je vila pri Kmetiji Črnko. Tam za pogovor ni kaj dosti časa. Kislo zelje, kisla repa sta zelo iskana proizvoda. Varnostna razdalja je bila večini kupcev španska vas. Pri nakupu jabolk nas ena kupka malodane odrine od zabojčka. "Kar precej ljudi je prišlo, čeprav sicer manj kot drugače," doda kmet iz kmetije Marko iz Metave. "Točenje je prepovedano," glasno slišimo prodajalca pijač, ki hitro pospravlja izpraznjen kozarček potencialnega kupca.

Igor Napast

Idealni čas da je za sajenje sadnega drevja, saj je dovolj vlage v zraku in temperatura je primerna, razloži prodajalka Drevesnice in trsnice Krajšek iz Radeč. Veliko sadnih sadik od kakija, jabolk, breskev, sliv, češenj, kivija, pa tudi sadike borovnic, ribeza sami vzgojijo. "Vzgoja sadnega drevja je dvoletna, ves čas moraš razmišljati in načrtovati. Prodaja na sejmih je za nas življenjsko pomembna, s tem preživimo. In zdaj je sezona za prodajo in sajenje, decembra nam prodaja prav nič ne koristi, zato res upam, da ostanemo odprti. Drugi udarec je, da kupci ne smejo prehajati občinskih meja, tudi zaradi tega beležimo upad prodaje," se razgovori prodajalka, ki upa, da bodo lahko še dolgo prodajali. Pri njihovem prodajnem mestu se strogo upošteva varnostna razdalja, zaščitna maska ni vprašanje.

Kupci obiska sejma niso izkoristili samo za nakup živil, siti osame so hlepeli po druženju. Gruče sogovornikov, prazni lončki in stekleničke, prazne škatle cigaret so odloženi na stojnicah o tem zgovorno pričali.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta