Malečniška cerkev je že okrašena, kot se spodobi za postni čas: na vijoličnem prtu pred oltarjem sta kamenje in kaktus. S pepelnično sredo se je začel krščanski 40-dnevni post, ki se zaključi na veliko noč. To obdobje je sicer namenjeno premišljevanju, molitvi in odpovedi. Župnijski upravitelj malečniške cerkve Sebastijan Valentan pove, da je tudi svoje učence že spodbudil, da se nečemu odpovedo. "Učence sem spodbudil, da naj bodo manj na telefonu ali kaj podobnega. Ko se nečemu odpovemo in začnemo to pogrešati, se lahko vsaj malo poistovetimo z Jezusovim trpljenjem," pove Valentan.
Dvajset let skrita za zaveso, letos so jo pokazali javnosti
V malečniški župniji so letos po več kot dvajsetih letih na ogled postavili edinstven primerek Oljske gore, ki je bila prej skrita za zaveso in spovednico. Valentan, ki je sicer v župniji od avgusta, je zato pred časom dal pobudo, da se jo da na ogled tudi širši javnosti. "Prav postni čas se nam je zdel najprimernejši, saj prikazuje zadnje dneve Jezusovega življenja, vidimo lahko tudi kraj, kjer je Jezus umrl," pojasni.
Zaradi fresk, ki so sicer dotrajane, ima Oljska gora tudi umetniško vrednost. "Sodelujemo z zavodom za varstvo kulturne dediščine in rad bi še posebej izpostavil Evo Sapač, ki nam stoji ob strani in svetuje, kako ravnati pri starih in dragocenih stvareh," razlaga župnijski upravitelj in doda, da se bodo lotili obnove, ko bodo dobili natančnejše napotke in sredstva.
"Tudi v Malečniku niso vedeli, kaj so pasijonske jaslice, ampak ko sem župniku povedal, za kaj gre, je bil navdušen"
Pasijonske jaslice prikazujejo Kristusovo življenje
Obiskovalci si lahko letos ogledajo tudi prav posebne postne ali pasijonske jaslice, ki so sicer bolj poznane v nemško govorečem okolju. Božične jaslice predstavljajo Kristusovo rojstvo, pasijonske pa Kristusovo življenje, nam pojasni avtor razstavljenih jaslic Dušan Knehtl. "Moje zajemajo širok spekter dogajanja. Začne se z umivanjem nog, nadaljuje z zadnjo večerjo, vidimo lahko tudi, kako Jezusu sodijo, ga bičajo, nadenejo križ, slečejo, križajo, na koncu pa ga vzame v naročje Marija," razlaga jasličar.
Kdaj si jih lahko ogledate
Oljska gora je na ogled vsak dan pol ure pred sveto mašo, postne jaslice pa vsak dan od 8. do 17. ure ves postni čas. Obiskovalcem je namenjen poseben vhod. Zaradi vse lepšega vremena in sproščanja ukrepov se župnijski upravitelj nadeja velikega zanimanja.
Prve pasijonske jaslice pri nas so bile postavljene v 18. stoletju, nato pa je sledilo zatišje. Te prve, so razstavljene v muzeju jaslic na Brezjah. Pokojni predsednik Društva jasličarjev Slovenije Leopold Grčar je Knehtla pred petimi leti navdihnil, da se je tudi sam lotil izdelave teh sicer v Sloveniji manj poznanih jaslic, prvič so bile postavljene v Zgornji Kungoti, sicer pa so bile na ogled že na več lokacijah po Sloveniji. "Najprej nisem vedel, kako začeti, takrat tudi niso prodajali figur, zato sem jih nazadnje dobil iz Italije," se spominja Knehtl. Ko so figure prispele, je delo lažje steklo. Stavbe je izdelal iz siporeksa, pesek je zlepil z lepilom, uporabil pa je tudi keramiko. Izdeloval jih je dobrega pol leta, vsak dan dve uri. Knehtl izdeluje tudi božične jaslice, ima jih kar pet, postavlja pa jih po celi Sloveniji. Kje bodo na ogled prihodnjič, še ne ve, pove pa, da tam, kjer jih bodo želeli. "Problem je, ker postne jaslice niso tako poznane, zato moram pogosto sam poklicati in duhovnikom predstaviti koncept," razlaga. "Tudi v Malečniku niso vedeli, kaj so pasijonske jaslice, ampak ko sem župniku povedal, za kaj gre, je bil navdušen. To je moja župnijska cerkev, sem sem hodil v šolo, cerkev in k verouku," pojasni umetnik, ki sicer jaslice postavlja brezplačno. "Meni je v veselje, da si jih pridejo ljudje ogledat," pripomni.