Spomenik samostojni Sloveniji na Stolnem vrhu je bil znova tarča vandalov in je ponovno popisan s sovražnimi grafiti, ki izražajo nestrpnost do Rimskokatoliške cerkve, tokrat je na njem še napis Smrt janšizmu. Čeprav tam ob raznih priložnostih pripravijo kakšno slovesnost (od 10. obletnici postavitve križa so prireditev organizirale SLS, SDS in NSi, leta 2016 pa KDS in NLS), spomenik na zasebnem zemljišču nima stalnega skrbnika. Kot kaže, pa ga bo kmalu pod okrilje vzelo Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve.
Spomenik stoji že 25 let
Postavili so ga Slovenski krščanski demokrati na pobudo Alojza Senekoviča leta 1996. Razočarani in zaskrbljeni Senekovič večkrat opozarja na zapisana nestrpna sporočila, nazadnje februarja letos, ko je bil spomenik ponovno popisan. Očistili so ga, a Senekovič ne ve, kdo. Nameraval ga je sam, a so ga dobri ljudje prehiteli, pravi. Pred nekaj dnevi pa so bili vandali ponovno na delu.
"Spomenik je namenjen vsem osamosvojiteljem in padlim, zato je prav, da se zanj ustrezno poskrbi"
Spomenik ima sedem metrov visok lesen križ, na betonskem podstavku je marmorna plošča z napisom "Hvala Bogu za samostojno Slovenijo! Postavljeno ob peti obletnici samostojnosti leta 1996, v letu, ko je papež Janez Pavel II. obiskal Slovenijo." Kot je zapisal Senekovič, tudi v Večerovih Pismih bralcev, si je lastništvo tega spomenika v preteklosti izborila SLS. Ivan Celcer, mestni svetnik SDS, pa se spominja, da so križ objestneži nekoč tudi že požagali, zato so vanj vgradili jekleno palico, "da se ga ni več mogoče lotiti z motorko".
Polomili pano, posvečen Slavi Klavori
Na udaru objestnežev se je znašla tudi zunanja razstava Muzeja narodne osvoboditve Obrazi okupiranega Maribora. "Dva panoja sta bila zlomljena. Nekdo je moral vanju konkretno udariti," nam je povedala Aleksandra Berberih Slana, direktorica muzeja. Polomljen je bil uvodni pano, na katerem je bil zapisan razmislek o staranju v družbi in pogumu, drugi pa je bil posvečen narodni herojinji Slavi Klavori. Oba polomljena so v muzeju že nadomestili. To je prvič, da so se vandali lotili njihove razstave, predtem so jim sicer že kdaj z grafiti poškodovali tako Fotografski muzej kot Trafiko. "Zunaj smo imeli že veliko razstav. Zgodilo se je že, da bi nam kdaj kaj ukradli, a da bi razstavo lomili, pa še ne. Ne vem, ali zaradi tematike, ki komu ne ustreza, ali gre za objestnost, tega ne morem soditi. Ne glede na razlog pa si kulturna dediščina takšnega odnosa ne zasluži," poudari direktorica.
Ob obletnici dneva državnosti bo tam slovesnost
Matjaž Knez, predsednik regionalnega odbora SLS Maribor, ni najbolj seznanjen s tem, da bi bilo obeležje v njihovi lasti. Mariborska SLS za spomenik ne skrbi in ga nima pod svojim okriljem, nam je povedal in dodal, da v zadnjih dneh niso odstranjevali napisanih grafitov. Znamenje tudi ni v lasti Mestne občine Maribor, križ je bil postavljen z zasebnimi sredstvi na zasebnem zemljišču, so že pred časom poudarili na občini in dodali, da križ nima statusa kulturnega spomenika niti kulturne dediščine, zato je njegovo vzdrževanje stvar lastnika.
Ker je pred petimi leti pri organizaciji slovesnosti ob tem spomeniku sodelovala tudi Nova ljudska stranka Slovenije, smo poklicali še Franca Kanglerja in povedal nam je, da pomaga, da bo spomenik še letos predan v last in upravljanje leta 2017 ustanovljenega Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO), ki ga vodi Aleš Hojs, sicer minister za notranje zadeve, kjer je Kangler državni sekretar. "Spomenik ima dovoljenje upravne enote, da tam stoji, in je namenjen vsem osamosvojiteljem in padlim, zato je prav, da se zanj ustrezno poskrbi," je pojasnil Kangler, ki je tudi član združenja. Ob 30. obletnici osamosvojitve Slovenije je Kangler napovedal, da bo ob spomeniku na Stolnem vrhu večja slovesnost, ki jo bodo organizirali VSO ter SLS, NSi in NLS. Predtem bodo spomenik primerno očistili.