Denar za operacijo šestletnega Gala Štefliča, ki potrebuje operacijo rok, saj bi mu ta olajšala življenje, po razhodu z društvom Maus zbira Nadškofijska karitas Maribor. Za ta namen so odprli poseben transakcijski račun, delujejo že tudi SMS-donacije, ne bodo pa organizirali posebnih humanitarnih akcij, to prepuščajo družini.
Ko je v javnosti odjeknila novica, da je Nataša Švikart, predsednica društva Maus, ki je od pomladi letos zbirala donacije za Gala, vzela 29 tisoč evrov od podarjenih donacij, je Galova mama Nataša Vrbnjak Šteflič z društvom Maus prenehala sodelovati in Švikartovo ovadila. Kljub temu da je Švikartova zatrdila, da so ljudje za Gala darovali okoli 140 tisoč evrov in da je na transakcijskem računu društva zbranih več kot 70 tisoč evrov za Gala, je začela Nadškofijska karitas Maribor akcijo s praznim transakcijskim računom.
Kako lahko pomagate Galu
Karitas je za Gala odprla ločen transakcijski račun pri Novi KBM s številko SI56 0400 0026 6039 028 in referenco SI00 292167 ter namenom nakazila Pomoč Galu. Za dečka so mogoče tudi SMS-donacije, ki jih lahko posamezniki nakažejo s ključno besedo GAL5 na številko 1919, za kar bodo prispevali pet evrov za Galovo operacijo rok.
Operacija predvidena 20. maja 2020
Galova družina pravi, da za operacijo v tujini potrebuje 150.000 evrov. Znesek je višji od prvotno predvidenega za 30 tisoč evrov, ker so vanj vključeni tudi stroški rehabilitacije in drugih terapij. Branko Maček, predsednik mariborske karitas, je poudaril, da Galu v minulih tednih ni bilo prizanešeno s težavami pri zbiranju sredstev, a so se na Karitasu kljub občutljivosti in medijski izpostavljenosti odločili pozitivno odgovoriti na mamino prošnjo in pomagati Galu.
150
tisoč evrov potrebuje Galova družina za operacijo in terapije
Sum kaznivega dejanja izneverjanja
Društvo Maus in Nataša Švikart pa sta pod drobnogledom policije in tožilstva. Zoper Švikartovo je bilo podanih več ovadb oziroma predlogov za pregon, pristojni državni tožilec usmerja predkazenski postopek zoper humanitarno društvo in njegovo odgovorno osebo zaradi suma storitve kaznivega dejanja izneverjenja. Na tožilstvu so pojasnili, da je preiskovalni sodnik odredil začasno zavarovanje zahtevka za odvzem premoženjske koristi. "Pri čemer se sodna odredba nanaša tako na transakcijski račun navedenega društva kakor tudi na sredstva, ki so bila zbrana pri posameznih operaterjih telekomunikacijskih storitev, sodna odredba pa zajema prepoved vsakršnega razpolaganja s temi sredstvi, tudi prepoved prenakazil," je odgovoril Darko Simonič, vodja okrožnega državnega tožilstva v Mariboru.
Zakaj Gal ni upravičen do plačila operacije
Galu je ZZZS prvič zavrnil zdravljenje v tujini, ker so slovenski ortopedi podali mnenje, da ga lahko operirajo v Sloveniji, a Galova mama Nataša Vrbnjak Šteflič pojasnjuje, da so ji možnost operacije ponudili šele, ko jim je predočila izvid ameriškega ortopeda dr. Drora Paleyja. Dodaja še, da so jo sami ortopedi napotili v tujino po drugo mnenje, ki ga je na Dunaju pri avstrijskem ortopedu tudi pridobila, a je ta menil, da Galu ne more pomagati. V odgovoru na drugo vlogo za plačilo zdravljenja v tujini je konzilij ortopedske klinike zapisal, da starši zavarovane osebe nimajo zaupanja v kakovost ortopedske operativne obravnave v Sloveniji, zato odločitev o napotitvi na zdravljenje v tujino prepuščajo ZZZS. Tam pa so pojasnili, da nezaupanje staršev ni razlog oziroma okoliščina za odobritev zdravljenja v tujini, in pozvali zdravnike, naj se vendarle opredelijo, ali so za zavarovano osebo možne kakršnekoli zdravstvene storitve ortopedske obravnave v Sloveniji. Novembra lani so zdravniki podali mnenje, da so možnosti zdravljenja v Sloveniji izčrpane, tako je ZZZS napotil Gala po drugo mnenje na Dunaj. "Saj pa smo že bili v Avstriji pri ortopedu, ki je povedal, da mu ne more pomagati. Kam naj spet hodimo?" se sprašuje mama.