Varuh človekovih pravic Peter Svetina je znova začel delovati na terenu. Prva občina, ki jo je obiskal po večmesečnem delu na daljavo, je bila mariborska. "To je naključje in ni. Za začetek junija imamo vedno načrtovan Maribor. To je edina občina, ki jo obvezno obiščemo vsako leto vsaj enkrat, ker je interes velik," je pojasnil Svetina, ki je svojo pozornost namenil tudi izbranim institucijam, tokrat VDC Sožitje in UKC Maribor, da bi se seznanil z njihovim delom in težavami.
Za regijske negovalne bolnišnice
V Sožitju so ga opozorili, da na področju dela z osebami z motnjami v duševnem razvoju koncesij ni bilo razpisanih že vse od leta 2009, kar uporabnikom onemogoča izbiro storitev in dostopa do različnih oblik pomoči. Svetina je dejal, da bodo pristojno ministrstvo pozvali, da koncesije razpiše. V UKC Maribor, kjer je varuha sprejel direktor ustanove Vojko Flis, pa je beseda tekla o stiskah bolnikov in težavah v slovenskem zdravstvu, zlasti finančni podhranjenosti in dolgih čakalnih vrstah. Svetino so opozorili, da mariborski UKC kar 20 odstotkov kapacitet nameni ljudem, ki po zaključenem zdravljenju ne morejo zapustiti bolnišnice, ker nimajo kam, saj so domovi polni, skupnostne skrbi za starejše ni, pomoči na domu pa je premalo. O tej vrzeli v sistemu se je pogovarjal tudi s predstavniki mariborske občine.
22 občanov je poiskalo nasvet varuha človekovih pravic
Ognjeni krst novih namestnikov
Prvič sta se na obisku v Mariboru na terenu preizkusila tudi nova namestnika varuha, Marjeta Cotman in Jože Ruparčič, ki sta se posvetila 22 občanom. Največ njihovih zadev se je nanašalo na odprte sodne postopke, ki pa jih urad varuha sicer ne komentira in se vanje ne vmešava, in pobud, povezanih z Zavodom za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (ZPIZ). Manj je bilo tokrat socialnih stisk.