In nekatere si zapomniš za vse življenje. Kot ozdravljen alkoholik je namreč slečen vseh iluzij, zato se zdi, da mu nič človeškega ni tuje. Je strokovnjak trdnih prepričanj, ki plava proti toku in pove, kar misli. Jasno, pošteno, direktno.
Kaj se dogaja? Smo res že izgubili vse kompase? Ker zdi se, da povsod govorimo in poslušamo samo še o patologijah.
"Drži, danes na vse pojave v družbi in tudi na medsebojne odnose gledamo samo še s strani patologije ter ob tem vijemo roke. A poznam mnogo družin, parov, ki se trudijo in dobro vedo, kaj hočejo, toda teh zdravih jeder, ljubečih zakoncev ne opazimo več. Seveda je patologije morda več kot nekoč, verjamem pa, da je bila v časih mojih staršev in starih staršev drugačna oziroma se je kazala v drugačni obleki. Le klinična slika se torej spreminja. Če smo konec 19. stoletja do začetka 20. in vse do 50. in 60. let govorili o nevrozah, se je nato oblikovala tako imenovana narcistična kultura, ki se razvija še danes. V okviru te lepo uspeva druga vrsta patologije, to so motnje osebnosti ali, preprosto rečeno, psihopati. In medtem ko je sprva prevladoval notranji konflikt med dovoljenim in nedovoljenim, kar lahko vodi v nevrozo, je po 60. letih preteklega stoletja v družbi začel prevladovati individualizem, ko se posameznik sprašuje, kdo je in kaj dosega, ter svojo vrednost vidi le v tem, ali je pomemben oziroma uspešen v očeh drugih ljudi."
In paradoksalno - z rojstvom narcistične kulture se samo še bolj odtujujemo od sebe, narave in družbe.
"Absolutno! Ker nismo vzgojeni oziroma se ne vzgajamo v potrpežljivosti, odrekanju, sprejemanju trpljenja in sposobnosti prilagajanja potrebam drugih, dostikrat vidimo samo sebe, svojo bolečino in se nismo sposobni vživeti v svet in doživljanje naših najbližjih. Zato tudi ne znamo reševati zapletov, napetosti, konfliktov, tako notranjih kot v odnosu z drugimi, umik in beg, tudi pred sabo, pa vidimo kot najboljšo pot reševanja problemov - ker je pač najlažja. A človek se uresniči in dopolni šele v odnosu. V paru."
"Ne znamo reševati zapletov, napetosti, konfliktov, umik in beg, tudi pred sabo, pa vidimo kot najboljšo pot reševanja problemov - ker je pač najlažja"
Od ena do pet
Stojimo na pragu meseca žensk. Katere asociacije imate ob 8. marcu?
"Prav je, da se spomnimo naših žensk, vendar ko opazujem dogajanje ob tem dnevu, vidim, da se je ta praznik v marsičem izrodil. Slovenski moški najdejo tudi ob tem dnevu priložnost, da se napijejo, in potem s šopkom rož poromajo k svoji boljši polovici. 8. marec bi moral biti v vsaki družini vsak dan, vsak dan bi se moral mož ljubeče zazreti v svojo ženo in ji pokazati, da jo ljubi."
Ocenjujete, da so Slovenci sicer dobri ljubimci?
"Verjetno so toliko kot moški drugje po svetu. Dober ljubimec je predvsem zrel človek, moški ali ženska. Res pa je, da smo Slovenci očitno bolj zaprte, zavrte narave in nam manjka malo mediteranskega šarma."
Obstaja ljubezen na prvi pogled?
"Ne ljubezen, erotična privlačnost na prvi pogled."
Kaj nam je torej seksualna revolucija prinesla in kaj odnesla?
"Pozitivno je predvsem to, da seksualnost ni več tabu. Na drugi strani pa se je spolnost, ki naj bi bila največja intima vsakega posameznika, tudi razčlovečila."
Katera zapostavljena lastnost oziroma vrlina je ključna za dolgotrajno harmonijo para?
"Potrpljenje je božja mast, pravijo stari ljudje. Že vedo, zakaj. Danes ljudje ne znamo več potrpeti in tudi trpeti, stisniti zobe in v težkih trenutkih vztrajati, iskati najboljše rešitve."
"Vedno so krivi drugi, posamezniki ali družba na splošno, saj niso sposobni uvida. Kadar človek ne zna izhajati iz sebe, pa ne more ničesar spremeniti"
"Ni 'sorodnih duš', ljudje smo si različni, kot so različne družine, v katerih smo odraščali in se oblikovali"
"Starši pričakujejo, da je njihov edinček genij, zato se začne kot genij tudi obnašati"