Festival Lent ta petek z 270 prireditvami na 36 prizoriščih v Mariboru znova oznanja prihod poletja in mesto obuja v življenje. Devetdnevni festival se z glasbo z balkonov ob poletnih vikendih, večjimi koncerti konec avgusta ter Operno nočjo 3. septembra razteguje čez vse poletje. "Nismo več samo največji, ampak tudi najdaljši festival v Sloveniji," pravi direktor Narodnega doma Maribor Vladimir Rukavina.
Upajo, da bodo lahko ponudili dodatne vstopnice
Festivalsko dogajanje se začne z že razprodanim koncertom Gibonnija na Večerovem odru, ki je tudi letos na Rotovškem trgu in je največje festivalsko prizorišče. Po trenutno veljavnih pravilih bo sprejel med 600 in 650 ljudmi. Rukavina izpostavlja, da organizacija koncertov za tako majhno publiko ni ekonomsko vzdržna in še v tem tednu upa na dodatne sprostitve. V tem primeru bodo lahko ponudili dodatne vstopnice. Kar nekaj prireditev je namreč že razprodanih, poleg Gibonnija še koncerti Siddharte, MI2 in Dubioze kolektiva ter štiri komedije, med njimi tudi stand-up Tadeja Toša. Kot je še izpostavil prvi mož festivala, bodo tako nastopajoči kot obiskovalci morali izpolnjevati PCT- pogoj.
- Lent pred Lentom bosta v četrtek ob 21. uri na Rotovškem trgu odprla Ženski pevski zbor Kombinat in Moški pevski zbor Slava Klavora.
- Festival bo ponudil 270 prireditev na 36 prizoriščih.
- Proračun devetdnevnega festivala je okrog 700 tisoč evrov.
- Tako nastopajoči kot obiskovalci bodo morali izpolnjevati PCT-pogoj.
Rockovski Večerov oder bo sicer, kot lani, pretežno slovenski. Poleg že omenjenih imen tam nastopajo še Big foot mama, Pero Lovšin, Rudi Bučar, Hamo & Tribute 2 love, srbski S.A.R.S in hrvaški Brkovi, prav tako predskupine. "To je najmočnejši program, kar smo jih kdaj imeli," meni producent Večerovega odra Andrej Težak -Tešky.
Jazzisti v dobri kondiciji
Uvodni dan bo med drugimi pela še Maja Keuc na Jurčkovem odru pri Vodnem stolpu, kjer se bodo zvrstili denimo še Tadej Vesenjak, Katalena, Tomaž Domicelj & Primož Grašič ter Manuche. V festivalsko dogajanje se vrača tudi atraktivni in pravkar prenovljeni Sodni stolp. "Tega smo zelo veseli. Smo stalnica nekomercialnih glasbenih zvrsti, od kantavtorske glasbe, jazza do etna," je pojasnil producent Gregor Čerič. Med nastopajočimi je izpostavil slovensko zasedbo Noreia, ki preigrava tradicionalno irsko glasbo, domačo zasedbo Oblivion, ki igra glasbo juga Španije in ima tudi plesalko, pa lokalnega matadorja Marka Groblerja z bendom in hrvaškega trubadurja Ibrico Jusića.
"Nismo več samo največji, ampak tudi najdaljši festival v Sloveniji"
David Braun, producent JazzLenta na odru Minoriti, se je medtem odločil, da pripelje skupine, ki so bile v zadnjem letu in pol izjemno aktivne in so zato v dobri glasbeni kondiciji. Izpostavlja mednarodno blues zasedbo Bokante, enega najbolj unikatnih kitaristov, Jamesa Blooda Ulmerja, in kubanski klasični klavirski trio Harolda Lopez-Nusse. Med slovenskimi izvajalci pa skupino P'Jays in Prismojene profesorje bluesa.
Folkart brez eksotike
Folkart bo tokrat krajši, a vseeno pester, zagotavlja njegova producentka Alenka Klemenčič. Eksotike resda ne bo, bodo pa živahnost in barve v Maribor poleg domačinov prinesle skupine iz Češke, Bolgarije, Srbije in Bosne. Med 1. in 3. julijem jih bomo videli na Glavnem trgu, Trgu Leona Štuklja in v Mestnem parku, zaključna prireditev bo v Unionski dvorani.
