(INFOGRAFIKA) Zakaj ima Podravje najslabšo epidemiološko sliko: "Zaposleni gredo skupaj na malice, skupaj kadijo, tudi ljudje smo neodgovorni"

Barbara Bradač
07.12.2020 18:22
Podravska regija je po sedemdnevnem povprečju okužb, ki je eno od meril za prvo sproščanje ukrepov, na prvem mestu. Velik delež je najverjetneje povezan z okužbami na delovnih mestih.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Po podatkih sledilnika za covid-19 ima Maribor tedenski prirast 681 potrjenih primerov, kar je 14,8 odstotka.
Sašo Bizjak

Podravska regija je v zadnjem času visoko po številu okuženih v državi, še posebno izstopa v zadnjem tednu. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je 14-dnevna pojavnost okužb na 100.000 prebivalcev 972, v podravski regiji ta incidenca znaša 1187,1. Sedemdnevno povprečje okužb v državi znaša 1482 - prvo sproščanje se predvideva, ko bo ta številka padla pod 1350. Na prvem mestu je podravska regija z 292 okuženimi, najmanj jih ima zasavska z 32 okuženimi.

Kužni odhajajo na delovna mesta

"Predvidevam, da trenutna slika kaže zamik širjenja virusa v naši regiji v primerjavi z drugimi regijami, ker sta se vnos in masovno širjenje zgodila kasneje. V zadnjih dveh tednih zagotovo izstopamo," je potrdil Zoran Simonović, predstojnik mariborske enote NIJZ. Dodal je, da je vzrok za slabo epidemiološko sliko hitro širjenje okužb v domovih za starejše in socialnovarstvenih ustanovah v tej regiji.

"Drugače pa epidemiološka služba še ugotavlja, da je pomemben vzrok širjenja znotraj družin, tako ožjih kot širših, res velik delež pa je povezan z najverjetnejšo okužbo na delovnem mestu. Težava, ki jo opažamo in je že ves čas enaka, je, da osebe z blagimi znaki ne pomislijo, da so okužene z novim koronavirusom. Glavobole blažijo z analgetiki, tudi pri blagih znakih vnetja nosne sluznice, kot je izcedek iz nosu, ne pomislijo, da bi lahko šlo za koronavirus. In ker jih ti znaki ne ovirajo pri opravljanju službenih obveznosti, nekaj dni zelo kužni odidejo v službo," še pojasnjuje Simonović.

Zoran Simonovič: "Ljudje z blagimi znaki ne pomislijo, da so okuženi z novim koronavirusom."
Andrej Petelinšek

V Poljčanah skoraj 60-odstotni tedenski prirast

Po podatkih sledilnika za covid-19 ima Maribor tedenski prirast 681 potrjenih primerov, kar je 14,8 odstotka. Izstopajo še občine Slovenska Bistrica (204 okuženih ali 7,9 odstotka), Rače-Fram (53 okuženih ali 23,3 odstotka), Duplek (47 okuženih ali 46,9 odstotka), Šentilj (49 okuženih ali 16,7 odstotka), Oplotnica (42 okuženih ali 44,8 odstotka) in Poljčane (59 okuženih ali kar 59,5 odstotka).

"Očitno je v manjših občinah večje medsosedsko in meddružinsko druženje in očitno je medsebojnih tesnih stikov več na podeželju. V Poljčanah ima zagotovo velik vpliv na številko dom starejših občanov," je še dodal prvi mož mariborskega NIJZ.

Že 80 odstotkov testiranih na vstopni točki pozitivnih

Tudi v mariborskem zdravstvenem domu se ubadajo z vprašanjem, kaj se dogaja v podravski regiji. Aleksander Jus, pomočnik direktorja, je ob pregledu njihove statistike pojasnil: "Ko zadnjih 14 dni primerjamo rezultate testiranj na naši vstopni točki, ugotavljamo, da je v povprečju več kot polovica tistih, ki pridejo na testiranje pozitivnih, v zadnjih petih dneh je ta odstotek še višji, znaša več kot 80 odstotkov. To so torej tisti, ki jih je na testiranje napotil zdravnik, ki ga kontaktirajo, ko resnično kažejo neke znake. Drugi, ki pa imajo blage znake, niti zdravnika ne kontaktirajo, mislijo, da gre za neki prehlad, ki v resnici to ni, in ti ljudje še naprej normalno hodijo v trgovino in po vsakodnevnih opravkih in širijo okužbo."

Andrej Petelinšek

V štajerski regiji sindikata kovinske in elektroindustrije se srečujejo z različnimi vprašanji delavcev. "Povedo, da so bile v podjetju okužene osebe, sprašujejo, zakaj niso doma, zakaj delajo, da jih premeščajo, da ni distance ali pa je premalo zaščitnih sredstev. Takrat vedno kontaktiram vodstvo družbe, ki pa praviloma vse zanikajo in zagotavljajo, da je vse, kot mora biti. Zato so tu pristojne inšpekcijske službe, da to preverijo," pravi Martin Dular, sekretar SKEI Štajerske regije in dodaja: "Malo smo si tudi sami krivi. Zaposleni gredo skupaj na malice, skupaj kadijo, tudi ljudje smo neodgovorni. Vsak bi se moral malo bolj zavedati nevarnosti."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta