Potem ko se je Center za transfuzijsko medicino UKC Maribor po koronskem obdobju "gostovanja" v avli medicinske fakultete vrnil v svoje prvotne prostore ob urgentnem centru, so za krvodajalce nedavno uredili poseben vhod, ki omogoča tako imenovane čiste poti - da krvodajalci k njim več ne vstopajo skozi prostore, kjer so lahko tudi bolni ljudje. Danes so ta vhod uradno otvorili s prerezom traku, kot je običaj za takšne novosti v javnih zavodih.
Na prerez traku so povabili tudi enega svojih najzvestejših krvodajalcev, Stanislava Žebelo, ki je kri daroval že 170-krat in je tudi vitez krvodajalstva, kar postane nekdo, ki daruje kri vsaj stokrat. Povedal je, da gre za navado, v katero je vključena vsa njegova družina. Trak pa je prerezala tudi študentka Laura Mežnarič, ki je kri tokrat darovala prvič. Povedala je, da to ni bila težka izkušnja, sploh ob misli, da je morda s tem nekomu rešila življenje.
Sekretar Rdečega križa Maribor, Metod Dolinšek, je povedal, da je nov vhod za krvodajalce le prvi v vrsti "majhnih korakov, ki jih moramo narediti na področju krvodajalstva, da se bomo organizirali bolj primerno današnjim časom in bolj dostopno za vse tiste, ki bi kri želeli darovati, a jim njihov delovni proces ali druge razmere tega ne omogočajo ali otežujejo."
V luči tega je napovedal, da bodo bolj fleksibilni pri organiziranju terenskih akcij in da bodo stopili nasproti krvodajalcem glede terminov odvzemov krvi. Spomnil je še, da je treba status krvodajalca v slovenski družbi urediti, da bi ga ohranili prostovoljnega in anonimnega, ter da je treba nagovoriti nove krvodajalce.
Tudi vodja zbiranja krvi v UKC Maribor, zdravnica Erika Kavaš, je povedala, da gre za pridobitev v sistemu, ki ima več kot 70-letno tradicijo v Sloveniji. "Ponosni smo lahko na to, kar imamo. Krvodajalstvo je sociološki pojav v naši družbi. Ti ljudje imajo posebne moralne vrednote. In če pogledam našo družbo, sem zaskrbljena, saj se soočamo s krizo moralnih vrednot. Če obstajajo morebitni sumi na ozka grla, jih morajo pristojni odpraviti v najkrajšem možnem času. Prosim, da se čim prej rešijo tudi na državnem nivoju," se je navezala na nedavne očitke Zavodu za transfuzijsko medicino o domnevno previsokih cenah preparatov s krvjo za javne bolnišnice.