Magistrica socialne gerontologije, direktorica in strokovna vodja Zavoda Aloja, ki se zadnji čas še posebej veliko posveča programom svetovanja in pomoči pri demenci, je nova varuhinja bolnikovih pravic v Mariboru. Funkcijo, ki je neprofesionalna, je Lidija Breznik nastopila pred dobrim mesecem. Mariborska občina je to institucijo ustanovila leta 2001. Delo je zelo uspešno trasirala prva varuhinja bolnikov pravic Magda Žezlina in ga je nato nadaljeval France Prosnik. Leta 2008 smo - tudi zaradi dobrih izkušenj z varuhom bolnikovih pravic v Mariboru - v Sloveniji dobili še zastopnike pacientovih pravic; v Mariboru sta dva. Institut varuha bolnikovih pravic je v Mariboru kljub temu ostal. Vsi imajo delo.
Kako vidite delitev dela med varuhom in zastopnikom?
"Ne gre za delitev dela in podvajanje. Gre za večjo možnost izbire uporabnikov zdravstvenih storitev na območju Podravja. Menim, da ima varuh bolnikovih pravic možnost širšega delovanja kot zastopnik pacientovih pravic, saj v pisarni varuha svetujemo tudi pri uveljavljanju pravic, ki jih določajo pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja, na primer glede bolniškega staleža, odobritve zdraviliškega zdravljenja."
Ste neprofesionalna varuhinja. Kdaj boste dosegljivi?
"Po predhodni najavi sem v pisarni varuha bolnikovih pravic v Ulici heroja Tomšiča 2 na voljo za osebne razgovore vsako sredo od 13. do 17. ure. Sicer pa je strokovna sodelavka Manja Habjanič v pisarni dosegljiva vsak dan - osebno, po telefonu ali preko elektronske pošte. Načrtujeva, da bova možnost osebnih razgovorov ponudili bližje ljudem. Občasno, enkrat ali dvakrat na mesec, bova na voljo v prostorih posamezne krajevne skupnosti ali mestne četrti."
"Velike stiske nastanejo zaradi potreb po neakutni bolnišnični obravnavi in po odpustih pacientov iz bolnišnice"