(FOTO) Stota obletnica organiziranega radioamaterstva pri nas: Začelo se je v Mariboru

Jasmina Cehnar Jasmina Cehnar
20.04.2024 17:00
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Radioamaterstvo se je v slovenskem prostoru seveda začelo že pred letom 1924. Je pa to letnica, ko so se ljubitelji radia prvič tudi formalno združili.
Tadej Regent

V dvorani Uprave RS za Zaščito in reševanje v Pekrah so obeležili stoto obletnico organiziranega radioamaterstva na slovenskem, ki se je z ustanovitvijo Radiokluba Maribor, 17. aprila 1924, začelo ravno v mestu ob Dravi. Radioklub Maribor je še danes največji in zelo uspešen radioamaterski klub v Sloveniji, je bilo slišati na proslavi, ki se je je udeležilo veliko članov in podpornikov radioamaterstva, med njimi predsednik Radiokluba Maribor Bojan Majhenič, predsednik Zveze radioamaterjev Slovenije Konrad Križanec, pa predstavnika obeh elektotehniških fakultet, Boštjan Vlaovič iz Univerze v Mariboru in Boštjan Batagelj iz Univerze v Ljubljani, ter Ivanka Grilanc, vodja mariborske izpostave Uprave RS za zaščito in reševanje, ki je izrazila zahvalo in upanje, da lahko v primeru nesreč na radioamaterje računajo še naprej. 

Proslava je bila v Pekrah.
Tadej Regent

Zraven pri poplavah, potresu ...

Radioamaterji priskočijo na pomoč v trenutku, ko udari katastrofa, ni elektrike in odpove vsa komunikacija. "Bili smo zraven pri žledolomu, poplavah, potresu ... Poslanstvo vsakega radioamaterja je - in to piše tudi v našem kodeksu -, da mora pomagati sočloveku," je povedal Majhenič in dodal, da jih uprava za zaščito in reševanje zelo podpira. Nenazadnje imajo pod njeno streho svoje prostore, uprava jim priskrbi tudi tehniko, radioamaterji pa na drugi strani izvajajo izobraževanja, delajo na projektih in se seveda odzivajo ob nesrečah.

Zbrane je nagovoril tudi Bojen Majhenič, predesednik Radiokluba Maribor. 
Tadej Regent

Da ohranjajo kondicijo, vsak ponedeljek izvajajo tako imenovane skede, preverjanja delovanja zvez, na katere se vsakič odzove dvajset do štirideset postaj. A to ni vse, radioamaterstvo je navsezadnje hobi. "Tekmujemo, lotamo, konstruiramo, spajkamo, postavljamo antenske sisteme in imamo skupino, ki se ukvarja z lovom na lisico (iskanjem oddajnikov v najkrajšem možnem času, op.p), ki je izjemno dobra v svetovnem merilu," je razložil Majhenič. Njihova tekmovalna lokacija je na Urbanu in je opremljena z akumulatorji. V primeru, da vse zveze umrejo, lahko od tam komunicirajo po vsem svetu.

Naša arhiska fotografija iz leta 1961, ko je bilo v Mariboru republiško tekmovanje slovenskih radioamaterjev.
Večer Arhiv

Težava s podmladkom

Radioklub Maribor deluje pod oznako S59ABC, pa tudi S59BUV ali S59L. Na višku, to je po drugi svetovni vojni, ko je bilo zanimanje za to področje izjemno, je imel kar 1500 članov, na začetku devetdesetih let prejšnjega stoletja 300, zdaj pa 73 članov. To je še vedno, kot rečeno, med tovrstnimi klubi daleč največ. Pridobiti podmladek je velika težava. V Pekrah so se trudili s tabori za osnovnošolce in nekaj novih moči na ta račun tudi pridobili, pove Majhenič. Križanec, predsednik Zveze radioamaterjev Slovenije pa, da mlade težko pritegnejo, ker mora vsak radioamater izkazati visoko stopnjo znanja, tudi tehničnega, in opraviti zelo zahteven izpit. "Ob lanskih poplavah smo bili na razpolago, a v določenem delu Slovenije, recimo Solčavi, ni bilo radioamaterjev. Trajala sta dva dneva, da smo do tam dostavili tehniko za komunikacijo," je problematiko orisal predsednik Zveze radioamaterjev Slovenije, ki ima 1100 članov, v svetu pa jih je okoli tri milijone.

Predsednik Zveze radioamaterjev Slovenije Konrad Križanec podeljuje priznanje Bojanu Majheniču, predsedniku Radokluba Maribor.
Tadej Regent

Te dni je bil tudi svetovni dan radioamaterstva, omenjena Zveza pa je proslavo v Mariboru izkoristila za podelitev priznanj in sicer je zlati znački predala menedžerju za repetitorje Tilnu Cestniku in oficirju za zveze Mihi Habiču, bronasto plaketo pa predsedniku Radiokluba Maribor Bojanu Majheniču.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta