"Po paradajz sem prišel," je rekel gospod takoj, ko je prispel v Vrtnarijo Bensa na Studencih v Mariboru. Za pultom je prevzel vrečko in se odpravil proti rastlinjaku. Zbiral je najlepše, največje in najbolj rdeče. "Prihajam redno, naberem si polno vrečo, da je dovolj za ves teden," je povedal gospod, odhitel do plačilnega pulta in na tehtnico odložil vrečko. "Zaokrožimo kar na pet," je rekel mladenič na drugi strani.
Na začetku pomisleki, kako se bodo stranke obnašale
Že dobrih osem let čez poletje in vse tja do oktobra v Vrtnariji Bensa obratuje samopostrežni vrt. V treh rastlinjakih na 1500 kvadratnih metrih gojijo predvsem paradižnik in paprike. Pa tudi bučke, melancane in kumare, a teh zdaj ni več. "Vse so pobrali. Zdaj imamo le še paradižnik in papriko," pravi mlajši član družinskega podjetja Gašper Ferlinc, ki je zraven očeta in mame v vrtnariji tudi redno zaposlen. "Med sezono pomaga še moj brat in še enega dodatnega delavca imamo od marca do konca junija," je dejal.
"Na začetku smo seveda imeli pomisleke, kako se bodo stranke obnašale. Predvsem smo se bali, da bi nam vse pomendrale. A je ravno nasprotno, bolj pazijo kot mi," pa je povedal lastnik Simon Ferlinc. Pravi, da so, še preden so se odločili za samopostrežni vrt, zelenjavo prodajali na tržnici, a da je bilo z obiranjem in pripravo takrat veliko dela. "Seveda smo s tem, ko smo tržnico zapustili, nekaj strank izgubili, a dobili smo tudi nove," pravi. Zdaj prihajajo predvsem redni kupci, pa tudi taki, ki pridejo le včasih. In vsako sezono se na redno tedensko nakupovanje navadi še kak nov.
"Največ jih pride ob ponedeljkih, da si naredijo zalogo za cel teden"
Privablja ugodna cena
Med našim obiskom sta se s kolesoma pripeljala še dva gospoda, napolnila nahrbtnika in odkolesarila naprej, prišla sta starejša gospa, ki jo je pripeljala hči, in gospod, ki je nameraval popoldne kuhati mezgo. "Super paradižnik imajo. Svež je in sočen. Ni tako kot v trgovini ali na tržnici, kjer dolgo stoji," je dejal gospod, ki je do vrha napolnil vrečo. "Res imamo velik obisk. Ta naš vrt je dobro sprejet. Največ jih pride ob ponedeljkih, da si naredijo zalogo za cel teden. Praviloma so to stranke iz gospodinjstev, redno pa prihaja tudi en gostilničar," razlaga lastnik. "Enako ceno imamo namreč za vse in splača se mu priti po večje količine češnjevega paradižnika. Po taki ceni svežega ne bi dobil nikjer drugje," še pravi.
Če si naberete vsaj deset kilogramov zelenjave, je cena 1,5 evra za kilogram, če pa naberete manj, plačate po 2,5 evra. "Tako stranke spodbujamo, da naberejo čim več," je pojasnil. Sezona je namreč zelo skoncentrirana. Naenkrat dozori veliko zelenjave in želijo, da bi lahko prodali vso. "Čeprav je to tudi težko. Ravno zdaj ima namreč večina tudi veliko zelenjave na domačih vrtovih."
Glavna dejavnost še vedno prodaja sadik
Zelenjavni vrt je za Ferlinčeve sezonski posel. Njihova glavna dejavnost so še vedno sadike. In tudi v času našega obiska je kar nekaj strank prišlo po rože za domačo gredo in po sadike solate. "Pri nas najdete veliko različnih sadik, trudimo se, da je izbira res pestra. Od grmovnic do javorjev, rož pa tudi zelenjavnih sadik," je naštel Ferlinc. Sadike začnejo prodajati že zgodaj spomladi, tiste sadike paradižnika in paprike, ki jim ostanejo, nato zasadijo v rastlinjake, v jeseni pa se spet osredotočijo le na sadike.