Podpisali pogodbe s sponzorji
Potem ko je Narodni dom za Festival Lent že pred časom podpisal pogodbo z glavnim sponzorjem, Zavarovalnico Sava, je včeraj svoje sodelovanje zapečatil še s preostalimi sponzorji. "Nič ne bi bilo brez vas, dragi sponzorji in donatorji," je podpornike festivala v Sodnem stolpu nagovoril Vladimir Rukavina, direktor Narodnega doma. Zbrani predstavniki sponzorjev - mnogi so s festivalom že od začetka - so poudarili, da ga podpirajo zaradi družbene odgovornosti. "S Festivalom Lent sodelujemo, ker je to za nas dober posel in zato, da v skupnosti odigramo svojo vlogo," je povedal John Denhof, predsednik uprave Nove KBM. Matija Stepišnik, odgovorni urednik Večera, pa je dejal, da je Festival Lent eden izmed prostorov, kjer lahko kulturi pokažemo privrženost in podporo. "Štejemo že drugo virusno leto, v katerem so kulturniki dobili več udarcev kot podpore, zato je dobro, da se vsi mi, od ljudi do gospodarstva, predvsem pa državni odločevalci, zavedamo, da je narod s poškodovano ali oslabljeno kulturo veliko bolj reven in prazen," je poudaril.
Kot vsakokrat bo živahno tudi na Art kampu, ki pa se ne seli na zahodni del Mestnega parka, kot je bilo zaradi načrtovane obnove promenade mišljeno sprva, pač pa ostaja na ustaljeni lokaciji. Njegova producentka Urška Košica obljublja zanimiv program za vse generacije, od ustvarjanja do športnega gibanja. Našteli so 650 nastopajočih, samo na odru Triglav bo v devetih dneh 27 produkcij.
Cirkuško obarvano ulično gledališče Ana Desetnica bo tudi tokrat na Glavnem trgu. "Obetajte si norost in absurdne akrobacije," napoveduje producent Marko Brumen. Veliko pozornosti bo gotovo pritegnil Cirkus Korona ljubljanskega Gledališča Ane Monro, pa tudi artisti iz Čila, Gane in Nemčije.
V četrtek Štajerska čaga
V Vetrinjskem dvoru bo zanimiv otroški program, ob večerih pa "veliko zabave, smeha in, upam, čim več prebujanja", izjemno atmosfero obljublja producent odra komedije Slavko Škvorc. Pravi, da performerji prihajajo s svežim materialom, po večini vezanim na trenutno koronasituacijo. Posebej zanimiv se mu zdi nastop Aleksandra Zadela Vzvratno na vso moč naprej!, ki ne sodi zgolj v komedijo, ampak je neke vrste "wake up", budnica, iz katere se lahko gledalci tudi marsikaj naučijo.
Festival se v bistvu začne že v četrtek ob 21. uri na Rotovškem trgu, ko ga bodo odprle uporniške pesmi uveljavljenega Ženskega pevskega zbora Kombinat. Pridružil se jim bo Moški pevski zbor Slava Klavora, dolga leta prvak mariborskega glasbenega življenja. Že jutri bo tudi razprodana Štajerska čaga: Malo tak v Vetrinjskem dvoru v produkciji Živih dvorišč. Ta bodo v času festivala obiskovalce popeljala na nove, do sedaj zaprte lokacije. Na sporedu so priljubljeni Rajzefirbčni sprehodi, literarni pogovori, glasbeni nastopi, delavnice, razstave, filmski in impro večer. "Živa dvorišča so drugačna, morda bolj intimna in ponujajo lokalne vsebine. Obiskovalci bodo pri nas gotovo spoznali kaj novega o Mariboru," vabi Mateja Meh iz Živih dvorišč.
Vinsko LENTanje
Skozi ves festival bo poskrbljeno tudi za ljubitelje druženja ob kozarcu žlahtne kapljice. Zavod za turizem Maribor pred Hišo Stare trte namreč pripravlja Vinsko LENTanje, ki bo vsak večer med 19. in 23. uro, ob vikendih pa do polnoči. Pokušati bo mogoče najboljša vina štajerskih vinarjev ob glasbenih nastopih. Direktor zavoda Jure Struc napoveduje, da bodo vinske večere prirejali tudi po zaključku Festivala Lent, vse do konca avgusta.