Neposredno ob pobreškem pokopališču je zrasla nova poslovilna dvorana. Projekt je že v sklepni fazi, gradbena dela z uporabnim dovoljenjem za objekt bodo zaključena do konca maja, montažo opreme in otvoritev pa načrtujejo za junij. Z investicijo, ki je vredna 460 tisoč evrov in so zanjo najeli dolgoročni kredit, so v Pogrebnem podjetju Maribor poleg novega objekta s poslovilno dvorano zagotovili tudi nove poslovne prostore za sprejem žalujočih, prenovili obstoječe pisarne in uredili okolico. Avtor projekta je arhitekt Mihael Miholič.
Mrliške vežice ostajajo v uporabi
"V novi poslovilni dvorani bodo omogočene bolj intimne poslovilne slovesnosti, z manjšimi vplivi motečega hrupa ob prometni Cesti XIV. divizije in vremenskih nevšečnosti. V dvorani bo 72 sedežev za udeležence pogrebne slovesnosti, nameščena bo sodobna avdio in video oprema. Sedanje mrliške vežice na pokopališču Pobrežje, ki so arhitekturno zaščitene, ostajajo v uporabi tudi nadalje. V njih se bodo zbirali svojci pred pogrebom, nadaljevanje pogrebne slovesnosti, s pogrebnim moštvom in zunanjimi izvajalci za izvedbo celotnega obreda, pa bo v novi poslovilni dvorani. Na ta način se protokol pogrebne slovesnosti usklajuje s konceptom na pokopališču Dobrava," pojasnjujejo v Pogrebnem podjetju Maribor.
Pri upepeljevanju nastaja zamik
Druga velika investicija, ki so jo v Pogrebnem podjetju Maribor pričeli januarja letos in bo zaključena predvidoma julija, pa sta zgraditev prizidka k upepeljevalnici na Dobravi in nakup nove peči za kremiranje. V Sloveniji smo po številu upepelitev v svetovnem vrhu, upepeljenih je kar 80 odstotkov vseh pokojnikov, v urbanih okoljih je delež še višji.
"Ob naraščajočih trendih smo potrebo po dodatnih kapacitetah zaznali že pred koronavirusom, ob drugem valu korone pa so bile te potrebe še izrazitejše, saj se je število smrti povečalo za tretjino, v enem mesecu pa smo beležili kar več kot 50-odstotno povečanje v primerjavi z istim obdobjem lani," pravijo v Pogrebnem podjetju.
"Časovna komponenta je v procesu pogreba pomembna komponenta, značilna za naše običaje"
Čeprav ob povečani umrljivosti delajo podnevi in ponoči, ob sedanjih kapacitetah pri upepeljevanju nastaja zamik, dodajajo. "Tako čas od smrti do pogreba traja malo dlje, kot je običajno, svojci pa želijo pogreb čim prej. Časovna komponenta je v procesu pogreba pomembna komponenta, značilna za naše običaje. V Sloveniji imamo namreč nekoliko drugačne običaje, v pogrebni slovesnosti se poslovimo od žare in ne od trupla pred upepelitvijo. V tujini na primer to slovo spada v čas pred upepelitvijo, nato pa se dejanje pokopa izvede s časovnim zamikom in zgolj v prisotnosti najožjih svojcev ali pa samo grobarjev."
Vedno več žarnih pokopov
V Pogrebnem podjetju Maribor izvajajo upepeljevanje od leta 1997. "Sprva je bilo predvidenih približno 700 upepelitev letno, pred desetimi leti smo jih opravili 3600, v preteklem letu že 5270. Trendi kažejo, da jih bo v prihodnje še več," pravijo v Pogrebnem podjetju. Žarni pokop se v strukturi pokopov v urbanih okoljih giblje že do 90 odstotkov ali več, skupni delež vseh upepelitev glede na število umrlih v Sloveniji pa je že 84 odstotkov. "Podatek je še toliko bolj zanimiv, ker je Slovenija tako visok odstotek upepelitev, zaradi katerega sodi v sam vrh, dosegla zgolj v zadnjih dvajsetih letih. Pred desetimi leti je bilo v Sloveniji nekje 60 odstotkov pokopov žarnih, medtem ko je bila pred vzpostavitvijo upepeljevalnice na Dobravi struktura pokopov nasprotna današnji, prevladovali so klasični pokopi - pokopi s krsto," še pojasnjujejo.
Nova peč bo omogočila povečanje števila dnevnih upepelitev in s tem zmanjšanje čakalnih vrst ob povečani umrljivosti. Hkrati bo, saj je tehnološko bolj dovršena, prispevala k manjši obremenitvi okolja, je tudi energetsko varčnejša. In kaj bo s sedanjimi pečmi? "Obstoječe kremacijske peči bodo po kasnejšem temeljitem remontu tudi nadalje v uporabi do izteka njihove življenjske dobe," so pojasnili v Pogrebnem podjetju Maribor.
Vrednost tega projekta je 670 tisoč evrov (izgradnja prizidka 162 tisoč, dobava peči 508 tisoč evrov).